DO GÓRY
#reklama

Zniszczona 80 lat temu


     
    Udostępnij

Podczas pogromu i zamieszek nazywanych Nocą Kryształową w nocy z 9 na 10 listopada 1938 roku naziści zniszczyli kamiennogórską synagogę. Budynek służący społeczności żydowskiej za miejsce modłów stał przez 80 lat przy obecnej al. Wojska Polskiego.

Historycy opisują, że synagoga została zbudowana z środków miejscowej społeczności żydowskiej. Konsekrowano ją 12 maja 1858 roku. Był to wolno stojący budynek ulokowany przy Wallstrasse 21 – obecnie znajduje się tam parking przy sądzie z przystankiem autobusowym. Zachowało się tylko kilka unikatowych wizerunków obiektu. Była to dwukondygnacyjna budowla na planie prostokąta. Stylistycznie neoromańska. Obecnie po synagodze nie ma śladu. Nic też nie upamiętnia faktu, że się w tamtym miejscu znajdowała.
Red. foto: stare widokówki

Czytaj również

#reklama
Ceny z metropolii
Woda, ścieki, odpady, komunikacja i parkowanie – to podstawowe koszty, które ponoszą rodziny. Co miesiąc uszczuplają one budżety domowe Polaków o rozmaite kwoty. Ich wysokość zależy od tego, gdzie mieszkamy. Przeciętna rodzina z Warszawy rocznie wydaje na opłaty komunalne 2 999,45 zł, a ta z Kamiennej Góry 2 974,36 zł. Dlaczego mamy ceny jak w stolicy, choć średnia pensja jest u nas o połowę niższa?
#AKTUALNOŚCI
3
Nasza droga ścieżka
Były obawy, że zacznie się i skończy w polu. Przedłużające się problemy z wyłonieniem wykonawcy niecierpliwiły mieszkańców, którzy obserwowali postępy prac w Krzeszowie i Czadrowie. Tymczasem na odchodne, tuż przed przegranymi wyborami, burmistrz Kamiennej Góry dopiął swego. Podpisał umowę na kontynuację wspólnego projektu miasta i gminy. Jej wykonanie pochłonie... 7 mln zł!
#AKTUALNOŚCI
5
Na co do kina? (9 – 15 listopada)
Nasz przewodnik kinomana.
#KULTURA
0
Jak? Gdzie? Kiedy? (weekend 9-11 listopada)
Przed nami weekend pełen atrakcji.
#KULTURA
0

Komentarze

Alukam
2018-11-10 10:52
Wielka strata płaczmy wszyscy.

Dodaj komentarz

Komentarze są moderowane. Przed publikacją komentarz musi zostać zaakceptowany przez administratora.#reklama
#reklama
#reklama
#reklama