DO GÓRY
#reklama

Zatrudnił mistrza


     
    Udostępnij

W święto Epifanii, czyli 6 stycznia, 355 lat temu w Kamiennej Górze na świat przyszła nietuzinkowa postać. To Christian Ludovici. Naukowiec, który zrobił karierę w Lipsku. Jego nazwisko wiąże się też z Janem Sebastianem Bachem, który w tym samym mieście zyskał największą sławę.

Ludovici był teologiem, filologiem i orientalistą. Znawcą języków Wschodu. Naukowiec związany był ze środowiskiem saksońskiej inteligencji. Aż dwukrotnie piastował zaszczytną funkcję rektora Uniwersytetu Lipskiego, jednej z najstarszych uczelni w Niemczech. Dla porządku był 631. i 643. rektorem w latach 1724 i 1730. Dodatkowo kamiennogórzanin był też konrektorem, czyli dziś powiedzielibyśmy wicedyrektorem, Szkoły Tomasza w Lipsku – jednej z najstarszych szkół na świecie. Ludovici zasiadał w kolegium, które w 1723 roku zatrudniło w szkole jako nauczyciela Jana Sebastiana Bacha! Jeden ze starodruków autorstwa Ludoviciego przechowywany jest w bibliotece w muzeum w Kamiennej Górze. Syn pochodzącego z Landeshut naukowca, Carl Günther Ludovici, był również profesorem i rektorem lipskiej Alma Mater. Warto dodać, że Lipsk już przygotowuje się na 295. rocznicę zatrudnienia Bacha w tym mieście. Kompozytor tworzył tam do końca swojego życia. Odbędzie się m.in. doroczny Bachfest. Na początku czerwca melomani będą mogli m.in. wysłuchać w ciągu jednego weekendu ponad 30 kantat mistrza baroku, które ten napisał w ramach pracy w kościele św. Tomasza. Ten maraton kantatowy to jedna z ciekawszych ofert kulturalnych w nadchodzącym roku w tej części Niemiec.
RG

Czytaj również

#reklama
Kulturalny rozkład jazdy RTI – styczeń 2018 r.
Repertuary jednostek kultury w regionie. Teatry, filharmonie i kina. Jelenia Góra, Wałbrzych, Kowary, Krzeszów, Sokołowsko.
#KULTURA
0
Albo policjant, albo radny
Czy funkcjonariusze policji będą mogli kandydować w wyborach samorządowych?
#AKTUALNOŚCI
2
Jakie jest twoje noworoczne postanowienie? (#sonda RTI)
Nowy rok to czas, gdy wielu z nas próbuje walczyć ze swoimi słabościami, jak na przykład palenie papierosów czy zajadanie się słodyczami.
#RÓŻNE
0
Dlaczego byłem przeciw? (# Okiem Radnego)
Święta nie były dobrym czasem na roztrząsanie spraw miasta. Dopiero teraz odpowiadam więc na pytanie, dlaczego nie głosowałem tak jak reszta radnych w sprawie budżetu na 2018 rok. Generalnie dlatego, że ten budżet – choć szumnie nazwany budżetem inwestycji – tak naprawdę jest budżetem stagnacji. W planach nie ma ani jednej istotnej pozycji, która – po koniecznych wydatkach – przyniosłaby miastu i jego mieszkańcom dochód.
#AKTUALNOŚCI
5

Komentarze

Brak komentarzy.

Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Dodaj komentarz

Komentarze są moderowane. Przed publikacją komentarz musi zostać zaakceptowany przez administratora.#reklama
#reklama
#reklama
#reklama