DO GÓRY
#reklama

Wraca pająk


     
    Udostępnij

W grudniu ubiegłego roku pisaliśmy na naszych łamach o niezwykłym wałbrzyskim naukowcu, który pół wieku temu w Kamiennej Górze odkrył ciekawą skamielinę. Przechowywany w Niemczech okaz wraca, by ozdobić wystawę w Wałbrzychu. To niepowtarzalna okazja zobaczenia mieszkańca kotliny z czasów dinozaurów.

W Starej Kopalni w Wałbrzychu od 30 do 31 marca odbędzie się międzynarodowa konferencja „Muzea geologiczne. Kolekcje, ekspozycje, popularyzacja - w 100. rocznicę urodzin Eufrozyna Sagana”. Pojawią się na niej naukowcy, kierownicy i przedstawiciele większości polskich muzeów przyrodniczych, a także instytutów naukowych oraz parków tematycznych. Gościem będzie m.in. dr hab. Ronny Rößler, dyrektor Museum für Naturkunde w Chemnitz, jeden z europejskich autorytetów naukowych w dziedzinie badań skamieniałych lasów z permo-karbonu (290-300 mln lat temu) oraz zamieszkujących je zwierząt. To właśnie w jego placówce przechowywany jest unikatowy okaz Schneidarachne saganii z Kamiennej Góry.
Konferencja jest zorganizowana dla uhonorowania 100-lecia urodzin wałbrzyskiego paleobotanika i muzealnika Eufrozyna Sagana. Naukowiec w latach 70. ubiegłego wieku podczas poszukiwań w Kamiennej Górze odkrył okaz skamieniałego pajęczaka, nazwanego potem jego imieniem. W czasie konferencji, 30 marca o godzinie 17.00, odbędzie się też otwarcie wystawy zatytułowanej „Ślady... Eufrozyn Sagan i życie zapisane w kamieniu”. Złożą się na nią fotografie, dokumenty i wybrane eksponaty z liczącej ponad 4 tys. okazów kolekcji makroflory i fauny karbońskiej Eufrozyna Sagana. Można będzie obejrzeć słynną (jedną z dwóch na świecie) skamieniałość wija oraz, przywiezioną specjalnie na tę okazję z Niemiec, skamieniałość pajęczaka Schneidarachne saganii. Większość rzadkich i cennych dla nauki eksponatów będzie pokazana publicznie po raz pierwszy.
Obok nich zaprezentowane zostaną liczne prace plastyczne, które Eufrozyn Sagan tworzył od lat 40. do końca 80. XX w. Współczesnym akcentem będą prace grupy młodych wałbrzyskich twórców (Paulina Brzezińska, Krystian Leńczuk, Jagoda Stączek i Małgorzata Rzempowska – Skóra) inspirowane tajemnicą i pięknem geologii oraz życiem i działalnością Eufrozyna Sagana. Całość koncepcji przestrzennej wystawy opracowała Maria Bor, a towarzyszyć jej będą elementy dźwiękowe stanowiące pomost w „krainę poezji”.
RG/ Zdjęcie dzięki uprzejmości Museum für Naturkunde w Chemnitz. Schneidarachne saganii z Kamiennej Góry, nazwany tak na cześć odkrywcy

Czytaj również

#reklama
Hołda zatrzymał lidera (galeria)
W niedzielę rezerwy Olimpii Kamienna Góra wygrały 2:1 (1:1) z liderem z Miłkowa w pojedynku jeleniogórskiej klasy A. Przyjezdni powinni wygrać mecz spokojnie, lecz kapitalnie w bramce gospodarzy spisywał się Hołda. Dwie bramki dla Olimpii zdobył Siwak, natomiast honorową dla gości Piotr Wawrzyniak.
#SPORT
0
Nie było niespodzianki
Papierowym faworytem sobotniej potyczki kowarskiej Olimpii i Ślęzy Wrocław byli zawodnicy ze stolicy Dolnego Śląska. Do przerwy był remis, niestety podopieczni Ołeksija Tiereszczenki stracili trzy bramki w drugiej odsłonie. Honorową dla miejscowy zdobył Baszak.
#SPORT
0
Zapraszam na sesję (Okiem Radnego)
Wiem, że w taką piękną wiosnę mają Państwo lepsze zajęcia niż obecność na sesji rady miasta. Zachęcam jednak tych, którym sprawy Kamiennej Góry leżą na sercu, a nie mają na przykład pilnych prac na działce czy w ogrodzie, do przyjścia na najbliższe obrady już jutro (w środę). Sesja odbędzie się jak zwykle w Sali Witrażowej ratusza, początek o godzinie 13.00.
#AKTUALNOŚCI
2
Na urodziny Bacha
Kantorat Kościoła Pokoju w Świdnicy zaprasza na wyjątkowy koncert poświęcony mistrzowi polifonii, czyli Janowi Sebastianowi Bachowi. On sam był najsłynniejszym protestanckim kantorem. W dodatku na to stanowisko został przyjęty prawie trzy wieki temu m.in. dzięki decyzji... profesora z Kamiennej Góry.
#KULTURA
0

Komentarze

Brak komentarzy.

Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Dodaj komentarz

Komentarze są moderowane. Przed publikacją komentarz musi zostać zaakceptowany przez administratora.#reklama
#reklama
#reklama
#reklama