DO GÓRY
#wszystko#AKTUALNOŚCI#KULTURA#SPORT#RÓŻNE

Wraca pająk

#RÓŻNE

W grudniu ubiegłego roku pisaliśmy na naszych łamach o niezwykłym wałbrzyskim naukowcu, który pół wieku temu w Kamiennej Górze odkrył ciekawą skamielinę. Przechowywany w Niemczech okaz wraca, by ozdobić wystawę w Wałbrzychu. To niepowtarzalna okazja zobaczenia mieszkańca kotliny z czasów dinozaurów.

W Starej Kopalni w Wałbrzychu od 30 do 31 marca odbędzie się międzynarodowa konferencja „Muzea geologiczne. Kolekcje, ekspozycje, popularyzacja - w 100. rocznicę urodzin Eufrozyna Sagana”. Pojawią się na niej naukowcy, kierownicy i przedstawiciele większości polskich muzeów przyrodniczych, a także instytutów naukowych oraz parków tematycznych. Gościem będzie m.in. dr hab. Ronny Rößler, dyrektor Museum für Naturkunde w Chemnitz, jeden z europejskich autorytetów naukowych w dziedzinie badań skamieniałych lasów z permo-karbonu (290-300 mln lat temu) oraz zamieszkujących je zwierząt. To właśnie w jego placówce przechowywany jest unikatowy okaz Schneidarachne saganii z Kamiennej Góry.
Konferencja jest zorganizowana dla uhonorowania 100-lecia urodzin wałbrzyskiego paleobotanika i muzealnika Eufrozyna Sagana. Naukowiec w latach 70. ubiegłego wieku podczas poszukiwań w Kamiennej Górze odkrył okaz skamieniałego pajęczaka, nazwanego potem jego imieniem. W czasie konferencji, 30 marca o godzinie 17.00, odbędzie się też otwarcie wystawy zatytułowanej „Ślady... Eufrozyn Sagan i życie zapisane w kamieniu”. Złożą się na nią fotografie, dokumenty i wybrane eksponaty z liczącej ponad 4 tys. okazów kolekcji makroflory i fauny karbońskiej Eufrozyna Sagana. Można będzie obejrzeć słynną (jedną z dwóch na świecie) skamieniałość wija oraz, przywiezioną specjalnie na tę okazję z Niemiec, skamieniałość pajęczaka Schneidarachne saganii. Większość rzadkich i cennych dla nauki eksponatów będzie pokazana publicznie po raz pierwszy.
Obok nich zaprezentowane zostaną liczne prace plastyczne, które Eufrozyn Sagan tworzył od lat 40. do końca 80. XX w. Współczesnym akcentem będą prace grupy młodych wałbrzyskich twórców (Paulina Brzezińska, Krystian Leńczuk, Jagoda Stączek i Małgorzata Rzempowska – Skóra) inspirowane tajemnicą i pięknem geologii oraz życiem i działalnością Eufrozyna Sagana. Całość koncepcji przestrzennej wystawy opracowała Maria Bor, a towarzyszyć jej będą elementy dźwiękowe stanowiące pomost w „krainę poezji”.
RG/ Zdjęcie dzięki uprzejmości Museum für Naturkunde w Chemnitz. Schneidarachne saganii z Kamiennej Góry, nazwany tak na cześć odkrywcy

Komentarze

Brak komentarzy.

Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Dodaj komentarz

Komentarze są moderowane. Przed publikacją komentarz musi zostać zaakceptowany przez administratora.