DO GÓRY
#reklama

Wilki wróciły w Karkonosze


     
    Udostępnij

- Wilki zasiedliły na powrót Karkonosze – mówi przyrodnik z Karkonoskiego Parku Narodowego, Artur Pałucki. - Mamy zdjęcia tych zwierząt. To nie są migrujące wilki, ale osiadłe u nas. Prowadzimy ich stały monitoring.

Kilka lat temu pojawiły się informacje o wilkach widzianych w rejonie czeskiego Žacléřa. Tamta wataha zamieszkała na pograniczu południowych Karkonoszy. Były też doniesienia o tropach lub zabitych zwierzętach w górach. Nie było jednak twardych dowodów. Obecnie są.
Andrzej Raj, dyrektor Karkonoskiego Parku Narodowego mówi, że wilki są kolejnymi dużymi drapieżnikami, których powrót obserwujemy.
- Około 10 lat temu wróciły rysie, obecnie mamy do czynienia z wilkami – mówi dyrektor Raj. - Mają co jeść, bo jeleni w parku narodowym jest zbyt dużo. Powinno być ich 25 na tysiąc hektarów, a potrafi być ponad 80. Wilki wyeliminują najsłabsze sztuki, wpłyną na zdrowie całej populacji. Jelenie nie będą też mogły paść się niczym krowy na pastwisku. Będą się musiały przemieszczać. Obecność wilków jest dobra dla całego ekosystemu.
Artur Pałucki podkreśla, że wilki nie są zagrożeniem dla ludzi.
- Spotkanie z nimi to zwykle przypadek. Wilki unikają ludzi, nie lubią naszego zapachu, bajki o złych wilkach zjadających dobre dzieci to historie wyssane z palca - mówi. - Wilki interesują się tak naprawdę tym, co mogą zjeść. To są dziki, jelenie, no i czasami, o tym warto wspomnieć, psy.
Powrót dużych drapieżników, powroty ptaków, które zniknęły przed wieloma laty z Karkonoszy, to jak podkreśla dyrektor KPN, Andrzej Raj, efekt konsekwentnie realizowanej strategii ochrony przyrody. Została wypracowana jeszcze w poprzednim wieku, 25 lat temu, i jedynie z drobnymi korektami jest realizowana do dziś.
Materiał prasowy KPN/ Fot. Artur Pałucki, Karkonoski Park Narodowy
#reklama
Jaka jest największa atrakcja turystyczna powiatu kamiennogórskiego?
#ankieta

Czytaj również

#reklama
Nieszczepione dzieci mogą zabić inne
– Jeszcze rok temu ten problem u nas był marginalny, ale dziś widzę, że się rozrasta – tak o modzie na nieszczepienie dzieci mówi pediatra Hanna Piaseczna, szefowa przychodni „Eskulap”.
#AKTUALNOŚCI
11
Powtórzyli sukces
Zawodnicy „jedynki” Kamienna Góra (na zdjęciu) w mistrzostwach strefy jeleniogórskiej czwórek powtórzyli swój sukces z klasy piątej – zdobywając złote medale.
#SPORT
0
„Jedynka” poza zasięgiem
W czwartek 29 marca na Orliku przy ulicy Lubawskiej odbyły się miejskie zawody w piłce nożnej dziewcząt i chłopców ze szkół gimnazjalnych. Mistrzami miasta zostali gospodarze z „jedynki”.,
#SPORT
0
Orzeł wygrał rzutem na taśmę
Piłkarze Orła Mysłakowice podejmowali w spotkaniu ligowym zespół Chmielanki Chmieleń. Gospodarze wygrali 3:2 (1:0) w pojedynku jeleniogórskiej klasy A. O wyniku zapewne zadecydowała czerwona kartka dla Wiatraka w pierwszej części gry.
#SPORT
0

Komentarze

Brak komentarzy.

Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Dodaj komentarz

Komentarze są moderowane. Przed publikacją komentarz musi zostać zaakceptowany przez administratora.#reklama
#reklama
#reklama
#reklama