DO GÓRY

Utrudnienia w Krzeszowie – saperzy w akcji!


     
    Udostępnij

Siedmioosobowy zespół saperski na 3 dni zakwateruje się w zespole klasztornym w Krzeszowie, aby przeczesać teren. To efekt zdarzenia sprzed dwóch miesięcy, kiedy na terenie krzeszowskiego opactwa została znaleziona broń z czasów II wojny światowej.

Obsługa sanktuarium informuje, że 15 maja w Krzeszowie pojawią się specjalne wozy, w których magazynowane będą niebezpieczne znaleziska.
– Krzeszów ma bardzo bogatą historię, a klasztor był miejscem wielu zdarzeń podczas II wojny światowej – wyjaśnia Jacek Trybuła, rzecznik opactwa. – Był tutaj szpital polowy, a w jednym z kościołów ukryta została niemiecka „Berlinka”, czyli jeden z największych i najbardziej tajnych hitlerowskich depozytów.
Fundacja Europejska Perła Baroku wyjaśnia, że w dniach 15-17 maja mogą pojawić się utrudnienia w ruchu turystyczno-pielgrzymkowym.
– Prace mają na celu zapewnienie stuprocentowego bezpieczeństwa dla odwiedzających – podkreśla Jacek Trybuła. – Nie możemy do siebie dopuścić myśli, że ktokolwiek w takim miejscu mógłby czuć się zagrożony.
Przypomnijmy, że 16 marca na terenie placu przed bazyliką podczas prac konserwatorskich doszło do znalezienia elementów broni z czasów wojny. Na miejsce wezwany został patrol saperski, który w pobliżu znalazł kolejny przedmiot niebezpieczny, tj. granat radziecki.
– W związku z tym, że Krzeszów odwiedza rocznie ponad 120 000 turystów i pielgrzymów, Bolesławiecki Patrol Saperski zobowiązał się do przeprowadzenia szczegółowych prac saperskich obejmujących cały teren krzeszowskiego sanktuarium – dodaje rzecznik sanktuarium.
red. wsp. / foto: archiwum RTI

Czytaj również

#reklama
Z książką w ręku
W poniedziałek 14 maja w Zespole Szkół Specjalnych w Kamiennej Górze odbyło się spotkanie w ramach projektu „Mój magiczny świat z książką w ręku”.
#RÓŻNE
0
Maj z Muzyką Dawną w Kamiennej Górze
W ramach XXVII Festiwalu Maj z Muzyką Dawną w Kamiennej Górze wystąpi Narodowy Chór Adżarii (Gruzja) Batumi.
#KULTURA
0
Noc w muzeum
Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze zaprasza!
#KULTURA
0
Świetna frekwencja (galeria)
W Kamiennej Górze odbyła się ciekawa inicjatywa. W weekend rowerzyści bawili się podczas wspólnego rajdu.
#AKTUALNOŚCI
0

Komentarze

Brak komentarzy.

Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Dodaj komentarz

Komentarze są moderowane. Przed publikacją komentarz musi zostać zaakceptowany przez administratora.#reklama
#reklama
#reklama
#reklama