DO GÓRY
#reklama

Trzeci rektor (#Historia z RTI)


     
    Udostępnij

Znani Związani z Ziemią Kamiennogórską – Gottfried Schilter.

Na naszych łamach pisaliśmy już o dwóch historycznych postaciach związanych z Uniwersytetem Lipskim. Christian Ludovici oraz Friedrich Geisler, rektorzy tej znamienitej uczelni, urodzili się w Kamiennej Górze i okolicach. Na liście szefów naukowych uczelni o ponad 600-letniej tradycji jest jeszcze jeden kamiennogórzanin. Chodzi o Gottfrieda Schiltera, urodzonego 27 września 1643 roku w Kamiennej Górze. Ten prawnik został zimą 1678 roku 539. rektorem lipskiej Alma Mater. Niestety nie dożył końca kadencji. Zmarł 10 kwietnia 1679 roku. Tego samego roku, zaledwie 11 dni po nim, zmarł jego kolega po fachu, 531. rektor uczelni, prof. Geisler z Raszowa. Pół wieku po nich szefem uniwersytetu i to dwukrotnie był kamiennogórzanin Ludovici, którego nazwisko łączy się z Janem Sebastianem Bachem. Na nim niestety kończy się lista znanych kamiennogórzan związanych z saksońskim ośrodkiem naukowo-kulturalnym.

Na zdjęciu skan strony tytułowej jednego z najważniejszych dzieł Gottfrieda Schiltera, traktatu „De nomine et causa”. Egzemplarz przechowywany jest Bawarskiej Bibliotece Państwowej. Dygitalizacja autorstwa serwisu books.google.pl.

Informacje o pozostałych wymienionych rektorach:
»Dwukrotny rektor
»Rektor z Raszowa
RG/ foto: books.google.pl.

Czytaj również

#reklama
Gdzie do lekarza od 1 października?
NFZ informuje o aktualizacji listy punktów nocnej i świątecznej pomocy medycznej. Mieszkańców naszego regionu na szczęście nie spotkają niepokojące rewolucje.
#RÓŻNE
0
Weteranki edukacji (galeria)
Władze powiatu podziękowały emerytowanym nauczycielkom szkół średnich z Kamiennej Góry.
#AKTUALNOŚCI
1
Zawody w Podkówce
W agroturystyce „Podkówka” w Świdniku 30 września odbędzie się III eliminacja Dolnośląskiej Amatorskiej Ligi Zaprzęgowej 2017.
#RÓŻNE
0
Niedziela w Teatrze Lalek
W najbliższą niedzielę, 1 października, o godzinie 12:30 na scenie Teatru Lalki i Aktora w Wałbrzychu zobaczymy spektakl w reżyserii Karoliny Maciejaszek pt. „Piotruś Pan” na podstawie znanej powieści J. M. Barrie`go. Przedstawienie adresowane jest do dzieci w wieku 6+.
#KULTURA
0

Komentarze

Brak komentarzy.

Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Dodaj komentarz

Komentarze są moderowane. Przed publikacją komentarz musi zostać zaakceptowany przez administratora.#reklama
#reklama
#reklama
#reklama