DO GÓRY
#reklama

Tkackie i kupieckie detale (galeria)


     
    Udostępnij

Na odnowionej elewacji kamiennogórskiego Centrum Kultury można podziwiać ciekawe rzeźbiarskie dekoracje, nawiązujące do tradycji miasta oraz mitologii.

Dokładnie do dawnej kupieckiej i tkackiej potęgi Kamiennej Góry. Budynek, który obecnie służy zadaniom kulturalnym i społecznym, był sercem firmy Geschäftshaus der Schlesischen Textilwerke Methner u. Frahne AG. Zakładów tekstylnych. Nic zatem dziwnego, że majestatyczne i potężna fasada wiekowego gmachu ma liczne artystyczne odwołania do dawnych funkcji obiektu. Można tu znaleźć choćby postaci z wrzecionami, kądzielą i kołowrotkami, ale też atrybuty handlowe: parowóz kolei oraz żaglowiec. Właściciele przedsiębiorstwa, czyli spółka rodów Methner i Frahne, podkreślała w ten sposób ekspansję swoich towarów na świat. Z kolei dwie potężne płaskorzeźby przedstawiają postaci mitologicznych patronów rzemiosła i handlu. Nad powodzeniem interesów kamiennogórskiej firmy miała czuwać rzymska bogini Fortuna z czterolistną koniczynką, patronka losu i bogactwa. Także Merkury, bóg handlu, zysku i kupiectwa, stojący u wejścia do budynku roztaczał swoją opiekę nad firmą. Warto przy okazji dodać, że na balustradzie balkonu znajdował się niegdyś napis zawierający nazwę firmy. Wśród detali nie mogło też zabraknąć pracowitych pszczół. Czy w ten sposób przedsiębiorcy sprzed wieku motywowali swoich pracowników do równie oddanej pracy co znane z trudu i przykładnej pilności owady?
RG

Czytaj również

#reklama
Czytanie pod chmurką (galeria)
Miejska Biblioteka Publiczna w Kamiennej Górze zaprosiła najmłodszych czytelników na wakacyjną akcję.
#AKTUALNOŚCI
0
Kasa na Dzikowiec
Boguszów-Gorce otrzymał dofinansowanie na realizację projektu dotyczącego wykorzystania i udostępnienia zasobów przyrodniczych masywu Dzikowca i Lesistej Wielkiej
#RÓŻNE
0
Ruszył trzeci sezon
Krzeszów będzie w telewizji.
#RÓŻNE
0
Festiwal organowy
Świdnica i Wałbrzych zapraszają na cykl koncertów organowych odbywających się w lipcu w miejscowościach Dolnego Śląska, w których znajdują się organy firmy Schlag & Söhne.
#KULTURA
0

Komentarze

Brak komentarzy.

Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Dodaj komentarz

Komentarze są moderowane. Przed publikacją komentarz musi zostać zaakceptowany przez administratora.#reklama
#reklama
#reklama
#reklama