DO GÓRY
#wszystko#AKTUALNOŚCI#KULTURA#SPORT#RÓŻNE

Rektor z Chełmska (#Historia z RTI)

#RÓŻNE

Mija 150 lat od urodzin znamienitego mieszkańca Chełmska Śląskiego. To kolejny opisany przez nas profesor, rektor jednej z niemieckich uczelni.

Felix Rachfahl urodził się 9 kwietnia 1867 roku. Jego ojciec uczył w miejscowej szkole w Chełmsku Śląskim. Najbardziej znamienity z rodu był znanym w swoich czasach historykiem i uznanym autorytetem w dziedzinie historii polityki. Zasłynął polemiką odnośnie zagadnienia związków kapitalizmu z życiem zakonnym oraz reformacją. Jego uwagi odnośnie dzieła socjologa Maksa Webera na ten temat („Etyka protestancka a duch kapitalizmu”) są po dziś cytowane w opracowaniach naukowych. Historyk zasłynął też swoimi własnymi książkami o historii Śląska, Fryderyku Wilhelmie IV Pruskim czy Wilhelmie Orańskim.
Uczony pracował na wielu uniwersytetach w całych Niemczech. Przez znaczną część swojej kariery naukowej Rachfahl związany był z Albert-Ludwigs-Universität we Fryburgu Bryzgowijskim. W semestrze 1922/23 został nawet rektorem tej uczelni. Co ciekawe, w tym samym czasie właśnie tam studiował inny słynny mieszkaniec naszych ziem. Doktoryzował się na tym uniwersytecie Viktor Hamburger. Promotorem jego pracy był następca Rachfahla na rektorskim fotelu, Hans Spemann, noblista z 1935 roku w dziedzinie medycyny.
Rachfahl zmarł schorowany w wieku 58 lat. Hella Moritz w swojej książce o słynnych mieszkańcach Ziemi Kamiennogórskiej pisze, że społeczność Chełmska uczciła go tablicą pamiątkową. Dzisiaj nie ma po niej śladu.
RG/ foto: nekrolog Rachfahla napisany przez Georga von Belowa, niemieckiego historyk prawa i gospodarki (źródło: commons.wikimedia.org za: BTH Aachen)

Komentarze

Grzes
2017-04-13 09:17
Oczywiście,że ślad po tablicy jest i chyba nawet 3 mieszkańców we wsi wie gdzie był a zamontowana jak wyglądała i gdzie mieszkal.Większości mieszkańcom i okolicznym wlodarzom jest to niepotrzebne aby o takich rzeczach mówić i robić ,bo Chełmsko stałoby się wtedy miastem z kulturą, z wlasnym burmistrzem ,ktory zadbałby o te rzeczy.Niektórzy obecni włodarze straciliby swoje obecne funkcje.Wiec po co o to dbać.

Dodaj komentarz

Komentarze są moderowane. Przed publikacją komentarz musi zostać zaakceptowany przez administratora.