DO GÓRY
#reklama

Pionier nowej nauki


     
    Udostępnij

Nauczyciel z Kamiennej Góry 130 lat temu opublikował dzieło, które jest cytowane po dziś. Jako pierwszy przyjrzał się naukowo... nazwom miejscowości. Był w tej dziedzinie pionierem, gdyż poważnie rozpatrywana onomastyka, bo tak się dziś nazywa tę gałąź językoznawstwa, rozwijała się dopiero po śmierci geografa z Landeshut.

W 1888 roku pochodzący z Kamiennej Góry nauczyciel Heinrich Adamy wydał we Wrocławiu swoją książkę „Die schlesischen Ortsnamen: ihre Entstehung und Bedeutung” (czyli „Śląskie nazwy miejscowości: ich pochodzenie i znaczenie”). Jest to pierwsze syntetyczne opracowanie toponimii śląskich miejscowości. Na podstawie swoich własnych przemyśleń zestawił nazwy wszystkich miejscowości, grupując je według pochodzenia (dokładnie wyznaczył łącznie 20 takich grup). Ten pionierski wyczyn dał mu poczesne miejsce wśród śląskich geografów. Do dziś jego książka jest cytowana, choć – jak zwracają uwagę komentatorzy – już w chwili powstania zawierała wiele niedopowiedzeń i przeinaczeń. Nie wynikały one jednak ze złej woli autora.

Więcej w RTI
red./ foto: www.sbc.org.pl

Czytaj również

#reklama
Jubileuszowy jarmark (galeria)
W sobotę 28 lipca na kamiennogórskim rynku odbyła się 201. edycja Jarmarku Staroci i Rękodzieła.
#AKTUALNOŚCI
0
Pamięci powstańców
W środę 1 sierpnia odbędzie się po raz kolejny kamiennogórska uroczystość związana z ogólnopolskimi obchodami Narodowego Dnia Pamięci Powstania Warszawskiego. O godzinie 17.00 na pamiątkę „godziny W” zawyją syreny w ramach ćwiczeń systemu ostrzegania ludności cywilnej.
#RÓŻNE
0
Muzyka prosto z gór
Sudeckie miejscowości będą rozbrzmiewać dźwiękami klasyki w ramach jubileuszowego XV festiwalu operowego Muzyczny Ogród Liczyrzepy.
#KULTURA
0
Sztuka efemeryczna
Od czwartku do poniedziałku niewielkie Sokołowsko zaprosiło po raz 8. na niezwykłe wydarzenie. Artyści z całego świata pokazywali nietuzinkowe oblicza twórczości.
#KULTURA
0

Komentarze

Brak komentarzy.

Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Dodaj komentarz

Komentarze są moderowane. Przed publikacją komentarz musi zostać zaakceptowany przez administratora.#reklama
#reklama
#reklama
#reklama