DO GÓRY
#reklama

O groszach z Dębrznika w Bolkowie


     
    Udostępnij

W miniony piątek (5 października) w bolkowskim domu kultury odbyła się IV Międzynarodowa Konferencja Regionalistów, Historyków, Kronikarzy i Regionalistów po obu stronach Doliny Bobru na Dolnym Śląsku. Jednym z wykładów była prezentacja „Skarb z Dębrznika” Przemysława Burhardta z Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze.

W spotkaniu uczestniczyło kilkunastu historyków z Niemiec oraz z Polski. Miłośnicy historii regionu zajmowali się ciekawymi pamiątkami z przeszłości. Przemysław Burhardt, historyk z Muzeum Tkactwa zaprezentował „Skarb z Dębrznika” na temat srebrnych monet. Zostały one znalezione w 1961 roku w podkamiennogórskiej wsi. W glinianym garnku przez wieki pod ziemią spoczywało 6 360 monet z XV i XVI wieku. Warto dodać, że skarb w posiadaniu muzeum w Kamiennej Górze będzie też pokazany w ramach transgranicznego projektu euroregionów w Schlesisches Museum zu Görlitz.
Z kolei Marek Janas, prezes Towarzystwa Miłośników Bolkowa, przedstawił „Epitafia w kościołach w Sadach Górnych, Wolbromku i Świnach jako przykłady śląskiego dziedzictwa kulturowego w gminie Bolków”. Po części wykładowej uczestnicy udali się na zwiedzanie omówionych kościołów. Największe wrażenie zrobił na uczestnikach kościół w Sadach Górnych i jego mauzoleum rodziny von Tschirnhaus. Wieczorem biesiadę na zamku umilił śpiewem zespół folklorystyczny Bolkowianie.
Red. foto ilustracyjne (archiwum RTI)

Czytaj również

#reklama
Iwona, księżniczka Burgunda
Teatr Dramatyczny im. Szaniawskiego w Wałbrzychu zaprasza.
#KULTURA
0
Unia dała na S3
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała, że nowy odcinek drogi ekspresowej S3 do Lubawki powstanie ze wsparciem unijnym.
#AKTUALNOŚCI
3
Dla młodzieży i dorosłych
Najbliższy weekend w Teatrze Lalki i Aktora w Wałbrzychu to aż dwie propozycje. Pierwsza z nich, adresowana do młodzieży i widzów dorosłych, to spektakl pt. OFELIA I HA, który zostanie zaprezentowany w sobotę (13.10) o godzinie 18:00. Natomiast w niedzielę (14.10) o godzinie 12:30 teatr zaprasza na WROGA w reżyserii Bartosza Kurowskiego.
#KULTURA
0
Porażki na inaugurację (galeria)
W niedzielę młodziczki kamiennogórskich Sudetów (na zdjęciu) wzięły udział w I turnieju ligowym w Nowej Rudzie. Ich rywalkami były zawodniczki gospodarzy - Salos Nowa Ruda i MKS Świdnica. Podopieczne Piotra Lemy przegrały oba spotkania po 0:2. Druga ekipa Salosa miała pauzę.
#SPORT
0

Komentarze

Brak komentarzy.

Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Dodaj komentarz

Komentarze są moderowane. Przed publikacją komentarz musi zostać zaakceptowany przez administratora.#reklama
#reklama
#reklama
#reklama