DO GÓRY
#reklama

Noblowska klątwa?


     
    Udostępnij

Wczoraj pisaliśmy o pechowym kamiennogórskim naukowcu, który został pominięty jako jedyny członek 3-osobowego zespołu badawczego w nominacji do nagrody Nobla w dziedzinie medycyny. Okazuje się, że nie jest to odosobniony przykład w rodzinie wywodzącej się z kupców i fabrykantów związanych z Kamienną Górą. Także kuzyn Viktora Hamburgera, choć pięciokrotnie (!) zgłaszany, nie dostał zaszczytnej nagrody.

Dziś świat poznał nominowanych do nagrody w dziedzinie fizyki. Tak się składa, że do tej kategorii kwalifikowały się też odkrycia dokonane przez Fritza Londona, kuzyna kamiennogórskiego biologa. Fritz urodził się tego samego roku, czyli w 1900, ale we Wrocławiu. Jego matka była kuzynką ojca kamiennogórskiego naukowca. Fritz (po ojcu, wrocławskim matematyku – London) był niemieckim fizykiem teoretykiem, profesorem Uniwersytetu Duke'a w Durham. W swych pracach zajmował się fizyką kwantową inadprzewodnictwem. Jego nazwisko jest wiązane z takimi terminami jak: Siły dyspersyjne Londona oraz Teoria Londonów (opracowana wspólnie z bratem). Fritz musiał, podobnie jak jego kamiennogórski kuzyn Viktor Hamburger, ociekać z hitlerowskich Niemiec ze względu na żydowskie korzenie rodziny. Naukowiec zmarł znacznie młodziej niż jego wiekowy krewny, bo w wieku 54 lat. Strona komitetu noblowskiego informuje, że London był aż 5 razy zgłaszany do nagrody! W tym raz w kategorii fizyka, a 4 razy jako chemik. Pierwszy raz już w 1937 roku. Wyróżnienia tego jednak nie otrzymał nigdy.
Czy nad rodziną Hamburgerów i ich krewnymi wisiało noblowskie fatum?

O Viktorze Hamburgerze pisaliśmy tutaj:
»Jak kamiennogórzanin otarł się o Nobla
RG/ foto ilustracyjne: emblemat Nobal (wikimedia.org)
#reklama
Czy wakacje w regionie uważasz za udane?
#ankieta

Czytaj również

#reklama
Twardy Granit (galeria)
W niedzielę w Lubawce w spotkaniu wałbrzyskiej klasy O miejscowy Orzeł gościł zespół granitu Roztoka. Wszyscy kibice z przygranicznej miejscowości liczyli na komplet punktów. Niestety goście wygrali 3:1 (2:1).
#SPORT
0
Wawrzyniak i Błaszczyk (galeria)
Zespół Kwarcu Pisarzowice wystąpił bez odsuniętego na dwa spotkania napastnika Kamila Dudy i to było widać w grze miejscowych. Goście z Mysłakowic w drugiej odsłonie wypunktowali miejscowych niczym rasowy bokser, zdobywając trzy gole. Ich autorami byli Błaszczyk i 2-krotnie Wawrzyniak.
#SPORT
2
Trzy „oczka” dla Lesku (galeria)
W niedzielę garstka kibiców oglądała w Czarnym Borze aż siedem bramek. Miejscowy Skalnik uległ 3:4 (1:1) ekipie Lesk Sędzisław w pojedynku jeleniogórskiej klasy B.
#SPORT
1
Woda już bezpieczna!
Udało się usunąć niebezpieczną bakterię z rurociągu w Raszowie. Od poniedziałku woda znów jest pitna.
#AKTUALNOŚCI
0

Komentarze

Brak komentarzy.

Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Dodaj komentarz

Komentarze są moderowane. Przed publikacją komentarz musi zostać zaakceptowany przez administratora.#reklama
#reklama
#reklama
#reklama