DO GÓRY
#reklama

Naprawdę Pod Zegarem


     
    Udostępnij

Poniemiecki mechanizm zegara zepsuł się około 1950 roku. Dwa tygodnie temu wspólnota mieszkaniowa budynku 91 w Wieściszowicach zadbała, by w ich domu zainstalowano nowy zegar. – Chodzi, a nocą ma podświetloną tarczę – mówią dumni mieszkańcy budynku. – To dla nas ważna sprawa.

Najstarszy obecnie mieszkaniec wsi Wincenty Kozioł pamięta, że jako dziecko słuchał wybijającego pełne godziny zegara umieszczonego na budynku.
– Wprowadziłem się tu w 1947 roku i wiem, że wtedy zegar chodził i bił godziny. Miał tu zainstalowany taki specjalny dzwon, trzeba go też było nakręcać – wspomina mieszkaniec Wieściszowic.
Około 1950 roku czasomierz, od którego nazwę wzięła cała osada, nagle się zatrzymał.
– Jego wskazówki utknęły gdzieś w okolicy godziny 11.00 i tak zostało na kolejnych blisko 70 lat – mówią Krzysztof i Mirosław Kitowie.
Mieszkańcy postanowili postarać się o uruchomienie czasomierza, by Pod Zegarem było naprawdę pod zegarem. Ten poniemiecki nie nadawał się już do wskrzeszenia. Szklana tracza popękała, a mechanizmu nie udało się uruchomić. Postanowili więc, jako wspólnota mieszkaniowa, zamontować nowy.

więcej w RTI!
EK

Czytaj również

#reklama
Co z dworem w Kochanowie?
Zabytkowe ruiny to często powracający temat. Takie mamy nieszczęście, że w regionie wiele historycznych obiektów jest w bardzo złym stanie. Dawniej służyły za mieszkania, dziś stoją puste i straszą. Nie inaczej jest z pałacykiem i oficyną w Kochanowie.
#AKTUALNOŚCI
0
Koleje naprawiły
Mimo tego że są problemy z planowym wznowieniem sezonowych połączeń szynobusu przez Kamienną Górę (o czym pisaliśmy obszernie tydzień temu), koleje przygotowują dworzec na przyjęcie podróżnych. W zasadzie nie sam obiekt, a jego otoczenie.
#AKTUALNOŚCI
2
Palą trawę
Karygodny i niebezpieczny proceder wypalania nieużytków już się rozpoczął. Straż interweniowała w Lubawce przy ul. Dworcowej.
#AKTUALNOŚCI
1
Na co do kina? (27 lutego – 1 marca)
Zapraszamy do naszego cotygodniowego poradnika kinomana. Kina w: Wałbrzychu, Jeleniej Górze, Krzeszowie i Kowarach.
#KULTURA
0

Komentarze

No problem
2018-03-02 10:07
Pochwalam szczytny cel mysle ze teraz czas na odmorowanie tego szpetnego okna

Dodaj komentarz

Komentarze są moderowane. Przed publikacją komentarz musi zostać zaakceptowany przez administratora.#reklama
#reklama
#reklama
#reklama