DO GÓRY
#reklama

Kamiennogórski ślad


     
    Udostępnij

W środę 15 listopada obchodzimy 155. lecie urodzin noblisty Gerharta Hauptmanna. Pisarz urodził się w Szczawnie-Zdroju, a dorosłe życie spędził w Jagniątkowie w Jeleniej Górze. Jest w biografii jego rodziny jednak również kamiennogórski akcent.

Rodzina słynnego Dolnoślązaka pochodziła z Cieplic-Zdroju. Stamtąd Hauptmannowie trafili w rejony Zamku Książ, gdzie ojciec pisarza, hotelarz, poznał swoją żonę. Warto jednak pamiętać, że dziadek noblisty, Karl Ehrenfried Hauptmann, mieszkał na początku XIX wieku w Kamiennej Górze. Biografowie pisarza Johannes Hohlfeld, Paul Schraepler w swojej książce podają, że jego dziad prowadził w mieście hotel „Zum Raben”. To budynek, który zachował się do dziś w rynku. Mieści się w nim zakład optyczny.
Na tym nie kończą się związki autora „Tkaczy” z Kamienną Górą. W gronie jego przyjaciół znajdował się malarz Friedrich Iwan oraz bogaty kupiec i mecenas artystów Max Hamburger. Warto przypomnieć, że rodzina Hauptmannów ma też ciekawy związek z sukcesem polskiego pisarza. Starszy brat Gerharta, Carl, był autorem korekt do tłumaczenia „Chłopów” Reymonta. Mówi się, że jego wkład przyczynił się do przyznania Nobla naszemu mistrzowi słowa.
RG/ na zdjęciu tablica pamiątkowa na cześć pisarza w Szczawnie-Zdroju

Czytaj również

#reklama
3 za 3
Warto w czwartek 9 listopada wybrać się do Wałbrzycha. Tamtejsza atrakcja – Stara Kopalnia, czyli centrum nauki i sztuki zorganizowane w dawnej kopalni Julia – obchodzi 3. urodziny.
#KULTURA
0
Zmiany w pociągach
Od przyszłego roku dużo zmieni się w kursowaniu szynobusów przez Kamienną Górę i Lubawkę.
#AKTUALNOŚCI
2
Patriotyczny rajd
Odział PTTK Ziemi Kamiennogórskiej zaprasza na specjalną wyprawę z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Zgodnie z zapowiedziami w Kamiennej Górze odbędzie się Rajd z Flagą.
#RÓŻNE
0
Karkonosze na dawnych rycinach w Krzeszowie
Centrum Biblioteczno-Kulturalne Gminy Kamienna Góra zaprasza na wystawę i spotkanie z jej autorem.
#KULTURA
0

Komentarze

Brak komentarzy.

Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Dodaj komentarz

Komentarze są moderowane. Przed publikacją komentarz musi zostać zaakceptowany przez administratora.#reklama
#reklama
#reklama
#reklama