DO GÓRY

Jesteś na zwolnieniu? ZUS cię skontroluje


     
    Udostępnij

- Kontroler ZUS zapuka do naszych drzwi, żeby zobaczyć, czy zgodnie ze wskazaniami lekarza leżymy w łóżku, a orzecznik zaprosi nas na badanie - wyjaśnia Iwona Kowalska rzecznik regionalny ZUS województwa dolnośląskiego. Niektórzy musieli w ubiegłym roku zwracać kwotę chorobowego! Najwyższa kwota, która na Dolnym Śląsku wróciła ZUS od jednej osoby to 30 034,24 zł za zakwestionowane 148 dni zwolnienia!

– Jeżeli w czasie badania lekarzy orzecznik stwierdzi, że jesteśmy już zdrowi przerwie nasze zwolnienie lekarskie i nazajutrz będziemy musieli stawić się w pracy – dodaje rzeczniczka Zakładu.
W wyniku kontroli do ZUS wróciło 1 188 937,05 zł. Najwięcej pieniędzy odzyskał legnicki oddział ZUS, bo aż 477 069,94 zł, wrocławski oddział 475 128 zł, a wałbrzyski 236 739,11 zł. Każda osoba, która jest na zwolnieniu lekarskim może być skontrolowana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych aż dwukrotnie. ZUS sprawdza zarówno to, czy osoba, która ma zwolnienie jest naprawdę chora ,jak i to, w jaki sposób je wykorzystuje.
– Natomiast, gdy kontroler twierdzi, że zamiast leżeć w łóżku odnawiamy łazienkę lub wyjechaliśmy za granicę to zakwestionuje zasadność wydania nam zwolnienia i będziemy musieli zwrócić otrzymany do tej pory zasiłek wraz z odsetkami – przestrzega rzeczniczka.
Lekarz orzecznik ZUS może sam zbadać pacjenta, lub jeśli ma wątpliwości dotyczące diagnozy - może skierować go na badanie specjalistyczne albo poprosić lekarza prowadzącego o udostępnienie dokumentacji medycznej dotyczącej pacjenta (na podstawie, której wystawiono zwolnienie), może też zlecić wykonanie dodatkowych badań pomocniczych.
– Warto pamiętać, że mamy obowiązek dostarczyć do swojego pracodawcy (lub ZUS) druk zwolnienia w ciągu 7 dni od daty jego otrzymania. Jeżeli zwolnienie trafi do firmy po terminie zasiłek będzie mniejszy – dodaje Iwona Kowalska.
Świadczenie w kwocie zmniejszonej o 25 proc. wypłacane jest wtedy od ósmego dnia niezdolności do pracy do czasu dostarczenia zwolnienia. Dużo wygodniejszą formą dla pacjenta i pracodawcy jest wystawienie przez lekarza elektronicznego (tzw. e-ZLA) zamiast papierowego zwolnienia. Wtedy pacjent – pracownik nie musi – tak jak to jest w przypadku papierowych zwolnień – dostarczać druku swojemu pracodawcy gdyż e-ZLA jest elektroniczne przesyłane do zakładu pracy i równocześnie do systemu ZUS. Z tego powodu pracownik nie musi, więc pilnować terminu siedmiu dni, jaki jest przewidziany na dostarczenie tradycyjnego zwolnienia i nie grożą mu konsekwencje w postaci obniżenia o 25 proc. zasiłku chorobowego czy opiekuńczego.

NIECO DANYCH ZA 2017

W wyniku kontroli do ZUS na Dolnym Śląsku wróciło 1 188 937,05 zł.

We wrocławskim oddziale ZUS odzyskano w 475 128 zł.
Najwyższa kwota, która musiano zwrócić do ZUS to 30 034,24 za zakwestionowane 148 dni zwolnienia

Wałbrzych: odzyskano w wyniku kontroli: 236 739,11 zł
Najwyższa kwota, która musiała zwrócić osoba, która pracowała w czasie zwolnienia lekarskiego to 29 523,50 zł za 137 dni

Legnica: odzyskano w wyniku kontroli: 477 069,94 zł
Największa zakwestionowana kwota to: 14 804,26 zł za 96 dni
wsp. ZUS

Czytaj również

#reklama
Promocja na basenie
Gratka dla młodych miłośników aktywnego spędzania czasu. W sam raz na ferie zimowe!
#AKTUALNOŚCI
0
Uciekał przed policją: był pod wpływem narkotyków i bez uprawnień do kierowania!
25-letni mieszkaniec gminy Czarny Bór ostatecznie zakończył swoją przygodę z jazdą... w środku lasu. Podczas legitymowania okazało się, że nie posiadał prawa jazdy oraz kierował samochodem pod wpływem narkotyków.
#AKTUALNOŚCI
3
Podejrzany o handel narkotykami
Funkcjonariusze kamiennogórskiej policji zatrzymali 22-letniego mężczyznę, mieszkańca jednego z osiedli w Kamiennej Górze. W jego mieszkaniu znaleźli narkotyki: marihuanę i metamfetaminę.
#AKTUALNOŚCI
1
W Góry Sowie
Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Oddział Ziemi Kamiennogórskiej zaprasza na 45. Rajd Zimowy. To cykl wypraw na 4 trasach. Druga wycieczka odbędzie się w sobotę 3 lutego.
#RÓŻNE
0

Komentarze

Brak komentarzy.

Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Dodaj komentarz

Komentarze są moderowane. Przed publikacją komentarz musi zostać zaakceptowany przez administratora.#reklama
#reklama
#reklama
#reklama