DO GÓRY
#reklama

Jak za dawnych lat (galeria)


     
    Udostępnij

Kamiennogórzanie oraz mieszkańcy Sędzisławia i okolic mogli sobie przypomnieć, jak jeszcze kilkadziesiąt lat temu podróżowało się po torach w naszym regionie. W sobotę zawitała u nas zabytkowa lokomotywa z muzeum w Jaworznie Śląskiej.

To bardzo rzadki widok, zwłaszcza w Kamiennej Górze. Miasto powiatowe jest przez większość roku pozbawione ruchu pasażerskiego po torach. Także imprezy historyczne związane z kolejnictwem nie odbywają się u nas często. Bez echa minęła choćby rocznica 150-lecia kolei w powiecie, która przypadła latem ubiegłego roku. Tym większą niespodziankę sprawiło Muzeum Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie. W sobotę 7 kwietnia z tej placówki w naszym kierunku wyruszył zabytkowy skład kolejowy w ramach trasy o nazwie Tkacz. Muzealny pociąg przyjechał do Kamiennej Góry około 10.30. Na dworcu przywitali go strażacy oraz zaciekawieni wydarzeniem mieszkańcy. Szczególne zainteresowanie budziła lokomotywa Tkt48-18, ale i wagony jak sprzed lat sprawiały, że ożywały wspomnienia i sentyment. Na turystów, którzy przyjechali Tkaczem, czekali przedstawiciele miejskich atrakcji, w tym Muzeum Tkactwa i podziemi Arado. Podróżni mieli kilka godzin na zwiedzanie. W tym czasie odbyły się potrzebne zabiegi techniczne oraz 3 pary połączeń między Kamienną Górą a Sędzisławiem (o nazwie Krosno, Len i Bolko). Mieszkańcy powiatu mieli wyjątkową okazję, by przejechać się na odcinku linii 298. Warto dodać, że w przyszłym roku obchodzić będziemy 150-lecie kolei w Kamiennej Górze. Jeszcze w latach 20. ubiegłego wieku trasa była elektryfikowana. W 2004 roku odcinek zamknięto dla ruchu pasażerskiego. Dopiero 10 lat temu udało się uruchomić połączenia sezonowe. Poprzednia impreza historyczna odbyła się u nas w maju ubiegłego roku.
RG

Czytaj również

#reklama
Runęła ruina
Dziś rano w Sędzisławiu zawaliła się ściana dawnej betoniarni. Interweniowali strażacy, policja oraz inspektor nadzoru budowlanego.
#AKTUALNOŚCI
0
Ładunek w szkole!
14-latek z podkamiennogórskiej wsi chciał postraszyć kolegów – do akcji wkroczyli antyterroryści.
#AKTUALNOŚCI
0
Dom dla najnajów
W Teatrze Lalki i Aktora w Wałbrzychu nowość! Spektakl skierowany do najnajowej publiczności w reżyserii Seweryna Mrożkiewicza. Prapremiera 14 kwietnia o 17:00 na Małej Scenie.
#KULTURA
0
Wytrzymali do przerwy (galeria)
Kolejnej porażki doznali zawodnicy kamiennogórskiej Olimpii. Podopieczni Łukasza Kraszewskiego przegrali 0:3 (0:0) z Odrą Ścinawa. Na dodatek po dwóch żółtych kartach – czerwony kartonik ujrzał Duda.
#SPORT
0

Komentarze

Czytelnik
2018-04-11 18:20
Niestety wygląda na to, że przejazdy specjalne z 7 kwietnia b.r. na trasie Kamienna Góra - Sędzisław były jedyną możliwością przejazdu pociągiem po linii kolejowej nr 298 Kamienna Góra - Sędzisław. Dzięki spółce PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., Kolejom Dolnośląskim oraz Urzędowi Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego w tym roku na tym odcinku będzie komunikacja autobusowa, a pociągi pojadą jedynie na odcinku Trutnov - Kamienna Góra.
http://www.gwtr.cz/files/files/1523358681_meac0q47.pdf

Dodaj komentarz

Komentarze są moderowane. Przed publikacją komentarz musi zostać zaakceptowany przez administratora.#reklama
#reklama
#reklama
#reklama