DO GÓRY
#reklama

Berlińskie dzieło Langhansów


     
    Udostępnij

Staatsoper Unter den Linden, jedna z trzech berlińskich scen operowych, świętuje 7 grudnia jubileusz 275-lecia. Z obiektem wiążą się biografie kilku kamiennogórzan.

Przybytek sztuki został zainaugurowany premierą operową „Cezara i Kleopatry” w 1742 roku. Kilkanaście lat później pruski król zlecił architektowi z Kamiennej Góry przebudowę wnętrza obiektu. Już wówczas opera ta, wzniesiona przez von Knobelsdorffa, mogła się pochwalić największymi gabarytami scenicznymi. Carl Gotthard Langhans dodatkowo zwiększył jej możliwości (później zbudował w stolicy Niemiec swoje bodaj najsłynniejsze dzieło, Bramę Brandenburską). Teatr padł jednak w XIX wieku ofiarą pożaru. Odbudową zajął się... syn słynnego kamiennogórzanina. Carl Ferdinand Langhans odnowił operę w 1843 roku. Jako premiera na inaugurację została wybrana opera „Obóz na Śląsku“. To dzieło wykorzystuje motyw wojen śląskich, czyli czasów młodości C.G.Langhansa. Co ciekawe właśnie podczas III wojny, której realia przedstawia dzieło Meyerbeera, rozegrała się słynna bitwa pod Landeshut, tzw. "Pruskie Termopile". Artystyczne wspomnienie tamtego dnia widnieje na witrażu kamiennogórskiego ratusza. Czy również w operze?
Z obiektem w Berlinie związana jest też biografia wspominanego przez nas niedawno innego kamiennogórzanina. Tam zaczęła się kariera Curta Prerauera. Kompozytor uczestniczył jako młody student i asystent w przygotowaniach do prapremiery „Wozzecka“ Albana Berga w 1925 roku. Później był jednym z promotorów tego słynnego dzieła na całym świecie. Główną partię kobiecą często wykonywała jego żona.
RG/ foto: Opera wkrótce po wybudowaniu i przed przebudową i odbudową przez Langhansów

Czytaj również

#reklama
Wielki jarmark
III Jarmark Bożonarodzeniowy w Lubawce odbędzie się już w przyszłą sobotę, 9 grudnia na lubawskim rynku.
#KULTURA
0
Międzynarodowe świętowanie
Centrum Kultury w Kamiennej Górze serdecznie zaprasza na Jarmark Bożonarodzeniowy.
#KULTURA
0
Grali kamiennogórzanie (galeria)
W niedzielę, 3 grudnia w Wałbrzychu juniorzy miejscowego Chełmca (na zdjęciu) podejmowali w pojedynku ligowym rezerwy wrocławskiej Gwardii II. Po trzy punkty sięgnęli gospodarze, którzy wygrali 3:0. W miejscowym zespole występuje 7 zawodników rodem z Kamiennej Góry.
#SPORT
0
Udana międzynarodowa impreza (galeria)
Trzy dni w Czarnym Borze odbywały się zmagania zapaśniczek, które wystartowały w Czarny Bór Open. W imprezie swoje umiejętności zaprezentowały sportsmenki z aż 14 krajów – m.in.: Polski, Austrii, Białorusi, Chorwacji, Estonii, Niemiec, Szwecji, Ukrainy, Węgier i Włoch. Brązowy medal dla gospodarzy w grupie wiekowej młodziczek zdobyła Aleksandra Lewczyńska. Druga zawodniczka Herosa - Julia Molińska w kadetkach zajęła 8. miejsce.
#SPORT
0

Komentarze

Brak komentarzy.

Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Dodaj komentarz

Komentarze są moderowane. Przed publikacją komentarz musi zostać zaakceptowany przez administratora.#reklama
#reklama
#reklama
#reklama