DO GÓRY
#reklama

Barok, czekolada i apteka


     
    Udostępnij

Czy to możliwe, że Kamienna Góra ma zapomniany dziejowy wkład w dziedzinie upowszechniania czekolady w Europie? Specjalne w tłusty czwartek uchylamy rąbka tajemnicy naszych najnowszych ustaleń!

Niemal 350 lat temu kamiennogórski naukowiec opublikował książkę, która przez lata była ważnym podręcznikiem. Dokumentuje zasób ówczesnej wiedzy na temat rozmaitych substancji pochodzenia mineralnego, roślinnego i zwierzęcego. Obok proszku z mumii czy z rogu jednorożca znajdziemy w niej też przepis na zupełną nowość w Europie środkowej – na czekoladę! Według znawców tematu jest to najprawdopodobniej pierwsze naukowe niemieckojęzyczne odniesienie się do tego – wówczas – napoju (wcześniejsze są łacińskie i niezwykle unikatowe, a rzadko zdarzają się podobne w innych językach narodowych ówczesnej Europy). Zaledwie kilka lat przed opublikowaniem dzieła w Niemczech w pewnej kawiarni po raz pierwszy dla eksperymentu zaserwowano ten deser przywieziony przez Hiszpanów z Ameryki. Autor starodruku najprawdopodobniej zdawał sobie sprawę z dziejowego zwrotu zielarsko-kulinarnego, którego był świadkiem i kronikarzem. Część jego dzieła poświęconego botanice i farmakognozji rozpoczyna drzeworyt przedstawiający właśnie owocujący krzew kakaowca (oprócz tego jest palna i tulipan – czyżby ukryty symbol tego, że do Niemiec czekolada trafiła poprzez Holandię?). Doniosłość tego faktu podkreślają np. opracowania amerykańskie.
Dziś księgą zachwyca się wąskie grono historyków farmacji i wielbicieli białych kruków, głównie na Zachodzie. Czy Kamienna Góra, która ma współczesne związki z potężnym przemysłem czekoladowym, skrywa w mrokach dziejów intrygujące świadectwo mówiące o naszych wielkich ambicjach i możliwościach?

Więcej na ten temat wkrótce na łamach RTI!
RG

Czytaj również

#reklama
Memoriał przesunięty
Kolejna zimowa impreza w regionie zmienia datę. Tym razem na przesunięcie terminu zdecydowali się organizatorzy Memoriału Bodzka.
#SPORT
0
Muzyka pełna uczuć (galeria)
Niezwykły wieczór zapewniła kamiennogórzanom kanadyjska piosenkarka Christina Martin. Wspólnie ze swoim życiowym i artystycznym partnerem dała ponad godzinny koncert w sali witrażowej ratusza.
#KULTURA
0
Rada się skurczy
Wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak wydał zarządzenie, w którym ustalił liczbę radnych sejmiku, radnych rad powiatów i rad gmin. Ważna decyzja u progu nowych wyborów samorządowych zapadła w sprawie kamiennogórskiej rady.
#AKTUALNOŚCI
4
Tweetujcie z nami!
Liczba obserwujących RTI na Twitterze przekroczyła 200. Zachęcamy do polubienia nas za pośrednictwem tego medium.
#RÓŻNE
0

Komentarze

Brak komentarzy.

Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Dodaj komentarz

Komentarze są moderowane. Przed publikacją komentarz musi zostać zaakceptowany przez administratora.#reklama
#reklama
#reklama
#reklama