DO GÓRY
#reklama

500+ nie działa?


     
    Udostępnij

Jedną z rządowych obietnic było zatrzymanie tendencji wymierania Polaków. Pomóc miał w tym m.in. program socjalny 500+, dotujący rodziny potrzebujące oraz te, w których jest więcej niż jedno dziecko. Póki co specjaliści alarmują, że wyniki działania kosztownego projektu są przynajmniej pod tym względem mierne. Także u nas.

Alarmujące dane ogłosił Główny Urząd Statystyczny. W raporcie odnośnie populacji kraju opublikowanym 30 października czytamy, że w ostatnim półroczu populacja ludności kraju nadal się zmniejszała. Ponadto Polacy mniej chętnie się żenili, a częściej rozwodzili. Pieniądze szczęścia nie dają?
W dokumencie GUS czytamy, że w pierwszym półroczu 2017 r. liczba ludności Polski zmniejszyła się o prawie 11 tys. osób. Spadek liczby ludności obserwowany jest szósty rok z kolei.
„Jest on wynikiem niekorzystnych tendencji [...] niskiej liczby urodzeń przy jednoczesnym niewielkim, ale systematycznym wzroście liczby zgonów wynikającym ze wzrostu liczby i odsetka osób w starszym wieku” – piszą analitycy demografowie.
To nie koniec złych wieści. W pierwszych sześciu miesiącach bieżącego roku zawarto prawie 71 tys. związków małżeńskich. To o ponad 2 tys. mniej w porównaniu z I półroczem 2016 r. Rozwiodło się ponad 34 tys. par małżeńskich, a w przypadku kolejnych ok. 0,9 tys. małżeństw orzeczono separację. Jest to więcej niż przed rokiem o około 2 tys. w przypadku rozwodów oraz 0,1 tys. w przypadku separacji.
Jak ma się ludność naszego regionu w świetle ogólnopolskich tendencji? Niestety niedobrze.
Powiat kamiennogórski w połowie roku zamieszkiwało 44 148 osób (pod koniec 2016 było nas 44 262). Wyludniają się wszystkie samorządy. W Kamiennej Górze w ciągu 6 miesięcy liczba ludności zmniejszyła się z 19 522 na 19 457. W Lubawce z 11 109 na 11 083, w Marciszowie z 4 589 na 4 579, a w gminie wiejskiej Kamienna Góra z 9 042 na 9 029.
RG/ foto ilustracyjne (freeimages.com)

Czytaj również

#reklama
Nocne opactwo
Nie lada gratka dla miłośników historii i sztuki. Krzeszowskie sanktuarium zaprasza na nocne zwiedzanie.
#KULTURA
0
Kto zbuduje wieżę?
W lipcu prezydent Wałbrzycha i lider Aglomeracji Wałbrzyskiej Roman Szełemej poinformował o przyznaniu dotacji w wysokości 1 miliona 377 tys. zł na zagospodarowanie terenów wokół Trójgarbu i budowę wieży widokowej na tym szczycie. Inicjatorami tej inwestycji są samorządy Czarnego Boru, Starych Bogaczowic, Szczawna-Zdroju oraz Nadleśnictwo Wałbrzych. Całkowita wartość projektu to wydatek rzędu 1 miliona 620 tys zł.
#AKTUALNOŚCI
0
„Jedynka” poza zasięgiem
Kamiennogórski MOS był organizatorem powiatowych zawodów w koszykówce chłopców ze szkół gimnazjalnych. Złote medale wywalczyli zawodnicy „jedynki” Kamienna Góra (na zdjęciu). Do sali sportowej SGEE w Kamiennej Górze na zawody powiatowe pofatygowały się tylko reprezentacje 3 szkół – GM nr 1 i GM nr 2 z Kamiennej Góry oraz szkoła z Lubawki.
#SPORT
0
Na Boga!
Teatr Dramatyczny im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu zaprasza na spektakle.
#KULTURA
0

Komentarze

cynik
2017-11-23 18:39
Trudno żeby u nas działało prokreacyjnie 500+ ponieważ mieszkańcy w większości mają niskie zarobki. Na utrzymanie rodziny pieniądze są niezbędne!
nemo
2017-11-22 13:38
Od stycznia do lipca urodziło się o 18,2 tys dzieci więcej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego (dane GUS). Ja twierdzę, że 500+ działa.
Mieszkaniec
2017-11-22 12:43
Prawda jest podstawowa : dzięki 500+ niejedna rodzina odżyła. Ludzie wyjeżdżają i będą wyjeżdżali - każdy ma wolną wolę. Pomoc dla rodzin wielodzietnych jest wydatna. Statystyka - to Królowa Nauk...

Dodaj komentarz

Komentarze są moderowane. Przed publikacją komentarz musi zostać zaakceptowany przez administratora.#reklama
#reklama
#reklama
#reklama