DO GÓRY
#reklama

500 lat (galeria)


     
    Udostępnij

Co łączy Kościół Wang, Kościół Pokoju w Świdnicy, wałbrzyski Kościół Zbawiciela i kamiennogórski Kościół Łaski?

To tylko część protestanckiego dziedzictwa na Dolnym Śląsku. Ewangelickiej przeszłości, ale i teraźniejszości. 31 października przypada epokowa data w historii tego ruchu chrześcijańskiego. Pół tysiąclecia temu, w 1517 roku, Marcin Luter przybił na drzwiach katedry w Wittenberdze słynnych 95 tez. Próba reformy Kościoła zakończyła się jego rozłamem. Efektem były konflikty, ale też ciekawe zabytki i działalność wielu myślicieli. Także w naszym regionie.
Obok bezcennych obiektów, bo znajdujących się na liście UNESCO i Pomników Historii, jest też masa mniejszych. Nie tylko w miastach. Niemal w każdej wsi zachowały się pozostałości ewangelickiej przeszłości. To kościoły, wydawałoby się dodatkowe. Dziś często zrujnowane. Są też cmentarze.
Dodajmy, że w ramach pamięci o 500-leciu muzeum w Kamiennej Górze zaprosiło młodzież do udziału w projekcie. W połowie listopada odbędzie się finał w postaci konkursu. Przed nami też uroczysty koncert w Jeleniej Górze (23 listopada w filharmonii i już 31 października w Kościele Zbawiciela w Cieplicach o godz. 17.00). Za nami z kolei ciekawe wystawy, m.in. w Muzeum Tkactwa czy w wałbrzyskim Kościele Zbawiciela, który wzniósł Langhans.
RG

Czytaj również

#reklama
Za biedni, by coś zrobić
Włos się na głowie jeży, kiedy analizuje się, co w ostatnich latach w sprawie rujnującego się zamku w Kamiennej Górze zrobił ratusz i wrocławska fundacja. Organizacja, która miała w ciągu kilku lat odbudować zamek, nie stosuje się od miesięcy do nakazów konserwatora zabytków. Nawet groźba wysokich mandatów nie pomogła. – Niewykonanie naszych nakazów fundacja usprawiedliwia brakiem funduszy – wyjaśnia Katarzyna Chojnacka, inspektor w jeleniogórskiej delegaturze WUOZ.
#AKTUALNOŚCI
4
Co boli sołtysów?
Podczas ostatniej sesji rady gminy, jaka odbyła się w czwartek 26 października, sołtysi naszych wsi mieli okazję przedstawić radnym największe uciążliwości trapiące ich sołectwa. Większość szefów wsi nie zgłaszała poważnych zastrzeżeń. Jedynie Józef Szołdrowski (na zdjęciu), sołtys z Sędzisławia, wprost powiedział, że współpraca z gminą układa mu się beznadziejnie, a wieś jego zdaniem traktowana jest najgorzej.
#AKTUALNOŚCI
0
Gościnnie Kazio Sponge Show
W najbliższą niedzielę 5 listopada o godz. 12:30 wałbrzyski Teatr Lalek zaprasza na wyjątkowy spektakl KAZIO SPONGE SHOW.
#KULTURA
0
Najdroższy
Teatr im. C.K. Norwida w Jeleniej Górze zaprasza na spektakle i promocję.
#KULTURA
0

Komentarze

Brak komentarzy.

Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Dodaj komentarz

Komentarze są moderowane. Przed publikacją komentarz musi zostać zaakceptowany przez administratora.#reklama
#reklama
#reklama
#reklama