DO GÓRY

100-lecie praw wyborczych kobiet


     
    Udostępnij

11 listopada minie 100 lat odkąd cieszymy się wolną niepodległą Ojczyzną. W przededniu tej wspaniałej rocznicy warto pamiętać o jeszcze jednej szalenie ważnej dacie, kiedy Polki uzyskały prawa wyborcze.

Dokładnie 28 listopada 1918 roku dekretem Tymczasowego Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego ustanowiono, że „Wyborcą do Sejmu jest każdy obywatel Państwa bez różnicy płci”. Kobiety zyskały nie tylko możliwość sięgania o najwyższe urzędy w państwie, ale także prawo do głosowania w wyborach.
Dziś coraz śmielej i liczniej sięgają po funkcje przypisane przez wieki jedynie mężczyznom. Dowodem na to są chociażby kandydatury pań do objęcia funcji samorządowych czy rządowych. Wiele z kobiet takie stanowiska już pełni.
Przed nami II tura wyborów burmistrza w Lubawce, gdzie o fotel sternika gminy walczą Ewa Kocemba i Tomasy Kulon. Druga tura, w której rozstrzygnie się, kto zostanie burmistrzem, czeka także kamiennogórzan. Tu konkurują ze sobą Krzysztof Świątek i Janusz Chodasewicz.
Drogie Panie, w niedzielę 4 listopada skorzystajcie z wywalczonych 100 lat temu praw – idźcie na wybory!
mb/ foto ilustracyjne (wolne media: Wikipedia)

Czytaj również

#reklama
W niedzielę 2. tura
W Lubawce i Kamiennej Górze potrzebna wyborcza dogrywka.
#AKTUALNOŚCI
0
Odeszli od nas
W nastroju Wszystkich Świętych i Zaduszek wspominamy tych, którzy w tym roku opuścili nas na zawsze. Znani i lubiani kamiennogórzanie oraz mieszkańcy regionu pozostaną w naszej pamięci.
#RÓŻNE
0
Nielegalny parking?
Wpadka samorządu może być powodem problemów.
#AKTUALNOŚCI
3
Nowy nr RTI już w kioskach!
W najnowszym RTI przeczytasz?
#AKTUALNOŚCI
0

Komentarze

Brak komentarzy.

Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Dodaj komentarz

Komentarze są moderowane. Przed publikacją komentarz musi zostać zaakceptowany przez administratora.#reklama
#reklama
#reklama
#reklama