DO GÓRY
#reklama

Wojenna zdobycz Sobieskiego z Krzeszowa (galeria)


     
    Udostępnij

Niezwykły zabytek z kolekcji sióstr benedyktynek zdobi właśnie wiedeńską wystawę. Otrzymaliśmy z Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, które zadbało o konserwację wiekowej tkaniny, wspaniałe zdjęcia tureckiej makaty z Krzeszowa.

Przez lata niecodzienny zabytek był przechowywany wśród innych przywiezionych po wojnie ze Lwowa. Przeleżał lata w ukrytej kolekcji benedyktynek. Dopiero kilka lat temu Muzeum Tkactwa przy współpracy z siostrami wystawiło na widok publiczny ciekawostki i dzieła sztuki przywiezione z Kresów. Wśród nich znalazły się przekazane przez samego króla jego krewnej w zakonie zdobyte części tureckiego namiotu. Sobieski po zwycięskich bitwach dysponował orientalnymi przedmiotami: rękodziełem czy bronią. Tkaniny z Turcji i Persji oraz inne artefakty król przechowywał w swoich pałacach. Niektóre trofea król traktował jako podarunki. Zdobna makata stała się skarbem benedyktynek. Kiedy wreszcie została wystawiona w Kamiennej Górze wzbudziła zainteresowanie specjalistów z muzeum w Wilanowie. Muzealnicy z pałacu królewskiego pod Warszawą zadbali o wspaniałą tkaninę. Odrestaurowany skarb został wysłany na wystawę do Wiednia. Od 7 lipca makatę można oglądać z innymi ciekawymi zabytkami w reprezentacyjnych wnętrzach muzeum Belweder w stolicy Austrii. Bogato zdobiony kobierzec miał najprawdopodobniej funkcję sakralną. Swoim kształtem przypomina mihrāb, czyli czyli wnękę skierowaną na Mekkę, tam, gdzie powinni modlić się wierni islamu.

O wystawie pisaliśmy tutaj:
»Krzeszów w Wiedniu
Na ten temat więcej również na łamach RTI w czwartek!
RG/ Foto: Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, Agnieszka Indyk

Czytaj również

#reklama
Rok płatnego parkowania
Strefa zainkasowała setki tysięcy złotych! Czy potrzebowała do tego kwietników?
#AKTUALNOŚCI
4
Koralowy Festiwal
Teatr im. C.K. Norwida zaprasza na niezwykły teatralny festiwal. Jelenia Góra przez cały weekend będzie żyła aktorskimi kreacjami ulicznych grup z Polski, Niemiec, Włoch czy Wielkiej Brytanii.
#KULTURA
0
Zatrzymany z tytoniem
Policjanci zatrzymali mężczyznę, który przewoził w aucie blisko 19 tys. sztuk papierosów bez akcyzy oraz 40 kg krajanki tytoniowej.
#AKTUALNOŚCI
0
Drezyną po Górach Sowich
W nadchodzący weekend odbędzie się 15. edycja zawodów drezynowych w Jugowicach koło Walimia.
#RÓŻNE
0

Komentarze

Brak komentarzy.

Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Dodaj komentarz

Komentarze są moderowane. Przed publikacją komentarz musi zostać zaakceptowany przez administratora.#reklama
#reklama
#reklama
#reklama