DO GÓRY
#reklama

Więcej na zabytki?


     
    Udostępnij

Są efekty protestów organizacji społecznych, o których pisaliśmy na naszych łamach. Wojewoda ogłosił, że podjął decyzję o dwukrotnym zwiększeniu środków na ochronę i konserwację zabytków na Dolnym Śląsku.

Informacja o tej inicjatywie została podana 20 lipca podczas konferencji prasowej we Wrocławiu z udziałem Barbary Nowak–Obelindy, Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak podjął decyzję o dwukrotnym zwiększeniu środków na ochronę i konserwację zabytków na Dolnym Śląsku. W projekcie budżetu na 2018 rok, który zostanie wysłany do Ministerstwa Finansów, znalazła się kwota 1 mln 600 tys. zł. W 2017 roku dotacja na zabytki w regionie wyniosła 780 tys. zł.
– Województwo dolnośląskie, pomimo posiadania najwyższej w Polsce wielkości zasobu zabytkowego, do tej pory było na odległym miejscu w kraju w zakresie wysokości środków finansowych na ochronę i konserwację zabytków – argumentuje wojewoda.
Przypomnijmy, że na naszych łamach pisaliśmy w grudniu ubiegłego roku o akcji dolnośląskich stowarzyszeń, które oburzyły plany Ministerstwa Kultury. Resort w zaplanowanym wówczas budżecie przewidział zastraszająco niskie finansowanie dolnośląskiego oddziału konserwatora zabytków.
Miłośnicy historii materialnej zwrócili uwagę, że w naszym regionie występuje najwięcej zarejestrowanych w kraju obiektów zabytkowych. Natomiast władza przeznaczyła na nie najmniej pieniędzy. Za protestami i petycjami poszły polityczne deklaracje. Wsparcie inicjatywy wyraziła Partia Razem. Na początku grudnia 2016 roku w tej sprawie interpelowała też posłanka Prawa i Sprawiedliwości, Mirosława Stachowiak-Różecka.
„W województwie dolnośląskim znajdują się 8384 nieruchome zabytki, co stanowi 12 proc. w skali kraju. W planowanym na 2017 rok projekcie budżetu przewidziano 0,9 mln zł dla Dolnego Śląska na ochronę zabytków i opiekę nad zabytkami, co stanowi 3 proc budżetu przewidzianego na ten cel” – czytamy w jej piśmie.
Dla porównania województwo podkarpackie miało według planu otrzymać niemal 10 mln zł, choć ma niemal o połowę mniej zabytków niż my.
Dodajemy, że pieniądze, o których mowa, WUOZ przeznacza na coroczne dotacje. W 2017 roku dwie trafiły do Krzeszowa, w 2016 do Orzeszyna, a w 2015 do oby tych wsi. Ich wielkość waha się zwykle w granicach kilku do kilkudziesięciu tys. zł.
RG/ foto ilustracyjne (archiwum RTI)

Czytaj również

#reklama
Policjanci świętowali (galeria)
Na dziedzińcu kamiennogórskiego muzeum odbyło się Święto Policji . Funkcjonariusze odebrali awanse, odznaczenia i gratulacje.
#AKTUALNOŚCI
3
Z czego musisz zrezygnować w obliczu wszechobecnej drożyzny? (#sonda)
Ceny żywności wciąż idą w górę. Więcej musimy zapłacić m.in. za masło, drób czy owoce.
#RÓŻNE
0
Ratownicy dzieciom
W sobotę i niedzielę (22 i 23 lipca) na Kolorowych Jeziorkach w Wieściszowicach odbędzie się III Piknik Przyjaciół Grupy Medyk4x4. Podczas tegorocznej imprezy ratownicy będą zbierali pieniądze dla małych mieszkańców naszej gminy – Zuzi Kubiak i Kacperka Wsolaka.
#AKTUALNOŚCI
0
Drożyzna atakuje
Klienci i właściciele sklepów przyznają, że żywność ostatnio bardzo zdrożała. Więcej musimy wydać m.in. na mięso czy sery, ale także na warzywa. Rekordowo zdrożało masło. W wielu sklepach jego cena podskoczyła o nawet o 100 procent.
#AKTUALNOŚCI
6

Komentarze

Brak komentarzy.

Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Dodaj komentarz

Komentarze są moderowane. Przed publikacją komentarz musi zostać zaakceptowany przez administratora.#reklama
#reklama
#reklama
#reklama