DO GÓRY

Tropem Iwana


     
    Udostępnij

Muzeum Tkactwa przygotowało nowe ciekawe wydawnictwo. To katalog wystawy dzieł kamiennogórskiego malarza Friedricha Iwana. To pierwszy tak obszerny i kompleksowy przegląd twórczości cenionego pejzażysty. Książka zawiera kompletną ilustrowaną biografię oraz wykaz prac malarza wraz z ich opisem. Lektura tego kompendium jest pasjonującą podróżą w czasie i przestrzeni.

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku w Muzeum Tkactwa odbył się wernisaż wystawy monograficznej poświęconej Friedrichowi Iwanowi, plastykowi urodzonemu w Kamiennej Górze (wówczas Landeshut). W 2017 roku mijała 50. rocznica śmierci artysty. Muzeum zgromadziło pokaźny zbiór jego prac. W salach wystawienniczych przez kilka miesięcy można było podziwiać ponad 300 różnorodnych dzieł malarza! Pochodziły one z muzeów i prywatnych kolekcji z Polski, Czech i Niemiec. Szczególnie cieszyły niezwykłe krajobrazy naszych regionów: Karkonoszy oraz innych sudeckich pasm górskich. Nie brakowało też widoków na rodzinne strony malarza, Kamienną Górę czy Chełmsko Śląskie.
Publikacja przygotowana przez dyrektor muzeum Barbarę Skoczylas-Stadnik to niemal 300-stronicowe wydanie przedstawiające życie i twórczość Iwana. Katalog jest dwujęzyczny, polsko-niemiecki. Zawiera obszerny przegląd dzieł malarza od prac wczesnych (sięgających czasów I wojny światowej) po dojrzałą twórczość. Dzieła są dokładnie opisane. Oprócz identyfikacji obiektu czy pejzażu zamieszczonego na fotografii pracy Iwana można się tez dowiedzieć, w jakiej technice artysta wykonał dzieło, jakie ma ono oryginalne wymiary i gdzie się znajduje. Cenna jest też literatura dotycząca wybranych aspektów twórczości czy konkretnych prac. Katalog jest do kupienia w muzeum. Zostanie też zaprezentowany na targach książki.
Red.

Czytaj również

#reklama
Ptaki zatrzymały remont
Rozpoczęte niedawno prace remontowe w lubawskim ratuszu prawdopodobnie zakończą się później, niż przewiduje umowa. Powodem są ptaki, które mają gniazda na poddaszu.
#RÓŻNE
0
Bez prądu (2-4 lipca)
Zobacz, gdzie w nadchodzących dniach nie będzie prądu.
#RÓŻNE
0
Najpierw wilki, teraz niedźwiedź?
Po pół roku wraca sprawa największego drapieżnika w naszych lasach! Znów pojawiły się – jak na razie niepotwierdzone przez przyrodników – doniesienia o niedźwiedziu w Sudetach. Jeżeli okażą się prawdziwe, oznaczać to będzie powrót misiów po około 200 latach.
#AKTUALNOŚCI
0
Wakacje na pływalni
Od 2 lipca po postoju technologicznym zostanie otwarta kryta pływalnia w Kamiennej Górze.
#RÓŻNE
0

Komentarze

Brak komentarzy.

Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Dodaj komentarz

Komentarze są moderowane. Przed publikacją komentarz musi zostać zaakceptowany przez administratora.#reklama
#reklama
#reklama
#reklama