DO GÓRY
#reklama

Śląscy mistycy w nowej bibliotece ksiąg tajemnych


     
    Udostępnij

Właśnie ukazał się nowy ciekawy projekt internetowy. To zbiór niemal 2 tysięcy zeskanowanych ksiąg z zakresu dawnej wiedzy tajemnej, mistycznej czy nawet okultyzmu. Projekt jest współfinansowany przez Dana Browna, autora bestsellerowych powieści z wątkami historycznymi. W zaprezentowanym księgozbiorze natrafiamy na nazwiska twórców związanych z naszym regionem.

The Ritman Library w Amsterdamie (nazywana też Bibliotheca Philosophica Hermetica) to instytucja zajmująca się od połowy XX wieku gromadzeniem i promowaniem dawnych pism z zakresu alchemii, gnozy, okultyzmu, mistycyzmu i wiedzy tajemnej. Wspólnie ze znanym amerykańskim pisarzem biblioteka przygotowała projekt „Embassy of the free mind”. Na stronie internetowej o tej nazwie można znaleźć ponad 1600 zeskanowanych pism, głównie starodruków, które ukazują przekrój ciekawych zasobów książkowych dotyczących wspomnianych idei. Nie brakuje na liście autorów nazwisk związanych z naszym regionem. Znajdziemy na przykład słynnego mistyka Jakuba Boehme, którym fascynował się Mickiewicz, a obecnie np. aktor Nicolas Cage. Związany ze Zgorzelcem twórca był też gościem i rezydentem słynnej biblioteki mistycznej w Zamku Świny pod Bolkowem. Pisaliśmy o tym w artykule „Mistycy z wieży Świnków” w 2015 roku. Oprócz tego w „Ambasadzie wolnego umysłu” znajdziemy też publikacje Anioła Ślązaka, niejako duchowego następcy Boehmego (Johannes Scheffler, bo tak naprawdę nazywał się śląski anioł, urodził się miesiąc po śmierci mistyka ze Zgorzelca). Angelus był spadkobiercą słynnej biblioteki mistycznej oraz gościem i współpracownikiem opata krzeszowskiego. Warto dodać, że pamięć o obu ciekawych myślicielach jest żywa. W XIX wieku ich pisma studiował nasz narodowy wieszcz. Mickiewicz wydał nawet antologię aforyzmów opartych na tłumaczeniu wybranych fraz z dzieł obu wspomnianych mistyków („Zdania i uwagi”). Pisma i dziedzictwo Silesiusa oraz Boehmego są też żywo komentowane współcześnie podczas rozmaitych konferencji naukowych. Już 24 lutego w Zawidowie odbędzie się konferencja „Śladami Jakuba Boehme”. Tymczasem ciekawskich zachęcamy do odwiedzin embassyofthefreemind.com.
RG/ foto posąg upamiętniający Angelusa Silesiusa we Wrocławiu

Czytaj również

#reklama
Bez prądu (13-14 lutego)
Zobacz, gdzie w nadchodzących dniach nie będzie prądu.
#RÓŻNE
0
Walenty z Krzeszowa
Już 14 lutego kościół wspomina świętego Walentego - biskupa i męczennika. Krzeszowskie opactwo zaprasza do nawiedzenia relikwii św. Walentego, które od 10 do 14 lutego będą wystawione w bazylice krzeszowskiej.
#KULTURA
0
Region zakochanych
Od Lubawki po Książ - sposobów na niebanalne walentynki u nas nie brakuje!
#RÓŻNE
0
Słodki czwartek (galeria)
Kamiennogórscy seniorzy bawili się w słodkie ostatki. Tłusty czwartek był kolejną okazją do zabawy klubowiczów zrzeszonych w Związku Emerytów i Rencistów.
#AKTUALNOŚCI
0

Komentarze

Autor
2018-07-06 16:41
Zachęcam do zapoznania się z życiem i twórczością Silesiusa: https://youtu.be/SOg_sB7bimo

Dodaj komentarz

Komentarze są moderowane. Przed publikacją komentarz musi zostać zaakceptowany przez administratora.#reklama
#reklama
#reklama
#reklama