DO GÓRY

Renesans Iwana


     
    Udostępnij

Jego dzieła, kiedyś sprzedawane w schroniskach górskich, dziś wiszą w muzeach i galeriach w Polsce, w Niemczech i w Czechach. Z okazji 50. rocznicy śmierci największa wystawa jego prac została pokazana w rodzinnym mieście. Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze zaprosiło do obejrzenia ponad 300 rysunków i obrazów Friedricha Iwana. Wernisaż zaszczycili obecnością potomkowie artysty oraz historycy sztuki i muzealnicy z kraju i zagranicy.

Do wielkiego wydarzenia muzeum przygotowywało się miesiącami. Udało się zebrać pokaźną kolekcję ponad 300 różnorodnych dzieł, które powstały na przestrzeni kilkudziesięciu lat aktywności artystycznej malarza z Kamiennej Góry. To głównie pejzaże, szczególnie Karkonoszy. Artysta udowodnił w nich swój niezwykły kunszt. W muzeum można zobaczyć jego prace tworzone nawet w trudnych warunkach okopów I Wojny Światowej. Kamiennogórska placówka pozyskała dzieła z wielu źródeł. To obrazy na co dzień zdobiące prywatne kolekcje oraz muzea w Czechach, Niemczech i Polsce.
Podczas wernisażu, który odbył się 21 października, obecni byli potomkowie artysty.
Aktualnie muzeum pracuje nad wydaniem katalogu. Będzie to pierwsza tak kompleksowa monografia życia i twórczości malarza z Kamiennej Góry.
RG

Czytaj również

#reklama
Mocni w sieci
Trzy grupy uczestników pod czujnym okiem trenerów, Marzeny Stokłosy i Witolda Izydorczyka, uczą się obsługiwać pocztę mailową i portale społecznościowe, a także rozliczać PIT online. Wszystko w ramach projektu „e-Mocni: cyfrowe umiejętności, realne korzyści”. Dzięki niemu mieszkańcy terenów wiejskich uzyskają nowe i ważne w dzisiejszych czasach kompetencje.
#RÓŻNE
0
Prosto w drzewo
Wczoraj (niedziela 22 października) na drodze pomiędzy Marciszowem a Kaczorowem doszło do wypadku. Młoda kobieta prowadząca opla uderzyła w drzewo.
#AKTUALNOŚCI
0
Mini Volley prosi o głosy
Kamiennogórska drużyna siatkówki – AMS Mini Volley dołączyła dzisiaj do programu SPORTBONUS! Jest to największa akcja społeczna w historii polskiego sportu. Sportbonus Dzieciom to program realizowany pod patronatem Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Celem akcji jest dobra zabawa i spełnienie marzeń młodych sportowców.
#SPORT
0
„Dwójki” i „trójki” na podium”
W sobotę, 21 października w hali GOKiS w Kątach Wrocławskich odbył się II turniej Mini Siatkówki Dziewcząt w ramach Programu Upowszechniania Piłki Siatkowej. W imprezie z powodzeniem udział wzięły drużyny AMS Mini Volley Kamienna Góra.
#SPORT
0

Komentarze

Brak komentarzy.

Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Dodaj komentarz

Komentarze są moderowane. Przed publikacją komentarz musi zostać zaakceptowany przez administratora.#reklama
#reklama
#reklama
#reklama