DO GÓRY

Remonty, turnieje i nie tylko - dzieje się na zamkach w regionie!


     
    Udostępnij

Dolny Śląsk, a szczególnie południe województwa to zagłębie zamków i pałaców. Przed wiekami tętniły życiem (i tym dworskim i wojennym, ale i naukowym!), potem było nieco gorzej. Teraz znów wracają do łask. W tym roku dzieje się bardzo dużo ciekawych rzeczy w naszych twierdzach. Garść wieści z Grodna, Książa, Świn, Niestytna, Cisów oraz Lenna.

Wygląda na to, że zamki w regionie przeżywają prawdziwy boom inwestycyjny. Lokalne magnesy turystyki stają się coraz atrakcyjniejsze i ciekawsze. Na dowód tej tezy przedstawiamy szereg najświeższych dowodów. Już od kilku dni funkcjonuje restauracja i pokoje hotelowe w zamku Grodno w Zagórzu Śląskim. Ta malowniczo położona nad Jeziorem Lubawchowskim piastowska twierdza poczuła dopływ unijnej kasy podobnie jak inne atrakcje w okolicy. W Zagórzu buduje się też centrum turystyczne z akwarium oraz zupełnie nowa kładka nad jeziorem. Z kolei Zamek Lenno we Wleniu został udostępniony dla zwiedzających od 28 kwietnia do 6 maja. Uroczyste otwarcie najstarszych ruin na Śląsku odbyło się z kolei 11 maja.
Od roku sporo dzieje się też w majestatycznych ruinach na terenie gminy Bolków. Chodzi o odbudowę zamku w Świnach. Nowy właściciel rozpoczął prace od remontu wieży, która ma być punktem widokowym. Chodzą słuchy, że ruiny mają się zmienić z czasem w luksusowy hotel. Prace porządkowe i zabezpieczenie zamku w sąsiedniej Lipie umożliwiły zwiedzanie tej ciekawej średniowiecznej twierdzy. Roboty przy profesjonalnej odbudowie nie ustają od kilku lat również w Płoninie. Zamek i pałac niedaleko Świdnika odzyskują stopniowo blask sprzed pożaru. Nie można nie wspomnieć o gminie Stare Bogaczowice. Jej skarbem są Cisy w Cieszkowie. Aktualnie trwa budowa drogi dojazdowej do zamku. Będzie się tam można łatwiej dostać. Ale to nie koniec planów w kwestii infrastruktury. Dodatkowo na ostatni weekend lipca zaplanowany jest pierwszy turniej rycerski w tym ciekawym zamku niedaleko Książa. Jeżeli już mowa o tej niezwykłej budowli to tam też się dzieje. Zarząd spółki w końcu wyłonił wykonawcę budowy podziemnej trasy. Już wkrótce będzie można zwiedzać tunele z książańskiego kompleksu Riese!
RG/ foto: Zamek Książ (archiwum RTI)

Czytaj również

#reklama
Kulturalny rozkład jazdy RTI – maj 2018 r.
Repertuary jednostek kultury w regionie. Teatry, filharmonie i kina. Jelenia Góra, Wałbrzych, Kowary, Krzeszów, Sokołowsko.
#KULTURA
0
Spojrzenia w kopalni
Stara Kopalnia w Wałbrzychu zaprasza na otwarcie wystawy „Skrzyżowane spojrzenia”.
#KULTURA
0
Najlepszy urząd w Polsce!
Kamiennogórska skarbówka zwyciężyła w XIV Rankingu Urzędów Skarbowych pod patronatem Ministerstwa Finansów.
#AKTUALNOŚCI
4
Wpadli z narkotykami
Po północy 30 kwietnia policjanci z Lubawki zatrzymali 2 mężczyzn oraz towarzyszącą im nieletnią dziewczynę. Podejrzewając ich posiadanie narkotyków, przeszukali ich auto. Podejrzenia się potwierdziły.
#AKTUALNOŚCI
2

Komentarze

All
2018-05-14 14:04
popieram
Slawek
2018-05-13 09:57
Szkoda że z zamkiem w Kamiennej Górze nic się nie dzieje. A można by go zabezpieczyć, oczyszczać i zostawić jako trwałą ruinę. Jeszcze jakieś oświetlenie ruin od spodu i ładnie by w nocy wyglądał.

Dodaj komentarz

Komentarze są moderowane. Przed publikacją komentarz musi zostać zaakceptowany przez administratora.#reklama
#reklama
#reklama
#reklama