DO GÓRY
#reklama

Organy jak nowe


     
    Udostępnij

Turyści i pielgrzymi odwiedzający krzeszowską bazylikę mogą się cieszyć jeszcze lepszą jakością dźwięku zabytkowych organów Michaela Englera.

Właśnie zakończył się II etap projektowych prac konserwatorskich instrumentu. Ich zakres obejmował remont sekcji głównej instrumentu (czyszczenie, usunięcie usterek, uszkodzeń oraz strojenie). Prace wykonała niemiecka firma Jehmlich Orgelbau Dresden GmbH, całość nadzorowana była przez ks. dra Piotra Dębskiego, specjalistę od muzyki kościelnej. Przedsięwzięcie warte 14 960 euro zostało sfinansowane prze fundację Erika-Simon.
– Dziś możemy cieszyć się jakością instrumentu i oryginalnym dźwiękiem – mówi Jacek Trybuła, rzecznik Fundacji Europejska Perła Baroku. – Warto przypomnieć że instrument Michaela Englera znajdujący się w bazylice to unikat. Potwierdzeniem tego jest fakt, iż organy składają się 95 proc. oryginalnych części.
Całe organy bazyliki posiadają 2690 grających piszczałek, 50 registrów, 3 manuały i klawiaturę pedałową. Wnętrze instrumentu oparte na ściankach drewnianych i szachulcowych posiada korytarze i klatki schodowe ułatwiające dostęp do piszczałek i ich strojenie.
– Z niecierpliwością czekamy na przyszłoroczne Letnie Koncerty Organowe "Muzyka Dawnych Mistrzów". W lipcu i sierpniu organy zabrzmią fenomenalnie! – dodaje przedstawiciel opactwa w Krzeszowie.
wsp. Europejska Perła Baroku

Czytaj również

#reklama
Ciszek i Lewicki
W niedzielę doszło do potyczki derbowej, w której zmierzyły się Kwarc Pisarzowice (na zdjęciu) i Bóbr Marciszów. Gospodarze prowadzili do przerwy po golu Ciszka, natomiast beniaminek wyrównał w drugiej części gry po trafieniu Lewickiego.
#SPORT
0
Włókniarz na zakręcie
Ostatnia kolejka jeleniogórskiej klasy A nie była udana dla zespołu z Chełmska Śląskiego. Włókniarz przegrał 0:2 (0:1) w Podgórzynie z Halniakiem Miłków. Najlepszą okazję bramkową dla przyjezdnych zmarnował Głowacki.
#SPORT
0
Władze powiatu wybrane
Podczas sesji inauguracyjnej radni nowej kadencji wybrali prezydium rady oraz zarząd.
#AKTUALNOŚCI
2
Startuje akcja „Książka od serca”
Można pomóc dzieciom z wrocławskiego hospicjum. W Kamiennej Górze ponownie odbędzie się zbiórka i kiermasz książek oraz płyt na rzecz fundacji wspierającej placówkę.
#RÓŻNE
0

Komentarze

Brak komentarzy.

Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Dodaj komentarz

Komentarze są moderowane. Przed publikacją komentarz musi zostać zaakceptowany przez administratora.#reklama
#reklama
#reklama
#reklama