DO GÓRY
#wszystko#AKTUALNOŚCI#KULTURA#SPORT#RÓŻNE

Kolejne instrumenty

#KULTURA

Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze udostępniło kolejną gablotę z zabytkowymi muzykaliami. To zestaw historycznych instrumentów dętych, które stanowią ważny skarb kultury w zasobach placówki.

W styczniu informowaliśmy o pojawieniu się pierwszej gabloty z instrumentami. Obój, rożek, fagot czy klarnet to prawdziwe skarby kamiennogórskiej placówki. Zbiory zostały po raz pierwszy publicznie zaprezentowane. Kilka dni temu wystawa powiększyła się o kolejną gablotę.
Skarby przez wiele lat były zapomniane. Głośno zrobiło się o nich kilka lat temu. W 2015 roku, dzięki dotacji z Ministerstwa Kultury, unikatowe zabytki zostały pieczołowicie odnowione i zabezpieczone. Musiały jednak poczekać na odpowiednią gablotę. Od końca stycznia można już je podziwiać. Do niedawna dostęp do nich mieli głównie badacze muzykaliów, którzy dla tych instrumentów dętych przyjeżdżali z wielu ośrodków badawczych. Kolekcja składa się m.in. z unikalnych nie tylko w skali kraju czy Europy, ale nawet świata eksponatów. Wśród nich są instrumenty wykonane przez J.I.Weigla. 
Zostały one opisane i skatalogowane. Badania wciąż jednak trwają. Specjaliści uważają, że część z nich może pochodzić z Krzeszowa, gdzie działała orkiestra.
RG

Komentarze

bfag
2017-04-19 12:08
Instrumenty pochodzą z Gabinetu Osobliwości, który był obok Kościoła Łaski w KG. A wcześniej należały do orkiestry barokowej prawdopodobnie z Krzeszowa. Zresztą w muzeum w Chełmsku nie rozwiązano tylko ze względu na to, że utraciło prawa miejskie ale dlatego, ze to w Chełmsku było małe, a wiele eksponatów z Muzeum Tkactwa rozlokowano w większych muzeach (np. we Wrocławiu) i trzeba było zbiory uzupełnić aby w ogóle mogło funkcjonować z czymkolwiek. Muzeum przejęło też całe Haimatmuseum z Karpacza. Likwidowano małe muzea w całym kraju, a eksponaty przenoszono do większych zwłaszcza te wartościowsze. To się działo nie tylko tutaj. Żadna nadzwyczajność. Kompleks utraty praw miejskich mieszkańców Chełmska wiecznie żywy. Po za tym ostatecznie muzeum w Chełmsku zamknięto w 1947 roku.
Gregorz.
2017-04-16 20:21
Częśc instrumentów pochodzi z Chełmska śląskie go z haimatmuzeum , które tu działało i w latach 1946 Kiedy dzieki m.in. Starostwu Kamienna Góra odebrano praea miasta to Likwidowano to muzeum gdzie byly te eksponaty i przewieziono je do muzeum w Kamiennej Górze

Dodaj komentarz

Komentarze są moderowane. Przed publikacją komentarz musi zostać zaakceptowany przez administratora.