DO GÓRY
#reklama

500 lat protestantyzmu na Śląsku (galeria)


     
    Udostępnij

W wałbrzyskim kościele ewangelickim Zbawiciela można oglądać ciekawą wystawę. Wnętrze dzieła Langhansa wypełniają plansze z dziejami reformacji. Są też akcenty regionalne i kamiennogórskie.

Od 1 września w Wałbrzychu gości mobilna wystawa przygotowana przez Muzeum Śląskie w Goerlitz z okazji 500-lecia wystąpienia Lutra. Reformacja miała również swoją burzliwą historię na Śląsku, w tym w naszych okolicach. Właśnie tutaj można natknąć się na ciekawe zabytki związane z ruchem protestanckim: Kościoły Pokoju w Jaworze i Świdnicy oraz Kościoły Łaski m.in. w Jeleniej Górze i Kamiennej Górze (obecnie parafia MBR). Tutaj też działali słynni w kręgach protestanckich, jak i katolickich mistycy jak Angelus Silesius (związany z Krzeszowem, na wystawie można zobaczyć jego karykaturę spowodowaną przystąpieniem poety do ruchu kontrreformacyjnego), a także Jakub Böhme. O krzeszowskim zakonie można na wystawie przeczytać właśnie w kontekście prężnie działającego tam ruchu kontrreformacyjnego. Plansze wystawiane były już w kilku miastach. W Wałbrzychu można je zobaczyć w kościele Zbawiciela do 10 września, a potem aż do 29 września w Bibliotece pod Atlantami.
Szczególnie warto zobaczyć ją właśnie we wnętrzach kościoła. To okazja, by zwiedzić zwykle zamknięty a bardzo ciekawy przykład architektury sakralnej. Wybudował go architekt z Kamiennej Góry. Langhans zastosował w tej świątyni ulubiony przez niego owal. Choć z zewnątrz kościół wydaje się podobny do innych, jego wnętrze zaskakuje. Harmonijne, klasyczne, stonowane i zamknięte w elipsach jest zupełnie odstające od popularnych modeli świątyń. Warto też dodać, że parafia w Wałbrzychu jest również ośrodkiem religijnym dla osób z powiatu kamiennogórskiego. Po zamknięciu kaplicy ewangelickiej w Kamiennej Górze, członkowie filiału z naszych okolic uczestniczą w nabożeństwach właśnie w kościele Zbawiciela. Przedstawiciele powiatu zasiadają też w radzie parafialnej.
PG

Czytaj również

#reklama
Zapowiedź dolnośląskiej IV ligi, grupa zachodnia (aktualizacja)
Czwarta kolejka dolnośląskiej IV ligi, grupa zachodnia została podzielona na dwa weekendowe dni. Nasze dwie Olimpie - kowarska i kamiennogórska zagrają odpowiednio w sobotę i niedzielę.
#SPORT
1
Wójt bez podwyżki
Na wczorajszej (czwartek) sesji rady gminy Marciszów jednym z punktów obrad była podwyżka wynagrodzenia dla wójta Stefana Zawieruchy. Nie znalazł się jednak w radzie nikt, kto podniósłby za tym rękę.
#AKTUALNOŚCI
6
Zatrzymani do odsiadki
Aż trzech mężczyzn uchylających się od odbycia kary zatrzymali w ostatnich dniach kamiennogórscy policjanci. Każdy miał inny pomysł na ostatnie chwile na wolności. Jeden ukrywał się na strychu, inny jak gdyby nigdy nic spacerował ulicami miasta.
#AKTUALNOŚCI
0
Na co do kina? (1-7 września)
Zapraszamy do naszego cotygodniowego poradnika kinomana. Kina w: Jeleniej Górze, Wałbrzychu, Krzeszowie i Sokołowsku.
#KULTURA
0

Komentarze

Brak komentarzy.

Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Dodaj komentarz

Komentarze są moderowane. Przed publikacją komentarz musi zostać zaakceptowany przez administratora.#reklama
#reklama
#reklama
#reklama