DO GÓRY
#reklama

Zbliża się majówka z Arado


     
    Udostępnij

Od 28 kwietnia do 1 maja blisko setka rekonstruktorów z Polski, Czech i Niemiec wcieli się w żołnierzy polskich, radzieckich i niemieckich by przypomnieć o wydarzeniach, które miały miejsce w regionie w schyłkowym okresie II wojny światowej. – Kamienna Góra będzie centrum wydarzeń tegorocznej edycji Rajdu. To właśnie stąd kolumna zabytkowych pojazdów ruszać będzie każdego dnia na historyczne wyprawy po okolicy – mówi Jarosław Bona z Arado Fabryki Historii, która jest głównym organizatorem przedsięwzięcia.

Jak co roku ozdobą imprezy będą historyczne pojazdy militarne. W tym roku na ulicach miasta zobaczymy między innymi niemiecki samochód pancerny Sd.Kfz. 222, oryginalne ciężarówki Praga RND i Gaz-51 czy kultowe terenówki: Willys MB i Volkswagen Typ 82. Niebywałą gratkę nie tylko dla pasjonatów szykuje sztolnia Arado przy ul. Lubawskiej.
– W niedzielę 29 kwietnia i poniedziałek 30 kwietnia będzie można obejrzeć u nas z bliska jedyne w Polsce, w pełni odrestaurowane, niemieckie działo przeciwpancerne 7,5 cm PaK 40 – uzupełnia Jarosław Bona.
Nad miastem krążyć będzie też replika samolotu myśliwskiego Focke Wulf 190.

Osią narracji „Rajdu Arado 2018” będą losy żołnierzy 2. Armii Wojska Polskiego, która po krwawych bojach na terenie Niemiec przybyła wiosną 1945 r. na Dolny Śląsk. Jak zaznaczają organizatorzy, całość przedsięwzięcia ma być lekcją patriotyzmu, z drugiej natomiast – hołdem dla tych, którzy przed 73 laty tworzyli polskie zręby regionu. Temat przewodni nawiązuje także pośrednio do obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
– Musimy pamiętać, że walka o wolność trwała nie tylko przed 1918 r. Ogólnonarodową próbą stały się też dramatyczne czasy II wojny światowej. To właśnie w 1945 r. Dolny Śląsk ostatecznie stał się częścią naszej ojczyzny. Warto o tym przypomnieć –zaznacza nasz rozmówca.

„Rajd Arado 2018” wyruszy z Kamiennej Góry w sobotę 28 kwietnia. Tego dnia uczestników przedsięwzięcia spotkamy w Kowarach i Jeleniej Górze. W kolejnych: w Karpaczu i Osadzie Śnieżka w Łomnicy (niedziela, 29 kwietnia) oraz Jedlinie Zdroju i Gościńcu nad Bukówką w Miszkowicach (poniedziałek, 30 kwietnia). Wielki finał imprezy zaplanowany został w tym roku w Kamiennej Górze. 1 maja od wczesnych godzin przedpołudniowych zabytkowe pojazdy stacjonować będą na rynku. O godz. 12.00 na Górze Parkowej odbędzie się inscenizacja batalistyczna p.t.: „Ostatni bastion”, a o godz. 15.00 – największe widowisko tegorocznego Rajdu, „Orły w Landeshut” (deptak i rynek).
wsp. Arado (foto: archiwum RTI)

Czytaj również

#reklama
Remis z wiceliderem (galeria)
W niedzielę po południu piłkarze Orła Lubawka sprowadzili na ziemię wicelidera wałbrzyskiej klasy O - Kryształ Stronie Śląskie, remisując 1:1. Gola dla gości zdobył Marcin Poświstajło. Honorowe trafienie dające remis wypracował Jacek Adamowicz.
#SPORT
0
Trzy ciosy w końcówce (galeria)
W Czadrowie miejscowa Victoria podejmowała w potyczce ligowej – Amfibolit Leszczyniec. Piorunująca była końcówka boju, której miejscowi zadali trzy ciosy. Po 90 minutach było 4:1.
#SPORT
2
Kolejny przetarg na ratusz
Czy tym razem Lubawka znajdzie wykonawcę remontu ratusza?
#RÓŻNE
0
Będzie wieża
Pierwsza wieża widokowa w powiecie kamiennogórskim przeznaczona dla turystów stanie w Ciechanowicach.
#AKTUALNOŚCI
0

Komentarze

Brak komentarzy.

Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Dodaj komentarz

Komentarze są moderowane. Przed publikacją komentarz musi zostać zaakceptowany przez administratora.#reklama
#reklama
#reklama
#reklama