DO GÓRY

Zalew do pływania?


     
    Udostępnij

Jeszcze nie teraz. Ale za dwa – trzy lata. Takie deklaracje padły z ust przedstawicieli firmy, która na zamówienie urzędu miasta w Kamiennej Górze zajmuje się rekultywacją zbiornika. Założenie to tyczy się jakości samej wody. Do tego zarządca obiektu musi jeszcze dopilnować wszystkich innych wymogów.

W czwartek 11 października na terenie OWŚ w Kamiennej Górze odbyła się konferencja prasowa z udziałem burmistrza i szefa wydziału inwestycji oraz przedstawicieli firmy ACS Poland z Chęcin. Prezes przedsiębiorstwa Przemysław Karwowski oraz technolog dr inż. Marcin Sitarek przedstawili efekty pracy z pierwszego etapu oczyszczania zalewu.
– Efekty są zadowalające. Jest mniej osadów i mułu. Nie ma odorów – mówi prezes Aqua Clean Service. – Kolejny etap prac docelowo doprowadzi do przywrócenia zbiornikowi jego pierwotnych funkcji.
Doktor Sitarek podkreślił, że firma korzysta z unikatowej, własnej metody. Jest to proces biologiczny, który ma na celu przywrócenie harmonii w środowisku wodnym.
– Zbiornik jest jak żywy organizm. Ten był w okresie bardzo dojrzałym, wręcz starym. My pozwalamy jedynie, by sam się odnawiał. Nie da się tego zrobić szybko – wyjaśniał naukowiec.
Dodał, że jeżeli prace będą kontynuowane, za 1-3 lat zalew może stać się jednym z najlepszych kąpielisk w regionie.
Koszt takiego działania to kilkadziesiąt tysięcy złotych. Chodzi o samo oczyszczenie wody. Burmistrz Krzysztof Świątek dodał, że miasto ma w planach rozmaite inwestycje w okolicy zbiornika, co ma podnieść jego atrakcyjność. Są gotowe projekty. Trzeba jednak na nie zdobyć fundusze – nawet 5 mln złotych. Konieczny jest też remont jazu na Zadrnie. Ten, który obecnie dostarcza wodę, nie jest odpowiedni pod wieloma względami. Może stwarzać zagrożenie powodziowe, a także nie zapewnia optymalnego przepływu wody.
Red.

Czytaj również

#reklama
Kto strzelał w Lubawce?
– Te pociski mogły kogoś zabić – mówi Krzysztof Borkowski, mieszkaniec Lubawki. Pod koniec września usłyszał strzały, które ktoś oddał ze skraju lasu w kierunku zabudowań i uczęszczanej drogi. Najpewniej byli to kłusownicy, którzy zaczaili się na sarny w trawie. Mężczyzna twierdzi, że policja zbagatelizowała sprawę. Po naszej interwencji wyjaśnienie obiecał związek łowiecki, na terenie którego doszło do incydentu.
#AKTUALNOŚCI
1
Nowy numer RTI już w kioskach!
W najnowszym RTI przeczytasz:
#RÓŻNE
0
Musiał show
Piłkarze Orła Lubawka (na zdjęciu) nie zwalniają tempa, biorąc kolejną przeszkodę w lidze. W niedzielę rozgromili na własnym stadionie Iskrę Witków Śląski, pokonując ją aż 7 bramkami. Do przerwy było 3:0. Pięć bramek zdobył snajper Musiał.
#SPORT
2
Słaby mecz Olimpii
Piłkarze Olimpii Kamienna Góra nie zachwycili w Zgorzelcu. Podopieczni Adama Blicharskiego byli tylko tłem dla dużo lepiej grających zawodników miejscowej Nysy, która wygrała zdecydowanie pojedynek 3:0 (2:0).
#SPORT
1

Komentarze

5 LAT
2018-10-16 21:52
Taka gadka w stylu "wicie, rozumicie"...
Szkoda, że w Kamiennej Górze nie ma satyryka, który w mógłby spuentować takie wypociny starszego pana. Nie mogę zrozumieć, dlaczego PO popiera takie rządzenie miastem. Bo że Nowoczesna, to rozumiem. Przecież szef Nowoczesnej jest pełnomocnikiem burmistrza. Co na to Katarzyna Lubnauer? Nic, bo nie sadzę, żeby taka mała Kamienna Góra była w sferze jej zainteresowań. Wszystko, cała ta polityka na poziomie powiatowym jest obrzydliwa. Nadzieja w mądrości mieszkańców. Nie zmarnujcie szansy, JAKĄ SĄ NADCHODZĄCE WYBORY.
Marek Sz.
2018-10-16 10:15
To nie do wiary jak mieszkańcy Kamiennej dają się nabierać na takie idiotyzmy paplane przed głosowaniem! Taka pseudokonferencja to (sam sobie wymoderowałem przekleństwa, wulgaryzmy, którymi zakończę tą wypowiedź,żeby redakcja się nie męczyła)oraz mamienie niemyślących ludzi.
Who
2018-10-12 13:33
Odór był od zalegających w rogach niektórych zalewowych gnijących gałęzi, liści itp, a nie od wody, tacy znawcy..., niech pan Ś. Powie jak cudownie zdematerializuje się w międzyczasie warstwa martwego mułu w dnie zalewu , której to grubość decyduje o wieku biologicznym zbiornika. Woda w zalewie jest czysta biologicznie, bo jest z rzeki ,więc panowie czyszczą rzekę Zadrna.
Janek
2018-10-11 23:55
Jemu my już dziekujemy
Purity
2018-10-11 19:22
Po 30 latach odkryliście, że mamy Zalew i całe przyległe tereny rekreacyjne o niewyobrażalnym potencjale... I jeszcze w samym środku miasta..Brawo!
Weźcie w końcu firmę consultingową z prawdziwego zdarzenia niech wyliczy i zbuduje model biznesowy przedsięwzięcia nad Zalewem, policzy koszty i rentowność. Dlaczego? Bo większość z was nie ma pojęcia o prowadzeniu prywatnego biznesu, a przy takiej inwestycji trzeba to rozumieć. Dobrze jest się do tego przed sobą przyznać... Weźcie profesjonalnych projektantów i architektów przestrzeni, żeby to jakoś wyglądało, a nie tak jak teraz. Wszędzie, czego się nie dotkniecie w przestrzeni publicznej widać ciasnotę umysłową, brak smaku oraz obycia. Co to za budy tam teraz stoją?
Zróbcie coś profesjonalnie i nie po znajomościach tylko z myślą o swoich dzieciach... Choć raz!
All
2018-10-11 13:09
Proszę popytać o "zapach " który na wiosnę lub jesienią unosi się znad zalewu osób które często tam przebywają , ale na pewno nie wędkarzy .
Uk
2018-10-11 12:40
S...nie obiecuj mam nadzieje ze kolejny raz ciebie nie wybiora ludzie glosujcie na mlodych ! Oderwac tych statych (***treść wymoderowana***) od zloba. A co do zalewu tam leza takie poklady pieniedzy do wyciagniecia w okolicy nie ma zadnego kapieliska zalew jest tak pieknie polozonym miejscem ze szok wielcy radni tego miasta nie robia z tym nic ! Pomyslcie jak bylo 30 lat temu tlumy nie miescily sie na plazy lol
Wow
2018-10-11 11:52
No no
przedwyborczy kit
2018-10-11 11:41
To zostało potwierdzone jakimiś wynikami badań? Laboratorium to jakieś potwierdziło? Efektów tego oczyszczania nie widać. Odorów nie ma - dobre. Co roku będą mówić, że jeszcze rok, dwa, a będzie czystsza woda. Dalej chcą od mieszkańców wyciagać pieniądze. Mam nadzieję, że zostanie wybrany jakiś nowy burmistrz, który nie będzie ludziom wciskać kitu.
Nemo
2018-10-11 11:32
Nie za rok, nie za dwa , ale za cztery lata Polska będzie mistrzem świata!

Dodaj komentarz

Komentarze są moderowane. Przed publikacją komentarz musi zostać zaakceptowany przez administratora.#reklama
#reklama
#reklama
#reklama