DO GÓRY

Większość za wieżą


     
    Udostępnij

Zakończyła się sonda urzędu miasta w Kamiennej Górze w sprawie planów budowy masztu telekomunikacyjnego z funkcją wieży widokowej. Większość głosujących opowiedziała się za zgodą na inwestycję. Niemniej, ponad 1/4 ankietowanych wyraziła swój sprzeciw w związku z obawami o zdrowie.

O sprawie pisaliśmy szeroko na łamach RTI z 14 czerwca. Swoje uwagi odnośnie planów wieży, a także samej sondy wyrażali radni miejscy. Zdaniem wielu osób konsultacje miasta były prowadzone tendencyjnie i nieprofesjonalnie. Krytycy powoływali się m.in. na raport Najwyższej Izby Kontroli. Tymczasem miasto zakończyło zgodnie z planem sondę i podało jej wyniki. W badaniu wzięło udział 259 osób. Ankietowani mieli do wyboru 4 odpowiedzi, 2 na „tak”, na „nie” i „nie mam zdania”. Zostały one odpowiednio rozróżnione. 55,2 proc. osób wybrało odpowiedź „tak, to wzbogacenie oferty turystycznej w Kamiennej Górze o brakującą wieżę widokową”. 27,4 proc. osób zagłosowało na odpowiedź „nie, tego typu inwestycja jest szkodliwa dla zdrowia...”. Właśnie w tym miejscu komentatorzy mieli sporo uwag. Odpowiedź brzmi dokładnie „... takie obiekty powinno się likwidować, a nie stawiać nowe”. Sugeruje to zupełną wrogość wobec tego typu inwestycji, zamiast racjonalnego podejścia i np. podania opcji konieczności przeprowadzenia prognozy oddziaływania na środowisko. W przypadku braku przeciwwskazań wątpliwe jest, by podobna idea była blokowana. NIK w swoim raporcie zwracała właśnie uwagę na braki proceduralne w sprawie wyrażania zgód na tego typu przedsięwzięcia. Efektem były później skargi mieszkańców. 17 proc. ankietowanych wybrało odpowiedź „tak, dzięki temu poprawi się jakość połączeń telefonicznych....”.
Przypomnijmy, że wieżę powyżej nieczynnego kamieniołomu w obrębie ulicy Krzeszowskiej postawić chce jeden z ogólnopolskich operatorów naziemnej sieci radiowo-telewizyjnej. Proponowaną konstrukcję stanowi wysoki na ok 37 metrów maszt. W połowie wysokości wieży umiejscowiona zostanie platforma widokowa.
– Aby rozpocząć realizację, niezbędna jest zgoda kamiennogórskich radnych na dzierżawę fragmentu działki, na której planowana jest konstrukcja – tłumaczy Marcin Ryłko, rzecznik UM. – W przypadku nieuzyskania takiej zgody operatorzy telefonii komórkowej szukać będą zbliżonej lokalizacji na gruntach innych niż miejskie.
Urząd już kilka miesięcy temu podsunął radnym gotowy projekt uchwały. Został on jednak wycofany po zastrzeżeniach komisji. Wówczas obyło się spotkanie z inwestorem.
Red. foto ilustracyjne (archiwum RTI)

Czytaj również

#reklama
Nowy numer Tygodnika już w kioskach!
O czym piszemy w RTI 26/2018 (915)?
#AKTUALNOŚCI
0
Minister o S3
W poniedziałek 25 czerwca gościł na Dolnym Śląsku minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Przedstawiciel rządu odwiedził województwo m.in. z okazji otwarcia kolejnego odcinka drogi S3 w okolicach węzłów legnickich.
#RÓŻNE
0
Jak? Gdzie? Kiedy? (weekend 29 czerwca – 1 lipca)
Przed nami weekend pełen atrakcji!
#KULTURA
0
Na co do kina? (29 VI – 5 VII)
Zapraszamy do naszego przewodnika kinomana.
#KULTURA
0

Komentarze

Marian
2018-06-30 06:48
Bez względu na wysokość wieży , Młodzież w Kamiennej Górze przy obecnych włodarzach miasta nie ma żadnych widoków .
wpisz swoje imię
2018-06-29 10:36
niedługo wybory samorządowe !!!

Dodaj komentarz

Komentarze są moderowane. Przed publikacją komentarz musi zostać zaakceptowany przez administratora.



#reklama
#reklama
#reklama
#reklama