DO GÓRY

Wichura uderzyła w klasztor


     
    Udostępnij

Silny wiatr kolejny raz narobił szkód w Krzeszowie. Przed rokiem orkan zerwał poszycie dachu na bazylice. Tegoroczne październikowe porywy doprowadziły do uszkodzenia dachu na sąsiednim kościele brackim.

Dzisiejszej nocy silny wiatr podrywał miedziane pokrycie dachowe kościoła pw. św. Józefa w Krzeszowie. Na miejscu działają strażacy.
– Aktualnie ciągle wieje, wiatr stworzył "wybrzuszenie" w dolnej części dachu. Ruch turystyczny w Europejskiej Perle Baroku jest całkowicie wstrzymany – mówi rzecznik opactwa Jacek Trybuła.
Kościół nazywany jest śląską Kaplicą Sykstyńska.
– To największy zbiór fresków śląskiego Rembrandta, czyli Michaela Willmanna. Zalanie tak bezcennych malowideł, byłoby wielką tragedią – komentuje rzecznik.
Freski na sklepieniu świątyni są od kilku lat w renowacji.
red. foto: Jacek Trybuła

Czytaj również

#reklama
Z zimy na lato w jesienną noc
W weekend pogoda załamała się przynosząc nam śnieg. Początek tygodnia to z kolei wichury i nagły wzrost temperatury. W noc z poniedziałku na wtorek w ciągu 2 godzin ciepło powietrza wzrosło o około 10 stopni. Dobowa amplituda wyniosła niemal 16 stopni.
#AKTUALNOŚCI
0
Honorowe trafienie Urbanowicza (galeria)
W sobotę piłkarze Czarnych Przedwojów podejmowali ekipę z Łomnicy. Niestety gospodarze rozegrali słaby mecz. Dodatkowo rzut karny zmarnował Kurek, a Pietrzykowski pod koniec meczu wyleciał z drugą żółtą kartką z boiska. Goście ostatecznie wygrali 2:1 (1:0).
#SPORT
0
Pech kamiennogórzan
Podopieczni Adama Blicharskiego przed wyjazdem zapowiadali walkę i wywiezienie przynajmniej punktu z Lubania. Ekipa Olimpii była bardzo blisko marzeń. Niestety straciła decydującego gola z Łużycami w 86. minucie, przegrywając 1:2.
#SPORT
0
Język poezji
Tamara Kalinowska, artystka Piwnicy Pod Baranami była gościem 11. Wieczoru Filologa w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Kamiennej Górze. W auli szkoły zebrał się tłum ciekawskich. Kawiarenkowa widownia z trudem pomieściła kamiennogórzan. Autorka zaprezentowała wiązankę przebojów kabaretu oraz okrasiła swój występ licznymi anegdotami.
#RÓŻNE
0

Komentarze

Juliusz 1
2018-10-30 14:07
Mieszkam obok wiało jak diabli z południowego-wschodu ,wiatr był bardzo silny .
Juliusz
2018-10-30 13:44
Ale i tak ten dach jest podejrzanie słabo zrobiony. Nie było w końcu takiej wielkiej wichury.
Marcin
2018-10-30 10:25
Wycięto lipy, które osłaniały dziedziniec przed wiatrem i spowalniały jego prędkość i takie mamy skutki. Głupie działania generują konsekwencje

Dodaj komentarz

Komentarze są moderowane. Przed publikacją komentarz musi zostać zaakceptowany przez administratora.#reklama
#reklama
#reklama
#reklama