DO GÓRY
#reklama

W obronie partnerstwa z Unią (galeria)


     
    Udostępnij

Olgierd Łukaszewicz bronił na kamiennogórskim rynku dobrego wizerunku Unii Europejskiej. Jak przyznał znany aktor i działacz społeczny – jego odezwa związana była ze słowami prezydenta Andrzeja Dudy, które padły z ust głowy państwa 12 marca. W konferencji wzięli też udział przedstawiciele dolnośląskiego Komitetu Obrony Demokracji, były senator i poseł Józef Pinior, a także laureatka Przeglądu Piosenki Aktorskiej Karolina Micuła.

W czwartek 5 kwietnia na rynku w Kamiennej Górze odbyła się konferencja związana z akcją „Dziękuję Ci Unio”, której koordynatorem jest Fundacja im. W.B. Jastrzębowskiego „My Obywatele Unii Europejskiej”. Właśnie tę organizację swoim nazwiskiem promuje znany z kina i teatru Olgierd Łukaszewicz. Artysta zwrócił się za pośrednictwem mediów wprost do prezydenta Andrzeja Dudy. Skomentował słowa głowy państwa, kiedy w ramach obchodów 100-lecia niepodległości padały negatywne sugestie pod adresem wspólnoty europejskiej.
– Przywiodła nas tutaj gorycz. Niedobrze jest, jeżeli głowa państwa nastawia społeczność nieufnie do Unii – tłumaczył aktor. – Potrzebny jest nam prezydent euroentuzjasta.
Artysta i działacz argumentował, dlaczego tak myśli. Przypomniał o udziale Polaków w kształtowaniu świadomości potrzeby wspólnoty na kontynencie. Zwrócił uwagę, że polityka mocarstwowości i tzw. Europy ojczyzn doprowadziła tylko do konfliktów. Przyznał też, że w Kamiennej Górze, która jeszcze 70 lat temu nosiła niemiecką nazwę, trzeba mieć szczególnie dużą wrażliwość historyczną, by mówić o relacjach między Polską a naszymi sąsiadami.
– Niech Pan nie będzie zakładnikiem rozgrywek politycznych – zwrócił się do Andrzeja Dudy Łukaszewicz.
Mówca przypomniał o postaci Wojciecha Bogumiła Jastrzębowskiego, który jest patronem fundacji założonej przez Łukasiewicza. XIX- wieczny przyrodnik był autorem traktatu „O wiecznym pokoju między narodami”. Uznaje się go za jedną z pierwszych koncepcji sojuszu, który dziś reprezentuje UE.
W konferencji wzięli też udział przedstawiciele KOD.
– Jesteśmy dumni z bycia Europejczykami. Mamy tak naprawdę dwa obywatelstwa – przekonywała Małgorzata Lech-Krawczyk z dolnośląskiego Komitetu Obrony Demokracji.
Działaczka zaznaczyła, że rozpoczął się społeczny projekt ustawodawczy mający na celu objęcie flagi unijnej w Polsce ochroną prawną taką samą, jaką mają barwy RP.
Z kolei Józef Pinior, działacz opozycyjny w PRL, zwrócił uwagę, że hasła wspólnotowe były ważnym aspektem ruchów solidarnościowych.
– Europa bez granic – to było marzenie polskich demokratów – podkreślił były poseł, senator i europoseł.
Głos zabrała też młoda artystka Karolina Micuła. Przypomniała, że dla twórców otwarcie granic miało bardzo ważne znaczenie.
– Dziś wszyscy jesteśmy beneficjentami UE – dodała.

------------------------
Konferencji przez moment towarzyszył też stojący w rynku billboard na przyczepie auta. To element tzw. konwoju wstydu, który ma na celu zwrócenie uwagi na nagrody, które otrzymali członkowie rządu i ministerstw. Na planszy, którą zobaczyli kamiennogórzanie, ukazana była Marzena Machałek, sekretarz stanu w ministerstwie edukacji. Widniała też informacja, że związana z Kamienną Górą i Jelenią Górą polityk wzięła - wedle autorów kampanii - około 50 tys. zł nagrody. Akcja wzywa członków partii rządzącej do oddania tych pieniędzy. Billboardowy happening jest organizowany w skali kraju przez Platformę Obywatelską.
Red.

Czytaj również

#reklama
Repertuar teatralny - kwiecień 2018 r.
Bieżące repertuary scen w regionie.
#KULTURA
0
Jaka jest największa atrakcja turystyczna powiatu kamiennogórskiego? (#sondaRTI)
Przed nami nowy sezon turystyczny. Co, zdaniem naszych Czytelników, ściągnie do nas najwięcej turystów?
#RÓŻNE
0
Repertuar filharmoniczny - kwiecień 2018 r.
Zapraszamy do zapoznania się z bieżącym repertuarem filharmonii w Wałbrzychu i Jeleniej Górze.
#KULTURA
0
Zabytek na torach – już w sobotę!
Przypominamy, że w weekend na kamiennogórzan czeka nie lada gratka. Do miasta przyjedzie specjalny pociąg historyczny z Jaworzyny Śląskiej. Będzie można nie tylko zobaczyć lokomotywę, ale i przejechać się pociągiem na trasie do Sędzisławia. Bilety już w sprzedaży!
#RÓŻNE
0

Komentarze

vuk
2018-04-09 14:23
Brak komentarzy pozytywnych dziwi. Szczególnie tutaj, skąd tylu ludzi wyjeżdża, by dorabiać głównie w Niemczech.
Kasia
2018-04-06 20:38
Unia niemiecka zamiast wojny mamy być ich legalnymi niewolnikami i robić wszystko co im pasuje, nie wolno produkować nam za wiele cukru czy truskawek bo mamy od nich kupować. A dlaczego nie ogranicza produkcji niemieckich aut (które rozwinęły się podczas wojny na Polakach) tak aby każde Państwo miało szanse się rozwijać.
obeznany
2018-04-06 16:05
Najbardziej żałosne jest to, że tego typu "demonstracje" są policzkiem dla zwykłych ludzie, których traktują się jako wtórnych analfabetów. Z przemówienia naszego Prezydenta jakie wygłoszone zostało w Kamiennej Górze wcale nie wynikała chęć opuszczenia Unii Europejskiej tylko zwrócenia uwagi, na to że UE to nie wszystko i warto pamiętać o naszej polskiej tożsamości i cieszyć się tym, że (póki co) we własnym kraju mamy jeszcze coś do powiedzenia. Zresztą frekwencją z tego spotkania mówi wszystko.
tereza
2018-04-06 15:43
Cyt."Za darowiznę na rzecz Caritasu ministrom będzie przysługiwała ulga w podatku od dochodów osobistych. I to nie byle jaka. W ramach ulgi za darowizny na działalność charytatywno-opiekuńczą kościołów, od dochodu odpiszą sobie, pełne kwoty podarowane Caritasowi.

W zależności od tego, jaką stawką PIT opodatkowane są ich dochody i od wysokości nagrody, zmniejszą dzięki temu swój podatek za 2018 r. o kilkanaście, a nawet grubo ponad 20 tysięcy złotych. Można powiedzieć, że dzięki uldze większość ministrów „uratuje” blisko 1/3 swojej nagrody.
tereza
2018-04-06 13:32
Politycy wszelkiej maści już dostają trzęsawki przed nadchodzącymi wyborami.
Co do konwoju wstydu,to wstyd wytykać komuś trwonienie publicznych pieniędzy samemu wydając pieniądze na bzdurne banery i paliwo.Poza tym czy to prawica,lewica czy centrum to robią to samo.Trwonią bezmyślnie podatników pieniądze.
A tym artystom i politykom to chyba się nudzi,że agitacją się zajęli i jeżdżą po takich dziurach jak KG.
PS.Nie sympatyzuję z żadną opcja polityczną i do polityków nie mam zaufania za grosz.
Realista P
2018-04-06 01:42
Obrońcy Unii i KOD w jednym? Pasuje idealnie! I Unia i KOD bronią niestety zachodnich interesów! To antypolskie. Ciocia Unia niby daje, a tak na prawdę ze wschodnich kresów Europy zrobiła sobie ogromny rynek zbytu, rozwaliła regulacjami i swoimi poplecznikami (takim jak Tusk np) gospodarkę by można było wepchnąc swój produkt. Unia tzn interesy głównie niemieckie (mocno tez francuskie)wygrywają pierwszą wojnę światową. Plan Mittel Europa czyli na stworenie gospodarek niekonkurencjnych i uzupełniający hwzględem Niiemiec się właśnie powiódł. I po co wojna? jest Unia, która tak operuje prawem, którego wykładni nawet nie posiada, że ludzie myślą, że to dobre dla ich narodów. A wystarczy popatrzeć na Litwę, na Grecję Portugalię i Hiszpanię. Unia da kredyty, ale nawet nikt nie piśnie na jaki procent, i tak obywatele spłacają ten dług. Dziękuję za taką Unię. Oby jak najprędzej się z tego wykaraskać, a będzie to trudne, bo niestety traktaty, które teraz przyjmujemy automatycznie nie dadzą nam jej tak łatwo upuścić. Prawo UE jest nadrzędne względem naszej konstytucji, takie coś musiał Kwaśniewski w Niej zrobić, żeby zarobić. Zresztą sędzina Safian, który to wszystko zatwierdzał teraz jest w Unijnym Trybunale Sprawiedliwości na stołeczku i mu na pewno milutko (...)
r
2018-04-06 00:13
Kiedyś była UE. Teraz jest superpanstwo z wasalami.
..
2018-04-06 00:10
Pan Senator po wypowiada się o wolności mając prokuratorskie zarzuty
ela
2018-04-06 00:09
Chcą zrównać wagę polskiej flagi do flagi uni łełopejskiej ..no brawoo ..szczególnie w 100 lecie niepodległości. I wy udajcie że tak bronicie konstytucji...dwulicowe...
Seba
2018-04-05 19:42
szkoda ze PO tak brzydko mówi o Polsce na całym świecie
post
2018-04-05 16:04
cyrk przyjechał
xyz
2018-04-05 16:01
komedia, więcej dziennikarzy niż uczestników

Dodaj komentarz

Komentarze są moderowane. Przed publikacją komentarz musi zostać zaakceptowany przez administratora.#reklama
#reklama
#reklama
#reklama