DO GÓRY

W aptece pachnącej czekoladą i pomarańczami


     
    Udostępnij

W Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze obyła się dziś (10 maja) prelekcja naszego redakcyjnego kolegi, Robert Główczyka. Zajmujący się lokalną historią i zagadkami z przeszłości jako regionalista i bloger opowiedział o swoich najnowszych odkryciach związanych z miastem. Punktem wyjścia była zapomniana a niezwykle cenna książka z czasów baroku.

Wykład miał na celu przybliżenie postaci aptekarza z Kamiennej Góry, Christophera Vielheuera, oraz jego dzieła – książki o medykamentach. Badacz z XVII wieku napisał ją już jako właściciel apteki miejskiej na rynku, która istnieje po dziś. Autor prezentacji zwrócił uwagę, że cenieni badacze niemieccy, francuscy i amerykańscy opisują w swoich publikacjach wyjątkowość prezentowanej książki. Zdaniem specjalistów z zakresu historii farmacji książka była pierwszym popularno-naukowym kompendium farmaceutycznym wydanym po niemiecku. Co więcej wyprzedziła o wiele lat podobne, słynne książki we Francji. Dzięki temu podręcznik kamiennogórskiego aptekarza wpisuje się w historię rewolucji naukowej i proces demokratyzacji wiedzy. Ten barokowy aptekarz w swoim dziele zawarł wiele nowinek, które dopiero docierały do mieszkańców regionu z dalekich krajów. Jednym z nich była czekolada. Według bibliografa kawy i czekolady, austriackiego badacza, Vielheuer był pierwszym autorem, który podał opis czekolady po niemiecku. W swojej książce zamieścił też unikatową ilustrację krzewu kakaowca. W przedstawionej w muzeum prezentacji Robert Główczyk pokazał też wiele ciekawostek z regionu zawartych w książce. Między innymi zioła i kamienie z Karkonoszy związane z Kamienną Górą czy lokalnymi legendami, np. o Liczyrzepie. Znalazło się też miejsce na rozmaite tropikalne substancje, rośliny i zwierzęta. Słuchacze dowiedzieli się, że część z nich jest do dziś w użyciu jako tzw. dodatki „E”. Inne funkcjonują w kulturze masowej, w herbach państw czy w filmach fabularnych z gatunku SF.
Wykładu wysłuchali licznie zgromadzeni słuchacze, uczniowie oraz goście muzeum i regionaliści z miasta oraz okolic. Gościem spotkania był też burmistrz miasta, Krzysztof Świątek.
MB/ foto: A.Kubieniec

Czytaj również

#reklama
Dni Otwarte Funduszy Europejskich
Przed nami kolejna edycja tej imprezy. To największe wydarzenie dla projektów europejskich w Polsce. Wiele ciekawych ofert również w naszej okolicy.
#RÓŻNE
0
Dostali mieszkanie
Okazuje się, że można znaleźć lokum dla mężczyzny na wózku i jego babci.
#AKTUALNOŚCI
1
Sztuka w teatrze
Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu zaprasza na weekendowe spektakle.
#KULTURA
0
Nowy numer Tygodnika już w kioskach!
O czym piszemy w RTI 19/2018?
#RÓŻNE
0

Komentarze

Brak komentarzy.

Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Dodaj komentarz

Komentarze są moderowane. Przed publikacją komentarz musi zostać zaakceptowany przez administratora.#reklama
#reklama
#reklama
#reklama