DO GÓRY
#reklama

Trasa pełna historii


     
    Udostępnij

Już za niespełna dwa tygodnie wrócą pasażerskie połączenia kolejowe Kamiennej Góry z Jelenią Górą. Warto przy tej okazji wspomnieć, że w tym roku świętować będziemy 150-lecie kolei w Sędzisławiu i Marciszowie.

Obie stacje zostały otwarte w sierpniu 1867 roku jako kolejne punkty na trasie Wrocław – Jelenia Góra (Zgorzelec, linia kolejowa nr 274). Sędzisław za czasów niemieckich nazywał się Ruhbank, a krótko po wojnie Rąbieniec. Merzdorf po wojnie przyjął swoją obecną nazwę, czyli Marciszów.
To najstarsza linia kolejowa na terenie powiatu kamiennogórskiego. Trasa z Sędzisława do Kamiennej Góry (i dalej do Lubawki) jest dwa lata młodsza. Jeszcze później otwarte były linie do Jeleniej Góry przez Kowary czy z Marciszowa w kierunku Bolkowa oraz Kolej Doliny Zadrny do Krzeszowa i Okrzeszyna.
Obecnie przez Sędzisław i Marciszów na co dzień przejeżdżają pociągi Kolei Dolnośląskich, Intercity (Mehoffer, Orzeszkowa, Asnyk), TLK (Mamry, Sudety), Przewozów Regionalnych (Kamieńczyk). W sezonie turystycznym obie miejscowości dodatkowo obsługują jedyne szynowe połączenie pasażerskie z Kamienną Górą i Lubawką.
Czy rocznica powstania też ważnej infrastruktury zasługuje na specjalne wyróżnienie i jej uczczenie? W wielu miejscowościach w kraju w podobnych sytuacjach odbywały się rocznicowe imprezy.

O powrocie kursów KD na trasie Jelenia Góra – Trutnov pisaliśmy w artykule »Połączą z Czechami
Red. / szynobus KD na stacji w Sędzisławiu
#reklama
Jaka jest największa atrakcja turystyczna powiatu kamiennogórskiego?
#ankieta

Czytaj również

#reklama
Seryjni włamywacze schwytani
Kryminalni z Kamiennej Góry i Lubawki razem z policjantami ze Zgorzelca oraz Bogatyni zatrzymali dwóch mężczyzn w wieku 23 i 32 lata, mieszkańców powiatu bogatyńskiego. Obaj podejrzani są o włamanie do sklepu Dino w Chełmsku Śląskim, kradzieży z włamaniem domieszkania w Kamiennej Górze oraz usiłowania włamania do sklepu Dino w Marciszowie.
#AKTUALNOŚCI
1
Kolejne instrumenty
Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze udostępniło kolejną gablotę z zabytkowymi muzykaliami. To zestaw historycznych instrumentów dętych, które stanowią ważny skarb kultury w zasobach placówki.
#KULTURA
2
Kiedy otworzą?
W styczniu młodych kamiennogórzan zachwyciła informacja o planach otwarcia zamiejscowego oddziału Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego.
#AKTUALNOŚCI
0
Burmistrz ze Stanów (#HistoriazRTI)
Znani Związani z Ziemią Kamiennogórską - Ben Raue.
#RÓŻNE
0

Komentarze

soltys
2017-04-18 16:41
A.kiedy pojedzie pociag z mrciszowa do jeleniej gury
Przez kowarys
Kolejarz
2017-04-17 17:42
Dodam jeszcze, że linia kolejowa nr 274 pomiędzy Wrocławiem, a Jelenią Górą jest już od kilku lat w modernizacji, dzięki której czas jazdy pociągów z Jeleniej Góry do Wrocławia jest obecnie krótszy niż 2 h. Z Sędzisławia pociągi IC dojeżdżają do stolicy Śląska w 1,5 h. Od Świebodzic w kierunku Wrocławia pociągi jeżdżą z prędkością (120-130) km/h, a przed Wrocławiem jest odcinek na którym mogą się rozpędzić nawet do 140 km/h. Warto o tym pisać i mówić, bo niewiele osób tak naprawdę wie coś się wokół dzieje na kolei, a dzieje się dużo dobrego. Obecnie prowadzone są postępowania przetargowe na budowę przystanku Wałbrzych Śródmieście i modernizacje stacji Świebodzice oraz Wałbrzych Szczawienko. W toku prac remontowych są perony w Jeleniej Górze i Jaworzynie Śląskiej, a w Wałbrzychu prowadzona jest naprawa bieżąca toru nr 1.
http://infokolej.pl/viewtopic.php?p=368515#368515
Naprawdę dzieje się bardzo dużo, także w Kamiennej Górze. Obecnie remontowana jest nastawnia wykonawcza KG-1 oraz regenerowane są semafory kształtowe, które w całej Polsce są masowo zastępowane przez świetlne, ale dzięki regeneracji w KG będą mogły jeszcze wiele lat pracować i cieszyć oko klimatem starej romantycznej kolei. W tym roku mają być też remontowane przejazdy kolejowe w KG (o tym też pisało RTI), więc nawet na naszej lokalnej trasie także kolej działa. W ubiegłą niedziele miał przejazd pociągu specjalnego miłośników kolei z Czech oraz Niemiec. Kilka zdjęć na stronie:
http://infokolej.pl/viewtopic.php?t=5398&start=510
Kolejarz
2017-04-17 13:07
To fajnie, że RTI podejmuje temat jubileuszy linii kolejowych powiatu, zwłaszcza że jest to temat kompletnie zapomniany przez lokalnych samorządowców. Na szczęście są inne instytucje, które organizują przejazdy specjalne. Już 1 maja przez Sędzisław przejadą dwa pociągi z parowozami. Pierwszy Liczyrzepa z Jaworzyny Śląskiej do Szklarskiej Poręby Górnej.
http://muzeumtechniki.pl/muzealny-pociag-specjalny-liczyrzepa-1-05-2017/ oraz drugi uwaga (!) z Jeleniej Góry do Kamiennej Góry http://www.turkol.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=216&Itemid=21 Będzie to pierwsza od kilkunastu lat (!) okazja, aby zobaczyć w KG polski parowóz prowadzący ogólnodostępny pociąg. Oprócz tego na 17 czerwca planowany jest przejazd pociągu specjalnego z Jaworzyny Śląskiej do Jaromierza, ale do dziś nie wiadomo czy pojedzie przez KG i Lubawkę, czy też przez Mieroszów/Mezimesti. Niestety maile wysyłane do lokalnych samorządowców, aby lobbować za przejazdem pociągu specjalnego przez KG pozostały bez odpowiedzi... Takie przejazdy to świetna promocja dla regionu i duża atrakcja dla mieszkańców. Tak więc jest o co walczyć. Może RTI pomoże?

Dodaj komentarz

Komentarze są moderowane. Przed publikacją komentarz musi zostać zaakceptowany przez administratora.#reklama
#reklama
#reklama
#reklama