DO GÓRY
#reklama

Tajemniczy duch


     
    Udostępnij

O zjawie z Landeshut... i nagrodzie za jej schwytanie pisały przedwojenne gazety w Berlinie i Nowym Jorku!

Klimat niedawnego Halloween to czas na przypomnienie rozmaitych makabresek i strasznych historii. Kamienna Góra też ma takowe. W czasach najnowszych to słynny już duch z Kamodeksu, który uaktywnił się pod koniec ubiegłego roku. Jednak miasto było gnębione przez zjawy również wiele lat temu.
W 1935 roku prasa w Niemczech i w USA pisała o widmie nękającym ówczesnych mieszkańców Landeshut. Materiał o duchu ukazał się między innymi w słynnym, poczytnym amerykańskim piśmie „The New York Times”. Artykuł pod tytułem „German Town Offers 50 Marks for a Ghost” jest przedrukiem sensacji opublikowanej na łamach „Berliner Tageblatt”, gazety wydawanej w stolicy Niemiec do 1939 roku. W notatce prasowej czytamy, że władze miasta zaoferowały 50 marek osobie, która złapie ducha. Ten miał od 6 miesięcy włóczyć się ulicami miasta. Zdaniem dziennikarzy sprzed ponad 80 lat ówczesna Kamienna Góra (13-tysięczne miasto koło Wrocławia – jak określają autorzy artykułów) była podzielona na dwie frakcje: zwolenników teorii, że duch to tylko żart, i najprawdziwiej przerażonych mieszkańców.
Autor bloga Museum of Hoaxes, który od 20 lat publikuje doniesienia o rozmaitych żartach i legendach miejskich, przywołał historię ducha z Landeshut przed Halloween w 2013 roku. Udało mu się dotrzeć do interesujących informacji z innych źródeł. Co ciekawe pewna gazeta z San Diego użyła legendy z Kamiennej Góry do... reklamy (jak widać efekt „złotego pociągu" był znany już przed laty). Autor artykułu wyliczył też, że nagroda rzekomo oferowana przez władze Landeshut to w przeliczeniu na wartość pieniądza w XXI wieku około 330 dolarów.
RG/ Foto: Kreiskrankenhaus Mariannenstift czyli dzisiejszy szpital Powiatowe Centrum Zdrowia

Czytaj również

#reklama
Za biedni, by coś zrobić
Włos się na głowie jeży, kiedy analizuje się, co w ostatnich latach w sprawie rujnującego się zamku w Kamiennej Górze zrobił ratusz i wrocławska fundacja. Organizacja, która miała w ciągu kilku lat odbudować zamek, nie stosuje się od miesięcy do nakazów konserwatora zabytków. Nawet groźba wysokich mandatów nie pomogła. – Niewykonanie naszych nakazów fundacja usprawiedliwia brakiem funduszy – wyjaśnia Katarzyna Chojnacka, inspektor w jeleniogórskiej delegaturze WUOZ.
#AKTUALNOŚCI
4
Co boli sołtysów?
Podczas ostatniej sesji rady gminy, jaka odbyła się w czwartek 26 października, sołtysi naszych wsi mieli okazję przedstawić radnym największe uciążliwości trapiące ich sołectwa. Większość szefów wsi nie zgłaszała poważnych zastrzeżeń. Jedynie Józef Szołdrowski (na zdjęciu), sołtys z Sędzisławia, wprost powiedział, że współpraca z gminą układa mu się beznadziejnie, a wieś jego zdaniem traktowana jest najgorzej.
#AKTUALNOŚCI
0
Ratują kaplicę
Fundacja Anna w Gostkowie, o której już pisaliśmy na naszych łamach, poszukuje wsparcia w swojej walce o ocalenie starej nekropolii.
#RÓŻNE
0
Gościnnie Kazio Sponge Show
W najbliższą niedzielę 5 listopada o godz. 12:30 wałbrzyski Teatr Lalek zaprasza na wyjątkowy spektakl KAZIO SPONGE SHOW.
#KULTURA
0

Komentarze

Brak komentarzy.

Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Dodaj komentarz

Komentarze są moderowane. Przed publikacją komentarz musi zostać zaakceptowany przez administratora.#reklama
#reklama
#reklama
#reklama