DO GÓRY

Tablica na 100-lecie


     
    Udostępnij

W sobotę 13 października w Świdniku odbyło się odsłonięcie tablicy upamiętniającej 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystości rozpoczęła msza za Ojczyznę w kościele pw. Świętego Mikołaja.

Tuż po niej przed kościelną bramą odsłonięta została tablica ufundowana przez Dorotę Walczak i Stanisława Napierałę (na zdjęciu) ze Świdnika. W tworzenie obelisku na setną rocznicę niepodległości czynnie zaangażowali się mieszkańcy wsi. Jego odsłonięcia dokonała w sobotę jedna z najstarszych mieszkanek sołectwa – Janina Orzechowska. Towarzyszył 6-letni mieszkaniec wsi – Antoni Stelmach. Przy tablicy wmurowane zostały urny z ziemią z Cmentarza Orląt Lwowskich, a także z pól bitewnych: pod Osowcem, Wizną i Monte Cassino.
– Mieszkamy na tych ziemiach, tu także jest Polska i zależy nam, by w rocznicę 100-lecia niepodległości został tu ślad o naszej pamięci – mówi Stanisław Napierała. – Naszą inicjatywę wsparli liczni mieszkańcy wsi, ale także proboszczowie: Ryszard Filipski i Piotr Mycan oraz sołtys Świdnika Joanna Sokół.
Po oficjalnych uroczystościach można było zobaczyć wystawę na temat historii wsi, a także skosztować wojskowej grochówki i wysłuchać występu Zespołu Biesiadnego ze Świdnika.
EK

Czytaj również

#reklama
Debata o mieście i powiecie
Wczoraj (sobota) w Muzeum Tkactwa odbyło się spotkanie KWW Janusza Chodasewicza z mieszkańcami Kamiennej Góry. Członkowie komitetu zaprezentowali tam swój program.
#AKTUALNOŚCI
0
Wymaga naprawy
Otwarty kilka miesięcy temu most na Bobrze wymaga gruntownego remontu – tak uznał nadzór budowlany i zwrócił się o wykonanie prac do miasta. Nadal nie wiadomo jednak, czy ratusz jest właścicielem przeprawy. – Dopóki nie jest to ustalone, nie możemy wykonać jakichkolwiek prac – mówi Marcin Ryłko, rzecznik ratusza.
#AKTUALNOŚCI
3
Bez prądu (16 października)
Zobacz, gdzie w nadchodzących dniach nie będzie prądu.
#RÓŻNE
0
Zapowiedź jeleniogórskiej klasy B
Na niedzielę (14 października) została wyznaczona 8. kolejka jeleniogórskiej klasy B, grypy I. Ciężką przeprawę w Karpnikach może mieć lider Husarią Grzędy.
#SPORT
0

Komentarze

Polak mały
2018-10-15 07:58
Wszedzie pchaja te krzyże masakra wszedzie papież kościół przecież to ludzie walczyli nie klery..

Dodaj komentarz

Komentarze są moderowane. Przed publikacją komentarz musi zostać zaakceptowany przez administratora.#reklama
#reklama
#reklama
#reklama