DO GÓRY
#reklama

Straż miejska zdusi smog?


     
    Udostępnij

Nie da się dłużej udawać, że w mieście tego problemu nie ma. W Kamiennej Górze – szczególnie teraz w sezonie grzewczym – wszyscy oddychamy toksycznym, rakotwórczym dymem. Każdego roku poziom zanieczyszczenia jest większy. 90 procent tych spalin powstaje w piecach mieszkańców, którzy palą wszystkim, co wpadnie im w ręce. Nowy burmistrz nie wyklucza powołania straży miejskiej, która jako jedyna ma prawo kontrolować paleniska i wystawiać mandaty za palenie śmieciami.

W niedzielę 25 listopada w Kamiennej Górze nie dało się oddychać. Stężenie toksyn PM10 osiągnęło 246,5 μg/m sześc., podczas gdy polska norma dopuszcza stężenie na poziomie 50 μg/m sześc.! Także w niedzielę 25 listopada kamiennogórski pyłomierz zanotował, że w powietrzu znajdowała się ogromna ilość PM2,5 – aż 134 μg/m sześc. (polska norma dopuszcza 26 μg/m sześc.). (...)
Spora część pieców na węgiel i drewno to w Kamiennej Górze wciąż domena mieszkań komunalnych i socjalnych, których właścicielem jest kamiennogórski samorząd. W tych lokalach Spółka Mieszkaniowa wciąż jeszcze stawiała... piece kaflowe. Miasto ostatnio dofinansowało grupie właścicieli mieszkań wymianę ogrzewania na gazowe, jednak wciąż nie zadbało o zlikwidowanie w swoich lokalach toksycznych kopciuchów. A jak się zdaje, od tego należało zacząć.(...)
Jak mówi nowy sternik miasta, być może trzeba będzie odkurzyć uchwałę o powołaniu straży miejskiej. Taką już kiedyś rada podjęła, jednak nigdy nie została ona wykonana.
– Dzięki miejskiej służbie mielibyśmy jakąś możliwość kontroli tego, co do palenisk trafia – przyznaje burmistrz Janusz Chodasewicz.
Nad powołaniem ekipy miejskich strażników zastanawiają się też radni.

Cały tekst o tym w najnowszym RTI - już w kioskach!
MB

Czytaj również

#reklama
Nowy nr RTI już w kioskach!
W najnowszym RTI przeczytasz:
#AKTUALNOŚCI
0
Kwarc zaszalał do przerwy
W zaległym spotkaniu 18. kolejki piłkarze Tomasza Łepskiego zaskoczyli pozytywnie swoich kibiców, wygrywając 4:0 w Jeleniej Górze z miejscowym Pub Golem. Do notesu trenera wpisali się: Leśniak, Zarzycki, Wowk oraz Glinkiewicz.
#SPORT
0
Wyjątkowy radny
Ta nietuzinkowa postać przez prawie pół wieku była zawiązana z naszym miastem.
#RÓŻNE
0
Jarmark świąteczny
W sobotę 1 grudnia w Lubawce odbędzie się 4. Jarmark Bożonarodzeniowy.
#KULTURA
0

Komentarze

techniki spalania opału
2018-12-03 10:34
A czy nie jest tak, że na terenie Dolnego Śląska nie można palić węglem brunatnym? Czy ktoś to sprawdza? Czy na składach opałowych można taki węgiel kupić? Kolejna sprawa to źle spalane paliwo grzewcze. Mało kto uprzednio wsypuje opał i podpala go od góry. Zdecydowana większość sypie opał na tzw. rozpałkę czemu towarzyszy ogromne zadymienie. Potrzebna edukacja i kontrole. Jeżeli straż miejska będzie potrafiła w/w czynności wykonać to jestem za jej powstaniem.
tereza
2018-12-01 19:36
Do Realista?, nie byłoby problemu z brakiem miejsca grzebalnego gdyby w Polsce byłaby możliwość rozsypania skremowanych prochów.
Realista?
2018-12-01 10:23
Tak jest zabronić wszystkim palić w piecach w zimie!!! Niech marzną!!! Będą oszczędności, a emerytom tym bardziej, wtedy i ZUS się ucieszy, a i zakłady pogrzebowe będą mogły zwiększyć swoją moc przerobową. Jedyny kłopot to to, ze kończy się w K.G. pole pod groby grzebalne, a nikt nie chce leżeć byle gdzie.
ps. Zapraszam na spacer [w nagrodę kilka razy dziennie!!!!] po alejkach na nowym cmentarzu tych decydentów, którzy zadecydowali o wysypaniu ich luźnym kamieniem.
arek
2018-11-30 22:34
A może Policja od czasu do czasu wysiądzie z radiowozu i przespaceruje się po mieście .Jest tyle budynków do ocieplenia , dachów do naprawy.
tereza
2018-11-30 15:05
Do Dominik,byłoby super gdyby podłączono na koszt państwa wszystkich do elekrociepłowni,ale nawet jakby była taka możliwość to masa ludzi nie zgodziło by się na to,bo wolą palić śmieciami lub po prostu mieć zimno w domu.A gdyby tak podłączono wszystkich to cena ogrzewania byłaby zapewne dostępna dla wszystkich i każdy miałby ciepło.
Dominik
2018-11-29 21:07
Zamiast Straży Miejskiej, może podłączyć wszysrkich do EC, jeden komin w mieście.
vuk
2018-11-29 19:30
Ludzie palą śmieciami albo rosyjskim węglem, bo ich nie stać na inne paliwo. I na to żadna straż nie pomoże.
Poeta
2018-11-29 18:14
Miejski Strażniku:

Karaj tych, co robią siku
Przy każdym śmietniku,
Co śmieci nie sortują,
Tych, którzy nas trują,
Po psach nie sprzątają,
Tych, co w centrum chlają
I jeszcze weź się panie
Za złe parkowanie
Oraz...za sąsiada,
Bo jego pies ujada...:)
Mieszkaniec
2018-11-29 16:59
Moim zdaniem jest to kłopotliwy temat a przede wszystkim za drogi dla Kamiennej Góry. Utrzymanie strażników, jakiegoś budynku dla nich, zakup dronów że sprzętem będzie miasto kosztowało za dużo. Nie ma co się oszukiwać, nie stać nas na to a z ewentualnym egzekwowaniem kar i tak będzie problem bo ludzie sami dużo nie mają i mimo mandatów nie zrezygnują w zimie z palenia w piecach.
Józef
2018-11-29 16:41
Bardzo dobry pomysł. czas najwyższy naprawdę nie ma czym oddychać w tej Kamiennej Górze
Piotr Z.
2018-11-29 16:08
Straż Miejska zajmie się wypisywaniem mandatów za picie piwa na podwórku i dłubanie słonecznika, a nie za palenie w piecach śmieciami. To bez sensu, Ci którzy palą czym popadnie nie zapłacą żadnego mandatu, nie przestraszą się, bo wolą palić co mają pod rękę niż marznąć. Nie karać a pomóc, czyli podłączać do ciepłowni, likwidować piece węglowe. BTW. aut w Kamiennej Górze też już więcej niż mieszkanców...
Magda
2018-11-29 15:32
Z doświadczenia wiem że straz miejska jest służbą powszechnie nielubianą i niepoważaną. Uważam jednak że jest też służbą potrzebną. Załatwia sprawy gdzie policja nie podejmuje czynności z różnych powodów a urzad nie bardzo podejmować je może. Odpowiednio zarządzana tego typu formacja jest ogromnym plusem dla miasta.
MJ
2018-11-29 15:30
Burmistrz ,ma urzędników odpowiedzialnych za stan powietrza w mieście i mogących przeprowadzić kontrole ,więc niech nie dokłada mieszkańcom dodatkowych kosztów w postaci straży miejskiej .
Mieszkaniec
2018-11-29 14:11
O godzinie 17 - 18 ul. Śląska i Azaliowa i rejony Słowackiego nie da się tam chodzić i oddychać. Jest strasznie ciemno od dymów.
Iveco
2018-11-29 11:54
Ten smog napewno nie jest od kikudziesięciu kominów i wydobywającego się z niego dymu.W latach 90 gdy istniało w Kamiennej Górze wiele zakładów pracy i wielu ludzi po pracy rozpalało w swoich piecach nie było tak siwo w mieście jak teraz.Teraz jak popatrzy się na Kamienną z góry to tylko gdzie niegdzie na dzielnicę widać wydobywający się z komina dym,wielu ludzi popodłączało się do ciepłowni,przeszło na ogrzewanie gazowe oraz elektryczne i powoływanie w tym celu straży miejskiej (gdzie w innych miastach odchodzi się od tego)mija się z celem.Zamiast inwestować pieniądze w straż miejską lepiej zainwestować w nasz zalew i infrastrukturę wkoło oraz w ścieżki rowerowe.
Tomasz
2018-11-29 10:52
POŚ Art. 379. 1. Marszałek województwa, starosta oraz wójt, burmistrz lub
prezydent miasta sprawują kontrolę przestrzegania i stosowania przepisów
o ochronie środowiska w zakresie objętym właściwością tych organów.
2. Organy, o których mowa w ust. 1, mogą upoważnić do wykonywania
funkcji kontrolnych pracowników podległych im urzędów marszałkowskich,
powiatowych, miejskich lub gminnych lub funkcjonariuszy straży gminnych.
3. Kontrolujący, wykonując kontrolę, jest uprawniony do:
1) wstępu wraz z rzeczoznawcami i niezbędnym sprzętem przez całą dobę na
teren nieruchomości, obiektu lub ich części, na których prowadzona jest
działalność gospodarcza, a w godzinach od 6 do 22 – na pozostały teren;
2) przeprowadzania badań lub wykonywania innych niezbędnych czynności
kontrolnych;
3) żądania pisemnych lub ustnych informacji oraz wzywania i przesłuchiwania
osób w zakresie niezbędnym do ustalenia stanu faktycznego;
4) żądania okazania dokumentów i udostępnienia wszelkich danych mających
związek z problematyką kontroli.
4. Wójt, burmistrz lub prezydent miasta, starosta, marszałek województwa lub
osoby przez nich upoważnione są uprawnieni do występowania w charakterze
oskarżyciela publicznego w sprawach o wykroczenia przeciw przepisom
o ochronie środowiska.
5. Wójt, burmistrz lub prezydent miasta, starosta lub marszałek województwa
występują do wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska o podjęcie
odpowiednich działań będących w jego kompetencji, jeżeli w wyniku kontroli
organy te stwierdzą naruszenie przez kontrolowany podmiot przepisów o ochronie
środowiska lub występuje uzasadnione podejrzenie, że takie naruszenie mogło
nastąpić, przekazując dokumentację sprawy.
6. Kierownik kontrolowanego podmiotu oraz kontrolowana osoba fizyczna
obowiązani są umożliwić przeprowadzanie kontroli, a w szczególności dokonanie
czynności, o których mowa w ust. 3.
Tomasz
2018-11-29 10:49
Utworzenie straży bez konkretnego jej dofinansowania w choćby w bardzo drogi sprzęt do kontroli palenisk (drony) nie ma sensu. A poza tym zgodnie z art 379 Prawa ochrony środowiska burmistrz może wyznaczyć pracowników urzędu do kontroli palenisk i kierowania wniosków do sądu o ukaranie za spalanie śmieci. Wykorzystajmy najpierw obecne uprawnienia a dopiero gdy one nie zdadzą egzaminu twórzmy nowe instytucje
All
2018-11-29 10:39
Jestem za powołaniem Straży Miejskiej. Mam nadzieję , że zajmie się również właścicielami psów, którzy nie sprzątają po swoich pupilach,
Natasza
2018-11-29 10:36
Podobno w niedziele zmarło 10 osób
JM
2018-11-29 10:28
Mam nadzieje ,że to jakiś fake news ,że nowy burmistrz chce powołać straż miejską i tak w tym mieście trudno żyć to jeszcze pasożytów nam potrzeba ,lepiej za te pieniądze raz na 3 miesiące wymieniać w jednym mieszkaniu ogrzewanie niż utrudniać ludziom życie .
Jurek
2018-11-29 10:28
Odwazny i mądry pomysł. Kamienna Góra już dawno powinna mieć tą służbę. Tylko aby ta służba była efektywna należy przyjąć do niej odpowiednich ludzi broń boże emerytowanych policjantów. Panie Januszu zniknie wiele problemów którymi policja nie chce się zajmować.

Dodaj komentarz

Komentarze są moderowane. Przed publikacją komentarz musi zostać zaakceptowany przez administratora.#reklama
#reklama
#reklama
#reklama