DO GÓRY
#reklama

Śledztwo w sprawie obozu


     
    Udostępnij

Instytut Pamięci Narodowej wszczął śledztwo w sprawie zbrodni popełnionych w niemieckim obozie Gross Rosen. Chodzi również o mordy dokonane w filiach. Śledczy chcą ustalić pełną listę ofiar ale też pociągnąć do odpowiedzialności żyjących wciąż sprawców zbrodni.

30 sierpnia Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu we Wrocławiu podjęła śledztwo w sprawie zbrodni popełnionych w latach 1940-45 na terenie niemieckiego obozu koncentracyjnego Gross Rosen. Śledztwo dotyczy też jego podobozów. Na stronie IPN czytamy, że w 1944 r. nastąpiła rozbudowa obozu. Powstały jego filie, których liczbę historycy szacują na ok. 100! Miejsca kaźni zlokalizowane były na terenie Dolnego Śląska, w tym m.in. Sudetów . Do największych należały: Fünfteichen w Jelczu, cztery obozy we Wrocławiu (Breslau), Dyhernfurth w Brzegu Dolnym, Landeshut w Kamiennej Górze oraz zespół obozów Riese w Górach Sowich.
Specjaliści wyliczają, że w obozie macierzystym i filiach więziono łącznie 125 tys. więźniów, głównie Polaków, Rosjan i Żydów. Pozbawiono w nim życia ok. 40 tys. osób.
Głównym celem śledztwa instytutu jest ustalenie pełnej listy pokrzywdzonych oraz zweryfikowanie danych funkcjonariuszy i więźniów funkcyjnych pełniących służbę w obozie głównym i jego filiach. IPN chce też ustalić żyjących sprawców zbrodni i pociągnąć ich do odpowiedzialności karnej.
Wsp.

Czytaj również

#reklama
Bez uprawnień
Policjanci z Kamiennej Góry zatrzymali kierowcę BMW, który za kierownicę siadł bez wymaganych do tego uprawnień. Wiózł pasażerów.
#AKTUALNOŚCI
1
Dziedzictwo w Ciechanowicach
W nadchodzący weekend startuje akcja Europejskie Dni Dziedzictwa. Wśród atrakcji w regionie będzie m.in. zwiedzanie zespołu ogrodów pałacu w Ciechanowicach.
#KULTURA
0
Pierwszy dzwonek
Dziś (4 września) koniec wakacyjnej laby. Dzieci i młodzież ruszyły do szkół na rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018.
#AKTUALNOŚCI
0
55-lecie włókienników (galeria)
Wczoraj (sobota) odbył się zjazd klasy włókienników, którzy zaczynali naukę w 1962 roku. Z liczącej ponad 30 osób klasy do stołówki na komendzie policji w Kamiennej Górze przybyło 12 dawnych uczniów. Niektórzy w towarzystwie swoich bliskich.
#AKTUALNOŚCI
1

Komentarze

Xyz
2017-09-05 08:46
I po co rozgrzebywać to. PISologia.
zenek
2017-09-04 20:50
Gdzie znajda winnych chyba na cmentarzu.
kapo
2017-09-04 20:38
Oni chyba na mózg upadli a kto żyje z tamtych lat,a jak żyje to ma prawie 100 lat!

Dodaj komentarz

Komentarze są moderowane. Przed publikacją komentarz musi zostać zaakceptowany przez administratora.#reklama
#reklama
#reklama
#reklama