DO GÓRY
#reklama

Skarb mistrzów (#Święta z RTI)


     
    Udostępnij

Świdnicka firma słynęła z tych instrumentów. Mamy jej dzieło również w Kamiennej Górze.

Fundacja Wspierania Kultury Muzycznej Chorda Auxit ze Świdnicy organizuje od kilku lat imprezę muzyczną pod nazwą Schlag Organ Festiwal. W tym roku, w związku z 215. rocznicą urodzin organmistrza Ch.G. Schlaga, odbędzie się wiele ciekawych wydarzeń. Tak się składa, że kilka instrumentów słynnej świdnickiej firmy służy po dziś dzień. Jeden z nich to organy w kościele Piotra i Pawła w Kamiennej Górze. Mają już 130 lat! Niestety nie są w najlepszej kondycji.
Trudno sobie wyobrazić oprawę muzyczną liturgii bez dźwięków organów. Ten niezwykły instrument to nie tylko wręcz symfoniczne bogactwo dźwięków, które czaruje (dłońmi i stopami) jeden instrumentalista. Wynalazek sprzed wieków zachwyca wyglądem oraz niezwykłą pomysłowością konstrukcji. To majstersztyk sztuki i techniki! Tym większa duma, że w naszym regionie na przełomie XIX i XX wieku działała ambitna i doceniana firma organmistrzowska Schlag i Synowie. Konstruktorzy ze Świdnicy mieli na swoim koncie ponad 1000 dzieł! Wśród nich są instrumenty w Wałbrzychu, Wrocławiu, w odległych zakątkach Europy a nawet świata. Także w Kamiennej Górze, Czarnym Borze czy Okrzeszynie.


Więcej na ten temat w świątecznym wydaniu RTI - już w kioskach!
RG

Czytaj również

#reklama
Szynobus w Lubawce – co za widoki!
Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, za bez mała miesiąc do Kamiennej Góry i Lubawki wrócą pociągi pasażerskie. Wielu mieszkańców powiatu z utęsknieniem czeka na szynobusy. To nie tylko ratunek dla mieszkańców terenów wykluczonych komunikacyjne, ale i spora atrakcja turystyczna. To ostatnie stwierdzenie udowadniają choćby materiały wielbiciela kolei i fotografa, Macieja Mikołajczaka.
#RÓŻNE
1
Tkacz, Krosno, Len i Bolko... lokomotywa w Kamiennej Górze!
W pierwszą sobotę kwietnia w powiecie kamiennogórskim będzie gościć zabytkowy pociąg! Miłośnicy kolei oraz podróży starymi wagonami z parowozem będą mogli przejechać się na krótkich trasach.
#RÓŻNE
0
Kalwarie i całun
W bieżącym numerze RTI bardzo wiele o świętach, ale warto dorzucić jeszcze kilka słów. W naszym regionie mamy liczne ciekawe zabytki i pamiątki związane z Wielkanocą. To dobra okazja, żeby o nich przypomnieć. Okres świąteczny to przecież doskonały czas, by nadrobić zaległości w poznawaniu krajoznawczych i turystycznych braków.
#RÓŻNE
0
Świąteczny numer Tygodnika już w kioskach – 28 stron!
O czym piszemy w RTI 13/2018 (902)?
#RÓŻNE
3

Komentarze

Brak komentarzy.

Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Dodaj komentarz

Komentarze są moderowane. Przed publikacją komentarz musi zostać zaakceptowany przez administratora.#reklama
#reklama
#reklama
#reklama