DO GÓRY

Ruszyło przy zamku


     
    Udostępnij

Na razie ruiny i ich okolica są oczyszczane z samosiejek.

To prace wykonywane na zlecenie Fundacji Ochrony Zabytków Architektury i Sztuki. Organizacja z Wrocławia otrzymała kilka lat temu obiekt w użyczenie. Umowa podpisana przez urząd miasta i poprzedzona uchwałą rady zakładała odbudowę pałacu Kreppelhof. Niestety kolejne lata przyniosły jedynie kontrole z Urzędu Ochrony Zabytku, który wykazywał liczne zaniedbania. Wiosną 2018 roku miasto oczyściło alejki i park przy zamku, również na mocy zaleceń konserwatorskich.
Sporym zaskoczeniem jest rozpoczęcie prac przy samych ruinach. Przedstawiciele fundacji zapowiadają kolejne działania.

Więcej na łamach kolejnego numeru RTI.
Red.

Czytaj również

#reklama
Pieśni i wspomnienia
W świetlicy wiejskiej w Przedwojowie odbędą się obchody Święta Niepodległości. Zapraszają Złote Nutki, Koło Gospodyń Wiejskich i rada sołecka.
#RÓŻNE
0
Postawili się liderowi (galeria)
Trampkarze kamiennogórskiej Olimpii podejmowali na swoim boisku lidera z Bolesławca. Podopieczni Adama Nowaka przegrali minimalnie 0:1 (0:1).
#SPORT
0
Porażka dwoma golami (galeria)
W ostatnią sobotę młodziki Olimpii Kamiennej Góra już do przerwy przegrywali jedną bramką z rówieśnikami z Bolesławca. Honor miejscowych uratował Haponiuk. Po przerwie goście dołożyli 3 bramkę.
#SPORT
0
Szanowni Państwo, Mieszkańcy Kamiennej Góry!
4 listopada tłumnie odwiedziliście lokale wyborcze i powierzyliście mi rządy Kamienną Górą na następne 5 lat. To wielki zaszczyt, ale też ogromna odpowiedzialność, którą przez ten wybór na mnie nałożyliście. Nie uchylam się od niej. Zrobię wszystko, by godnie Was reprezentować i zrealizować obietnice wyborcze.
#AKTUALNOŚCI
20

Komentarze

Kloszard
2018-11-09 12:14
Już lepiej te mury zbużyć i postawić nowy zamek na wzór starego. Ocalałe elementy kamienne można by wykorzystać przy budowie nowego.
Duch z Kamodexu
2018-11-08 13:00
Zamek można odbudować, ale trzeba mieć odpowiednią kasę i cierpliwość. Wygląd zamku jest dość dobrze udokumentowany, łącznie z rozkładem pomieszczeń. Niszczenie tego co zostało to nie jest dobry pomysł - duchy mogą się mścić, gdy odbierze im się miejsce bytowania :) Są znane przykłady udanych odbudów zamków w Polsce. Można sobie sprawdzić np. odbudowę zamku Bobolice.
https://prenumeruj.forumakademickie.pl/fa/2010/11/jak-odbudowano-zamek-bobolice/
tereza
2018-11-08 11:13
Do mieszkańca,zapewne można w jakis tam sposób(bardzo kosztowny)ruinę zabezpieczyć,ale i tak będzie stwarzała niebezpieczeństwo dla osób które zechcą znaleźć się blisko murów.
Ochrona zabytków.Hm,a ta ruina to niby jaki zabytek?Zrównać z ziemią,działkę uzbroić i sprzedać za wysoką cenę.Dawno powinno się to zrobić, a nie oddawać w dzierżawę jakiejś fundacji.
Ktos by teren kupił to miasto miało by z tego zysk.
Pan Cogito
2018-11-08 10:14
Boją się że nowy burmistrz zabierze się do pracy i rozliczy z ich pseudo działań....
mieszkaniec
2018-11-07 17:35
Bądźmy szczerzy, że tego zamku nie da się już odbudować, ale można go zabezpieczyć i zostawić jako trwałą ruinę. Nalezy takie ruiny ładnie oświetlić od spodu i fajnie by wyglądały w nocy. Do tego rozpoczynają się prace związane z budową ścieżki rowerowej, która będzie biegła obok zamku, wiec można by postawić jakąś drewnianą wiatę w okolicy, stojaki na rowery i tablice opisującą ruiny wraz ze zdjęciami. Turyści i mieszkańcy mogliby się zatrzymać i odpocząć wśród ruin.

Dodaj komentarz

Komentarze są moderowane. Przed publikacją komentarz musi zostać zaakceptowany przez administratora.#reklama
#reklama
#reklama
#reklama