DO GÓRY
#reklama

Rozgrzeszyli burmistrza (Okiem Radnego)


     
    Udostępnij

Zaskoczenia nie było. W środę 7 czerwca 16 radnych opowiedziało się za udzieleniem absolutorium burmistrzowi Kamiennej Góry za rok 2016. Jedynie ja byłem przeciw. Poniżej moje wystąpienie z tej sesji. Udało mi się je, o dziwo, wygłosić z mównicy i nawet dokończyć mimo uwag i nieprzychylnych komentarzy niektórych słuchaczy. Najbardziej odlotowy wygłosił tuż po mojej mowie przewodniczący H. Różański, który stwierdził: no, skończyła się demagogia.

Zobaczcie Państwo sami, ile w mojej ocenie budżetu demagogii, a ile faktów. Tych faktów, które nie przynoszą chwały burmistrzowi.

Uwagi i wnioski radnego Janusza Chodasewicza do sprawozdania finansowego
burmistrza Kamiennej Góry z wykonania budżetu za rok 2016
na sesję absolutoryjną 7 czerwca 2017 roku
wystąpienie do protokołu

Dlaczego będę głosował przeciw absolutorium?

Generalnie dlatego, że nic się w naszym mieście – mimo moich uwag kierowanych do burmistrza od lat – nie zmieniło. Nie zmieniło nic w strukturze wydatków.
Przykłady?

> zob. załącznik: »wydatki

Popatrzmy na te liczby:
1/ Gdzie się podziewa co roku blisko 3 mln zł wydatków na mieszkalnictwo? Proszę, niech skarbnik i burmistrz to wyjaśnią.
2/ Dlaczego, gdy inne działy budżetu stoją w miejscu od lat, rośnie administracji, w tym ratuszowi? Bo mamy tu przerost zatrudnienia.
3/ Dlaczego BOPO, które miało być tanie, kosztowało nas w ub. roku o ponad 60 tys. zł więcej? Czy wzrosło tam zatrudnienie?
4/ Dlaczego mamy ciągle nie rozliczone płatności za kończący się rok? Blisko 470 tys. zobowiązań wymagalnych. Który to już rok? Nie wiem, czy był kiedyś taki za rządów Krzysztofa Świątka, który zostałby zamknięty na czysto. Czy to dlatego stało się tradycją branie co roku kredytów w styczniu na pokrycie tych zobowiązań?

Gdy tak hojnie traktuje burmistrz urzędników, ile wydaje na inwestycje?
Rok 2014 – 2,0 mln zł
Rok 2015 – 1,06 mln zł
Rok 2016 – 1,2 mln zł, w tym 450 tys. zł to wydatki związane z zakupem lokalu Waleczne Serca i przygotowaniem dokumentacji na remont CK.

Te wydatki to skandal. Co to jest 1,2 mln zł do 66 mln zł wydatków w całym budżecie? To niecałe 2 PROC. budżetu! Tak się rozwijamy, proszę Państwa. Odliczając zakup Walecznych Serc, największym wydatkiem inwestycyjnym miasta była budowa ścieżek na cmentarzu przy Katowickiej – wartość 266 tys. zł. Skoro 2 proc. budżetu idzie na inwestycje, 98 proc. idzie na przejedzenie. Wstyd i hańba taki budżet dla powiatowego miasta.

Tak samo jak inwestycje na żenująco niskim poziomie jest sprzedaż mienia. Wpływy z tego tytułu wyniosły ledwie 1,1 mln zł, i nie osiągnęły nawet mizernych planowanych 1,4 mln zł. To znak, że służby odpowiedzialne za sprzedaż mienia są niewydolne. To jeden wniosek. Drugi, że miasto nie ma atrakcyjnych terenów i lokali do zbycia.

Reasumując, trzeba powiedzieć tak: minął kolejny stracony dla mieszkańców i miasta rok. Nic nie zmieniło się w jego fatalnym wizerunku. Nie poprawiła się jakość życia i nie zmieniła oferta dla mieszkańców. W efekcie ci, którzy mają pieniądze, wyjeżdżają z Kamiennej Góry, czasem niedaleko, budują się nawet w pobliżu miasta, ale nie u nas. Odpowiedzialny za ten kolejny przejedzony budżet jet burmistrz. Wnioskuję zatem, by nie udzielać mu dziś absolutorium.
Na koniec jeszcze jedna uwaga. O tym, jak można się rządzić i jak efekty tych rządów pokazać mieszkańcom, można się dowiedzieć w innych miastach. O, mam tu przed sobą materiały do rozliczenia budżetu za 2016 rok w Żaganiu. Proszę sobie to obejrzeć i porównać z materiałami przekazanymi nam na tę sesję. Czym one się różnią, widać na pierwszy rzut oka. Generalnie oba sprawozdania wyglądają jak oba miasta. Żagań zadbany i gospodarny, z 20 milionami pozyskanymi z Unii w 2016 roku, Kamienna Góra, która pozyskała ponad trzy razy mniej, zaniedbana, siermiężna, nijaka. Ale, proszę Państwa, nie trzeba do Żagania jechać, by się nauczyć trudnej sztuki rządzenia z pożytkiem dla mieszkańców, a nie tylko dla urzędników. Wystarczy kopnąć się na chwilę do sąsiadów, do Boguszowa-Gorc. Gdy naszemu burmistrzowi zabrakło w budżecie prawie 500 tysięcy na zapłatę rachunków w 2016 roku, temu w Boguszowie zostało wolnych 5 mln zł. Tak, zostało, w dużo mniejszym mieście i z mniejszym o 13 mln zł budżetem. Jak się Boguszów gospodarzy i na co wydaje pieniądze, opisałem dokładnie w ostatnim RTI. Polecam mieszkańcom i Państwu radnym tę lekturę. A burmistrzowi wyjazd do Boguszowa, na koleżeńskie korepetycje do burmistrza Waldemara Kujawy.

Dziękuję za uwagę.

Załączone pliki:

Janusz Chodasewicz (www.facebook.com/Janusz-Chodasewicz)
#reklama
Jaka jest największa atrakcja turystyczna powiatu kamiennogórskiego?
#ankieta

Czytaj również

#reklama
Przyjdźcie na festyn!
Już jutro (sobota 10 czerwca) na placu przed Domem Kultury w Marciszowie odbędzie się festyn charytatywny „Dzieci dzieciom” na rzecz Zuzi Kubiak, Kacperka Wsolaka i Huberta Szajnogi.
#AKTUALNOŚCI
0
Jak? Gdzie? Kiedy? (9-11 czerwca)
Przed nami weekend pełen atrakcji!
#KULTURA
0
Na co do kina? (9 – 15 czerwca)
Zapraszamy do naszego cotygodniowego poradnika kinomana. Kina w: Jeleniej Górze, Wałbrzychu, Krzeszowie, Kowarach i Sokołowsku.
#KULTURA
0
Puchar po 30 latach
Wczoraj w Szkole Podstawowej nr 1 w Kamiennej Górze odbyła się miła uroczystość. Przybyli na nią trener siatkówki Witold Zdrojewski oraz kapitan zespołu sprzed 30 lat – Adam Blicharski.
#SPORT
3

Komentarze

Ahmed
2017-06-26 20:16
A czy ktoś był ostatnio na nowym cmentarzu w Kamiennej i widział jak tam wszystko zarosło.
Spółka Mieszkaniowa, która ma w zarządzie cmentarz całkowicie o nim zapomniała. Może Wasza redakcja w końcu coś z tym zrobi.
Tomik
2017-06-24 15:20
Kamienna Góra= komuna i syf.
Maniek
2017-06-24 13:42
Chyba najbardziej zaniedbanie miasto w Polsce o tej wielkości , wstyd i hańba
Maniek
2017-06-24 13:40
Brać się za dziadów i wałkarzy i połowę radnych do wymiany,taka mała legalna mafia kamiennogórska heh. Burmistrz jak tam już po urlopie wtedy kiedy coś się dzieje
Maria
2017-06-13 23:31
Gdzie by nie popatrzyl w tym miescie to serce sciska wszedzie syf!!!!!!
Mieszkaniec
2017-06-12 23:01
Bardzo smutne i zarazem nie zrozumiale ze tak slaby swiatek jest burmistrzem ale mam nadzieje ze mieszkancy w koncu to zmienia bo to miasto potrzebuje zmian zwlaszcza personalnych na ambitnych mlodych z pomyslem
Były mieszkaniec KG
2017-06-12 21:17
Z tą lokalną biernością to sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. W Kamiennej Górze i okolicach z racji braku poważnego przemysłu jednym z większych pracodawców są niestety samorządy lokalne i podległe im spółki. Z tego powodu pracownicy tych organów jak również ich rodziny z prostej przyczyny strachu o miejsca pracy siedzą cicho i nie wychylają się przed szereg. Dlatego urzędujący szefowie gmin w mniejszych miejscowościach w całej Polsce mają zawsze przewagę nad ewentualnym konkurentem, który w razie przegranej może mieć później utrudnione życie. Natomiast w samej Kamiennej Górze poziom inwestycji w 2016 roku jest faktycznie żenująco niski. Za 1 mln złotych to można wyremontować raptem kilkaset metrów drogi. Jak na prawie 20 tysięczne miasto powiatowe wyczyn iście mistrzowski. Jeśli chodzi o Radę Miejską to jej bierność nie zdziwi nikogo kto się interesuje lokalną polityką już od dłuższego czasu. Jak się wróci do lat 90-tych to można zauważyć, że znaczna część radnych już od ponad 20 lat "etatowo" zasiada w tym gremium. Niektórzy oprócz tego piastują także inne niekiedy wydawałoby się bardzo absorbujące i wymagające dużej ilości czasu stanowiska. Dlatego niekiedy zastanawiam się jak oni na to wszystko znajdują czas, aby poważnie wypełniać wszystkie swoje obowiązki. Ja zawsze myślałem, że albo ilość, albo jakość. Cóż może w Kamiennej Górze inaczej to działa. Na koniec jeszcze taki mały kamyczek do ogródka. W tekście redaktora naczelnego o Boguszowie zabrakło jeszcze informacji o remontach dworców w Boguszowie jakie będą zrealizowane przez PKP S.A. Więcej informacji na: http://walbrzych.dlawas.info/wiadomosci/bogusz-w-gorce-dworce-kolejowe-do-remontu/cid,11719,a
A u nas jeden z najpiękniejszych budynków w mieście (dworzec PKP) nadal niszczej i nikt mi nie wmówi, że nie da się z tym nic zrobić, skoro za miedzą budynki dworców wracają do życia...
Tom
2017-06-11 23:59
I tak oto raczka raczke myje. Niestety lokalna biernosc spolecznosci doprowadza do tego, ze poziom arogancji urzednikow jest wprost proporcjonalny do poziomu spolecznej ignorancji.

Dodaj komentarz

Komentarze są moderowane. Przed publikacją komentarz musi zostać zaakceptowany przez administratora.#reklama
#reklama
#reklama
#reklama