DO GÓRY

Remonty w sudeckiej perle


     
    Udostępnij

Pocysterskie opactwo w Krzeszowie, zwane Europejską Perłą Baroku, znane jest z nieustannej pracy nad rewaloryzacją krzeszowskich zabytków i ochroną dziedzictwa kulturowego.

– Praktycznie każdego roku staramy się prowadzić konkretne prace konserwatorskie – mówi Jacek Trybuła, rzecznik prasowy fundacji Europejska Perła Baroku. – Aktualnie zakończyliśmy pierwszy etap naprawy dachu bazyliki.
Przypomnijmy, że naprawa prowadzona była w związku z zeszłorocznym orkanem Grzegorz, który zerwał prawie 500 m kw. pokrycia dachowego. Od początku sierpnia trwają natomiast prace nad przywróceniem świetności kolejnej części fresków na sklepieniu kościoła pw. Św. Józefa. To nie koniec remontów prowadzonych zinicjatywy parafii.
– Blisko dwa tygodnie temu rozpoczęliśmy bardzo poważny etap prac w Krzeszówku, ten kompleks kościelny uważany jest za kolebkę opactwa, w związku z czym poczuwamy się do odpowiedzialności za przywrócenie mu dawnego blasku – dodaje rzecznik.
Stara Plebania w Krzeszówku ma stać się atrakcją turystyczną, miejscem promocji polskich stacji na szlaku, a także miejscem wydarzeń kulturalnych i centrum konferencyjnym.
Dodatkowo w ramach budżetu na 2018 rok Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego udzielił także wsparcia finansowego w kwocie 175 000 zł na pokrycie kosztów konserwacji i restauracji obrazów J. N. Neunhertza znajdujących się w drewnianym pawilonie na wodzie - jedynym zachowanym tego rodzaju budynku w Europie.
Red. foto: Fundacja Europejska Perła Baroku

Czytaj również

#reklama
Kulturalny rozkład jazdy RTI – wrzesień 2018 r.
Repertuary jednostek kultury w regionie. Teatry, filharmonie i kina. Jelenia Góra, Bolków, Wałbrzych, Kowary, Krzeszów, Sokołowsko.
#KULTURA
0
Repertuar teatralny - wrzesień 2018 r.
Bieżące repertuary scen w regionie.
#KULTURA
0
Wieści z Berlina
W tym roku mija 210 lat od śmierci najsłynniejszego syna Kamiennej Góry, czyli architekta Carla Gottharda Langhansa. Z tej okazji odbędzie się wiele ciekawych wydarzeń... w Berlinie.
#KULTURA
0
Spotkanie z dziedzictwem
Placówki kulturalne w całym kraju zachęcają do wzięcia udziału w inicjatywie o nazwie Europejskie Dni Dziedzictwa. Tym razem pod hasłem „Niepodległa dla wszystkich”. Po raz kolejny przed dwa środkowe weekendy września muzea, domy kultury, teatry czy atrakcje turystyczne zaproszą na darmowe atrakcje. Do wydarzenia przyłączyło się również Muzeum Tkactwa.
#KULTURA
0

Komentarze

Brak komentarzy.

Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Dodaj komentarz

Komentarze są moderowane. Przed publikacją komentarz musi zostać zaakceptowany przez administratora.#reklama
#reklama
#reklama
#reklama