DO GÓRY

Pieniądze z Unii na oszczędzanie energii (ts)


     
    Udostępnij

Na początku przyszłego roku wszyscy zainteresowani przebudową przestarzałych instalacji elektrycznych i cieplnych będą mogli sięgnąć po unijne dotacje na unowocześnienie tego procesu. Do podziału jest ponad 33 mln zł.

– Oszczędzanie energii to nie tylko nasza powinność, ale i konieczność. Musimy chronić istniejące zasoby surowców i zmniejszać zanieczyszczenie środowiska naturalnego – mówi Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego. – Stąd tak ważne jest efektywne wytwarzanie ciepła czy energii elektrycznej. Pozwala to skutecznie obniżyć koszty związane z ich produkcją, a co najważniejsze – wytwarzać je w sposób przyjazny dla otoczenia.
Technologie produkcji energii w układzie kogeneracji (równoczesne wytwarzanie energii elektrycznej i ciepła użytecznego) i trigeneracji (dodatkowo wytwarzany jest chłód) mają same zalety i gwarantują szereg korzyści ekologicznych oraz ekonomicznych. Efektywność energetyczna układu skojarzonego w kogeneracji jest aż o 40 proc. wyższa niż układu rozdzielonego, co zapewnia o 30 proc. Mniejsze zużycie paliwa do wyprodukowania takiej samej ilości energii elektrycznej i ciepła.

Prąd, ciepło, chłód
Dla Dolnego Śląska ważne są inwestycje zarówno w najbardziej wydajne wytwarzanie ciepła i energii elektrycznej, czy dodatkowo chłodu w jednym procesie technologicznym, jak i inwestycje związane z rozbudową lub modernizacją sieci ciepłowniczych. Stąd też te przedsięwzięcia mogą liczyć na dofinansowanie unijne.
15 grudnia Dolnośląska Instytucja Pośrednicząca ogłosi konkurs na modernizację sieci ciepłowniczych, budowę lub przebudowę systemów produkujących energię elektryczną oraz cieplną w wysokosprawnej kogeneracji i trigeneracji.
– W projektach istotne jest, aby produkcja ciepła i energii elektrycznej była na tyle sprawna, by ograniczyć szkodliwe oddziaływanie na środowisko. Równocześnie wszelka przebudowa i modernizacja już istniejących instalacji ma wpływać na poprawę czystości powietrza, a tym samym na poprawę jakości życia mieszkańców Dolnego Śląska – wyjaśnia Renata Granowska, dyrektor Dolnośląskiej Instytucji Pośredniczącej.

Dla kogo dofinansowanie?
O dofinansowanie mogą ubiegać się m.in. samorządy, przedsiębiorstwa energetyczne, organizacje pozarządowe, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, towarzystwa budownictwa społecznego, jednostki naukowe, uczelnie, Lasy Państwowe, kościoły i związki wyznaniowe, podmioty lecznicze oraz ich konsorcja, a także przedsiębiorstwa.
– Preferowane będą projekty, które zakładają wykorzystanie odnawialnych źródeł energii i które spowodują redukcję emisji CO₂ o więcej niż 30 proc. Na dofinansowanie projektów przeznaczyliśmy ponad 33 mln zł – dodaje Renata Granowska.
Wnioski o dofinansowanie będzie można składać od 16 stycznia 2018 roku.
TS
#reklama
Jak oceniasz działanie strefy ekonomicznej w Kamiennej Górze?
#ankieta

Czytaj również

#reklama
Mikołajki w Krzeszowie (galeria)
W dzień św. Mikołaja ulubiony święty odwiedził dzieci w zespole szkół w Krzeszowie.
#RÓŻNE
0
Mikołajkowe warcaby (galeria)
W Gminnym Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Czarnym Borze odbył się I Mikołajkowy Turniej w warcaby 100-polowe.
#RÓŻNE
0
Turniej charytatywny
Kamiennogórzanin Kamil Szopa wraz z przyjaciółmi organizuje w najbliższą sobotę, 9 grudnia od godziny 9:00 turniej piłki nożnej. Zgłoszenia oraz wszystkie szczegóły można uzyskać kierować pod nr. tel. 724-970-317. Impreza zostanie przeprowadzona w sali gimnastycznej ZSZiO w Kamiennej Górze przy ul. Traugutta.
#SPORT
0
Strażackie mundurki w prezencie
Mikołajkowe niespodzianki przybrać mogą różną formę. Dość nietypowe prezenty z okazji Mikołaja otrzymały od burmistrza Kamiennej Góry przedszkolaki z Przedszkola Publicznego nr 3.
#RÓŻNE
2

Komentarze

Brak komentarzy.

Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Dodaj komentarz

Komentarze są moderowane. Przed publikacją komentarz musi zostać zaakceptowany przez administratora.#reklama
#reklama
#reklama
#reklama