DO GÓRY
#reklama

Pamiętali o kapitanie


     
    Udostępnij

We wtorek 2 stycznia nad mogiłą kapitana Józefa Sierocińskiego spotkali się mieszkańcy Kamiennej Góry. W tym dniu przypadała 63. rocznica śmierci adiutanta generała Józefa Hallera, który ostatnie lata swego życia spędził w Kamiennej Górze.

Na cmentarzu przy ulicy Katowickiej spotkali się przedstawiciele samorządu, policji, kościoła, miłośnicy historii regionu, mieszkańcy miasta i powiatu. Obecni byli nadto uczniowie klas mundurowych ZSZiO w Kamiennej Górze, którzy odśpiewali hymn państwowy. Krótkie wspomnienie o kapitanie Józefie Sierocińskim wygłosili regionaliści Jan Lubieniecki i Bogdan Adamus. Zgromadzeni zapalili znicze na grobie kapitana i złożyli kwiaty.
Józef Sierociński urodził się 12 listopada 1891 w Łodzi. Jako 10-latek wyemigrował z rodziną do USA. Tam po wybuchu I wojny światowej prowadził rekrutację ochotników z Kanady i USA do tworzonej we Francji Błękitnej Armii generała Józefa Hallera. W 1919 roku Sierociński wszedł w skład 4-osobowej misji wojskowej, która z powodzeniem sprowadziła do Polski Dywizję Syberyjską. Sierociński brał nadto udział w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 roku. W okresie międzywojennym był adiutantem gen. Hallera.
II wojna światowa całkowicie odmieniła jego życie. Po jej zakończeniu osiadł na stałe w Kamiennej Górze, gdzie podjął pracę w Państwowych Zakładach Lniarskich. Zmarł w całkowitym zapomnieniu w 1955 roku. W 2008 roku staraniem regionalistów z Kamiennej Góry i USA jego nagrobek został odnowiony. Za sprawą miłośników historii pamięć o kapitanie jest starannie przywracana.
EK

Czytaj również

#reklama
Kino za Rogiem w Krzeszowie - styczeń 2018 r.
Repertuar Kina za Rogiem przy Centrum Biblioteczno-Kulturalnym Gminy Kamienna Góra.
#KULTURA
0
Na byle czym z Dzikowca
Restauracja Góra Dzikowiec zaprasza na ciekawą zimową imprezę.
#RÓŻNE
0
Iluminacje w TOP5
Kamienna Góra znów w plebiscycie Radia Wrocław. Tym razem czytelnicy portalu internetowego dolnośląskiej rozgłośni wybierają miasto najlepiej udekorowane na święta.
#RÓŻNE
0
Odzyskali passata
Funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Kamiennej Górze odzyskali 29 grudnia skradziony kilka dni wcześniej samochód.
#AKTUALNOŚCI
0

Komentarze

Brak komentarzy.

Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Dodaj komentarz

Komentarze są moderowane. Przed publikacją komentarz musi zostać zaakceptowany przez administratora.#reklama
#reklama
#reklama
#reklama