DO GÓRY
#reklama

Nowe umiejętności – nowa praca


     
    Udostępnij

W listopadzie można postarać się o środki unijne na kursy i szkolenia zawodowe dla dorosłych. Pomoże to im na nowo odnaleźć się na rynku pracy. Warto sięgać po dotacje, bo do podziału jest ponad 36,5 mln zł.

– Na rynku pracy sytuacja dorosłych, szczególnie tych po 50. roku życia, jest trudniejsza niż absolwentów. Chcemy zachęcić instytucje zajmujące się uczeniem i dokształcaniem, by organizowały szkolenia właśnie dla tej grupy. To cenni pracownicy, z dużym doświadczeniem – mówi Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego.

Kursy zawodowe

Osoby po 50. roku życia oraz te o niskich kwalifikacjach zawodowych mają szczególne trudności z utrzymaniem bądź znalezieniem zatrudnienia. Często mała wiara we własne możliwości oraz brak chęci do działania przekładają się na trudności w znalezieniu zajęcia. Złożone wnioski powinny uwzględniać potrzeby osób wykluczonych bądź marginalizowanych na rynku pracy.
Dzięki przedsięwzięciom edukacyjnym uczestnicy będą mogli wykorzystać swoje często kilkudziesięcioletnie doświadczenie zawodowe i zdobyć nowe kwalifikacje, potrzebne teraz na rynku pracy. Staną się wtedy bardziej atrakcyjni dla pracodawców. Co ważne, wsparcie kierowane jest do osób, które z własnej inicjatywy zainteresowane są zdobywaniem kwalifikacji w konkretnych zawodach.

Kto może ubiegać się o dofinansowanie?

O unijne pieniądze mogą starać się między innymi samorządy, instytucje sprawujące pieczę nad publicznymi i niepublicznymi szkołami pro-wadzącymi kształcenie zawodowe, placówki kształcenia ustawicznego, ośrodki dokształcania i szkolenia zawodowego, instytucje szkoleniowe, a także osoby prowadzące działalność gospodarczą. To oni, tzw. operatorzy, otrzymają dotację i zorganizują kwalifikacyjne kursy zawodowe, kursy umiejętności zawodowych oraz inne formy szkolenia, dzięki którym dorośli zdobędą nowe umiejętności i uzupełnią wiedzę. Potem do operatorów będą zgłaszać się zainteresowani zmianą swojej sytuacji na rynku pracy.

Współpraca z pracodawcami

Operatorzy będą pełnić jeszcze jedną ważną funkcję przy realizowaniu projektu, a mianowicie staną się swego rodzaju łącznikiem pomiędzy zatrudniającymi i zatrudnionymi. Współpracując z lokalnymi pracodawcami, będą dobierać i rozwijać te umiejętności potencjalnych pracowników, które zapewnią rozwój zawodowy na lokalnym rynku pracy.
Wnioski o dofinansowanie będą przyjmowane od 14 do 27 listopada.
TS

Czytaj również

#reklama
Kamiennogórski ślad
W środę 15 listopada obchodzimy 155. lecie urodzin noblisty Gerharta Hauptmanna. Pisarz urodził się w Szczawnie-Zdroju, a dorosłe życie spędził w Jagniątkowie w Jeleniej Górze. Jest w biografii jego rodziny jednak również kamiennogórski akcent.
#RÓŻNE
0
Organizacje z odpisem
Ministerstwo Finansów podsumowało tegoroczną akcję 1 procenta podatku dla organizacji pożytku publicznego. Ponad 13 milionów osób zdecydowało się przekazać łącznie ponad 660 milionów złotych podatku za ubiegły rok stowarzyszeniom i fundacjom. Sporo takich odpisów trafiło też do naszych lokalnych instytucji. Szczególną popularnością cieszyły się kluby sportowe.
#AKTUALNOŚCI
0
Zaproszenie do teatru
Teatr Dramatyczny im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu zaprasza na dwa spektakle (9-12 listopada).
#KULTURA
0
Jaś i zagubiona skarpetka!
W najbliższą niedzielę 12 listopada na scenie Teatru Lalki i Aktora w Wałbrzychu zobaczymy spektakl w reżyserii Jacka Timingeriu pt. „Władca skarpetek”. Start, jak zawsze o 12:30. Na spektakl zapraszamy rodziców z dziećmi w wieku 3+.
#KULTURA
0

Komentarze

Brak komentarzy.

Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Dodaj komentarz

Komentarze są moderowane. Przed publikacją komentarz musi zostać zaakceptowany przez administratora.#reklama
#reklama
#reklama
#reklama