DO GÓRY
#reklama

Nasz w „Koronie królów”


     
    Udostępnij

Bohaterem 4. odcinka „Korony Królów” był m.in. Bolko II, książę świdnicki pochowany w Mauzoleum Piastów w Krzeszowie.

„Tajemniczy mężczyzna w kapturze przekupuje jednego z wieśniaków, który ma podrzucić do królewskiej spiżarni truciznę. W pobliże Krakowa docierają książęta: Władysław łęczycki i Przemek sieradzki bratankowie Łokietka, którzy po śmierci liczą na przejęcie jego ziem. Córka królewskiej pary - Kunegunda ma za to nadzieję, że polską koronę zdobędzie jej syn Bolko” – to streszczenie 4. części piastowskiej sagi, którą w odcinkach opowiada TVP. Serial historyczny to opowieść o średniowiecznej Polsce. Wspomnianym Bolkiem (w tej roli Andrzej Popiel) jest książę jaworsko-świdnicki Bolko II Mały. Władca śląskiego księstwa był ze strony matki wnukiem króla Polski Władysława Łokietka, a ze strony ojca wnukiem założyciela Kamiennej Góry, Bolka I. Mówi się, że swój przydomek zawdzięczał krępej budowie, którą jako cechę genetyczną miał odziedziczyć właśnie po kądzieli. Warto dodać, że Bolko to nietuzinkowa postać na arenie historii europejskiej. Jego biografia pełna jest bardzo ciekawych koneksji i związków z potężnymi dynastami. Nazywa się go też ostatnim niezależnym księciem Śląska. Księstwo świdnicko-jaworskie po jego śmierci w 1368 roku dostało się, jako oprawa wdowia w ręce Agnieszki Habsburskiej i dopiero po jej śmierci w 1392 roku zostało połączone z Koroną Czeską jako wiano bratanicy Bolka II, księżniczki Anny, żony króla czeskiego i cesarza niemieckiego Karola IV. Bolko spoczął w mauzoleum klasztoru cystersów w Krzeszowie obok swojego dziadka, Bolka I. Do dziś można podziwiać jego nagrobek.
Serial TVP można oglądać na antenie telewizji oraz na vod.tvp.pl.
Red.

Czytaj również

#reklama
Zimowe Rudawy
Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Oddział Ziemi Kamiennogórskiej zaprasza na 45. Rajd Zimowy. To cykl wypraw na 4 trasach. Pierwsza wycieczka odbędzie się w sobotę 20 stycznia.
#RÓŻNE
0
Bez prądu (10 stycznia)
Zobacz, gdzie w nadchodzących dniach nie będzie prądu.
#RÓŻNE
0
Kulturalny rozkład jazdy RTI – styczeń 2018 r.
Repertuary jednostek kultury w regionie. Teatry, filharmonie i kina. Jelenia Góra, Wałbrzych, Kowary, Krzeszów, Sokołowsko.
#KULTURA
0
Zatrudnił mistrza
W święto Epifanii, czyli 6 stycznia, 355 lat temu w Kamiennej Górze na świat przyszła nietuzinkowa postać. To Christian Ludovici. Naukowiec, który zrobił karierę w Lipsku. Jego nazwisko wiąże się też z Janem Sebastianem Bachem, który w tym samym mieście zyskał największą sławę.
#RÓŻNE
0

Komentarze

Brak komentarzy.

Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Dodaj komentarz

Komentarze są moderowane. Przed publikacją komentarz musi zostać zaakceptowany przez administratora.#reklama
#reklama
#reklama
#reklama