DO GÓRY
#reklama

Na tym nie kończę (#Okiem radnego)


     
    Udostępnij

Na krótkim urlopie doszła mnie wiadomość o wyroku NSA w sprawie mojego mandatu. Sąd ten podtrzymał decyzję WSA, a wcześniej rady miasta, o wygaszeniu mi mandatu. Bo wziąłem kasę za kilka ogłoszeń w RTI, które zlecili mi burmistrz i jego załoga. I w ten sposób prowadziłem działalność gospodarczą na mieniu gminy. Nie wiem, co w uzasadnieniu napisał NSA, bo nie dostałem jeszcze wyroku. Co by tam nie było, jedno jest pewne: w Polsce sprawiedliwość działa wybiórczo.

Prokurator generalny Zbigniew Ziobro na przykład nie może być jednocześnie posłem, a jest. Zabrania mu tego wprost konstytucja, a konkretnie art. 103. I co? I nic, prawdopodobnie bierze co miesiąc kasę z dwóch źródeł. Jednak radny taki jak ja, który wziął 2 tysiące złotych za zlecenia z miasta, jest karany utratą mandatu. Radny i tylko radny, choć z kolei art. art. 24d ustawy o samorządzie mówi, że „wójt (burmistrz) nie może powierzyć radnemu gminy, w której radny uzyskał mandat, wykonywania pracy na podstawie umowy cywilnoprawnej”. Nad tym ani WSA, ani NSA się nie pochyliły. Nie pochylą się też pewnie szanowni nasi posłowie, którzy nie tylko ten punkt prawa samorządowego powinni zmienić. Mają przecież ważniejsze sprawy na głowie niż jakieś samorządowe duperele.
Już o tym pisałem, ale powtórzę raz jeszcze. Co by dziś nie mówili moi przeciwnicy w ratuszu, fakt przyjęcia stamtąd zleceń nie był przejawem mojej pazerności. Kilku moich znajomych prawników, w tym wykładowca prawa samorządowego na uniwersytecie, uspokajało mnie bowiem, że absolutnie nie wchodzę w kolizję z prawem. Tłumaczyli mi (i taka była jeszcze do niedawna linia orzecznicza sądów), że wykonanie takiej usługi nie ma nic wspólnego z działalnością na mieniu gminy. Nie mam bowiem z miasta ani lokalu, ani maszyny, ani gruntu, słowem niczego, co by warunkowało w sposób ciągły prowadzenie tejże działalności gospodarczej. Niestety od niedawna sądy zmieniły wykładnię przepisów w ten sposób, że nawet pobranie z kasy miasta złotówki za pracę wykonaną przez radnego prowadzącego działalność traktują jako naruszenie zakazów ustawy. To bardzo wąska interpretacja, na której przejechało się w Polsce wielu radnych, nie tylko ja.
No cóż, wyrok NSA zamyka wszystkie możliwe prawne sposoby obrony przed krzywdzącą dla mnie i moich wyborców uchwałą kamiennogórskiej rady z lutego 2017 roku. Teraz pozostaje mi czekać na wybory jesienne na kolejną kadencję. Mam zamiar w nich startować. Z działalnością samorządową więc nie kończę. Co najwyżej mogą zakończyć ją wyborcy, a nie burmistrz i jego pretorianie, czyli twórcy intrygi, która tylko na kilka miesięcy – mam taką nadzieję – wyautowała mnie z grona radnych. Ja tam wrócę, panowie i panie. Szampana jeszcze nie otwierajcie.

PS. A teraz, skoro nie jestem już radnym, posypią się z ratusza do RTI dziesiątki ogłoszeń, prawda? No, panie Świątek, już nie ma przeszkód, by nie mógł ich pan umieszczać w RTI. Zawsze to będzie taniej niż w GW, w której dotychczas pan ogłaszał nawet sprzedaż garażu.
Janusz Chodasewicz

Czytaj również

#reklama
Nowy numer RTI już w kioskach!
O czym piszemy w RTI 9/2018 (898)?
#AKTUALNOŚCI
0
Spotkanie z historią
W Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze 6 marca odbędzie się spotkanie autorskie z dr Anną Marią Adamus z Instytutu Pamięci Narodowej. Autorka zaprezentuje swoją debiutancką książkę „Problemy wsi w Polsce w latach 1956-1980 w świetle listów do władz centralnych”
#RÓŻNE
0
Kino za Rogiem w Krzeszowie - marzec 2018 r.
Repertuar Kina za Rogiem przy Centrum Biblioteczno-Kulturalnym Gminy Kamienna Góra.
#KULTURA
0
Kosmiczna muzyka
Filharmonia Sudecka zaprasza melomanów na koncert!
#KULTURA
0

Komentarze

Henryko
2018-11-07 19:29
Teraz będą mieli oko na byłego radnego.
Marcin
2018-10-30 21:29
Panie Januszu czy będą jakieś dofinansowania dla sportu w Kamiennej Górze dla dzieci które np za Barwy kamiennogórskiej Olimpii oddają swoje pół weekendu i często wracają z meczy poobijani żeby do Kamiennej Góry przywieźć trzy punkty żeby zrealizować swoje marzenia o lidze dolnośląskiej. Cały czas do awansu brakuje im kilku punktów. Jednak gdy myślą o awansie zawsze zadają pytanie Czy będą pieniądze na dojazdy do Lubina,Głogowa i innych miejscowości. TYM ZAWODNIKOM NALEŻY SIĘ SPRZĘT I BUDŻET NA POZIOMIE LIGI DOLOŚLĄSKIEJ.
Greta
2018-08-17 23:57
Greta
Czas na zmiany trzeba wymienić burmistrza, całą Radę całkowicie wyautować nauczycieli ( niech zajmą się nauczaniem bo poziom pod azorkiem )policjantów i całą resztę tych co siedzą latami nic nie robią tylko załatwiają swoje sprawy pracę dla rodzinki,mieszkania itp. czas na ZMIANY. Ludzie przetrzyjcie oczy i głosujcie na ludzi mądrych,majętnych a nie na tych którzy idą tylko po kasę i swoje sprawki w jedności siła. JAK posłuchacie to damy radę wyrzucić tych wszystkich skorumpowanych uzależnionych ludzi.
Janusz Chodasewicz
2018-07-23 10:08
Do Katarzyny
Dziękuję za poparcie i merytoryczny wpis. Bardziej jednak stawiałbym na rozwiązywanie problemów niż rozliczanie winnych. Powinniśmy więcej myśleć o przyszłości, a mniej zajmować się przyszłością. Z resztą całkowicie się zgadzam. Niedługo oficjalnie poinformuję o swojej decyzji. Ale gdyby zmieniać miasto, to z osobami, które myślą podobnie. Dlatego proszę Panią o kontakt ze mną w redakcji na Żeromskiego 16 albo telefoniczny: 75-645-35-80. Pozdrawiam
Katarzyna
2018-07-22 20:05
Bacznie obserwuję poczynania naszej władzy i jedno mi się nasuwa.Czas na zmiany mam nadzieje że wystartuje Pan na burmistrza czas rozliczyć osoby za długi ,źle zaplanowane inwestycje,utrata środków z AW nie wspomnę o ilości pozyskanych środków w stosunku do innych miast.Jestem za zmianami i rozliczeniem osób i wydziałów.Niech zbiera pan zaplecze ludzi wykształconych i chcących działać dla dobra tego miasta.Niech pan nikogo !! Nie bierze z obecnej rady ,nikogo. Niech to będą nowi ludzie.Proszę startować bo inaczej czeka nas kolejna kadencja zastoju.Fakt będzie ciężko bo miasto zadłużone i ogromny strup w postaci CK do dokończenia ale damy rade.Czasu jest mało ale ludzie chcą zmian.
Janusz Chodasewicz
2018-04-18 22:32
Do Anny: niestety nie znam szczegółów. Ponoć trwają inwentaryzacje wykonanych prac i jakieś ustalenia z odwołanym wykonawcą. Najpewniej miasto ogłosi nowy przetarg. Postaram się rozpoznać sprawę dokładniej, choć z wiadomych względów nie będzie to łatwe. Zapytanie oficjalną drogą może oznaczać czekanie na odpowiedź kilkanaście dni. Ale zapytam.
Anna
2018-04-16 21:35
Panie Januszu czy ma pan jakieś informacje co dalej z CK ?
Bo od tyg cisza.
Taka inwestycja i takie nakłady a przechodząc widzę ruiny i ciszę.
Na sesji czy w telewizji kablowej nikt nie zapyta burmistrza
Trzeźwy
2018-03-26 16:52
Do Pana Janusza:
"Słowem, cała masa kłopotów, z którymi muszą się teraz uporać burmistrz i jego załoga. Podobnie jak Pani i ja jestem jestem ciekaw, kto za poślizg odpowie? Czy komuś z tego powodu choć włos spadnie z głowy?"
Dywany w ratuszu jeszcze gdzie niegdzie są. I jeszcze wiele miejsca pod nimi.Na Pana oba pytania odpowiedź zna już cała Kamienna:
1. Nikt. 2. Nikomu.
Bonka18
2018-03-22 09:14
Napewno na Pana zaglosuje i życzę powodzenia w następnych wyborach A szampana niech zaczną chłodzić
Konrad
2018-03-10 19:45
Będę na Pana głosował
Anna
2018-03-06 08:35
Pan Burmistrz według mnie nie panuje nad swoimi pracownikami.Jak to możliwe że urzędnik nadzorujący remont w CK nie widział że prace stoją i terminy są odległe od realizacji jak to możliwe.Jak to możliwe że pan Burmistrz codziennie przechodził wracając do domu i co nie widział brak pracy i postępów prac?
Jak urzędnik relacjonował przebieg prac ? Czy kogoś to obchodziło?
Janusz Chodasewicz
2018-03-05 21:46
Do Anny: Zgadzam się co do oceny rady po moim z niej odejściu. Co do CK ze smutkiem stwierdzam, że wyszło na moje. Ostrzegałem burmistrza od dawna, a on nie chciał słuchać. Teraz jestem bardzo ciekaw, czym ta sprawa się skończy. Są bowiem do rozstrzygnięcia rozliczenia z tą firmą, jest kwestia ogłoszenia i znalezienia nowej, jest wreszcie sprawa walki o dotację z aglomeracji przy założeniu, że ta zgodzi się na wydłużenie terminu prac. Słowem, cała masa kłopotów, z którymi muszą się teraz uporać burmistrz i jego załoga. Podobnie jak Pani i ja jestem jestem ciekaw, kto za poślizg odpowie? Czy komuś z tego powodu choć włos spadnie z głowy?
lucek
2018-03-05 14:38
Jedyny otwarty bojownik - antykomunista. No ale towarzysze z PZPR byli mocnjesi
Anna
2018-03-03 08:00
Szkoda bo teraz nikt z radnych nie będzie zadawał trudnych pytań.Panie Januszu miał pan rację co do remontu CK.Oglądałam wczoraj wypowiedź burmistrza że miasto rozwiązało umowę z obecną firmą.Jak to kto rozwiązuje umowę z firmą która zawala terminy wręcz przeciwnie do sądu o odszkodowanie.Kto nadzorował przebieg remontu i dlaczego nie było reakcji kiedy mówiono że na budowie siè nic nie dzieje.Kto zapyta się jakie koszta poniosło już miasto i ile potrzeba pieniędzy by dokończyć remont i ba kto podpisał umowę i kto zdecydował o jej rozwiązaniu ze stratą dla miasta.Kto za to odpowie? Kto zapyta na sesji?

Maciej Z
2018-03-03 00:15
jestem z panem Panie Januszu i życzę powodzenia na pewno oddam na Pana swój głos !!!! pozdrawiam
bz
2018-03-01 18:06
Zawsze z sympatią, uznaniem i szacunkiem dla pańskich działań.
wyborca
2018-03-01 17:49
Widzisz tereza, sporo jest takich z deklaracjami, a potem za różę wybierają Świątka :-(
lll
2018-03-01 14:58
powodzenia panie Januszu
tereza
2018-03-01 12:34
Mimo,że czasami nie zgadzam się z Panem(no bo nie można się z kimkolwiek zawsze zgadzać) i nie sympatyzuję z żadną opcją polityczną to ma Pan mój głos w nadchodzących wyborach samorządowych.

Dodaj komentarz

Komentarze są moderowane. Przed publikacją komentarz musi zostać zaakceptowany przez administratora.#reklama
#reklama
#reklama
#reklama