DO GÓRY
#reklama

Mistrz z dyplomem (Ts)


     
    Udostępnij

Ponad 2 miliony złotych otrzymają dolnośląscy rzemieślnicy, którzy zechcą unowocześnić swoje firmy. O pieniądze można się starać w październiku i listopadzie w Dolnośląskiej Instytucji Pośredniczącej.

- Najcenniejszym kapitałem jest człowiek i jego umiejętności – mówi Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego. – Rzemieślnicza praca jest synonimem wysokiej jakości oraz rzetelnej wiedzy przekazywanej z pokolenia na pokolenie. Chcemy wspierać takie rodzinne mikroprzedsiębiorstwa, bo zaprocentuje to w przyszłości.

Unikatowe produkty
Rzemieślnik kojarzy się z osobą wykwalifikowaną, mającą konkretny zawód i umiejętności. Jest nim kowal, gorseciarka, szewc, młynarz, złotnik, lutnik. Bycie rzemieślnikiem to posiadanie kwalifikacji zawodowych odpowiadających dziedzinie wykonywanego rzemiosła, czyli na przykład przynależność do cechu lub dyplom mistrzowski. Wiele produktów wykonywanych przez rzemieślników to rzeczy unikatowe, niepowtarzalne, robione na zamówienie. Także wiele z najbardziej rozpoznawalnych marek to nazwiska zdolnych rzemieślników, by wymienić choćby krawcową Coco Chanel, ślusarza Wilhelma Maybacha czy cukiernika Zbigniewa Grycana.
- Brak inwestycji, wprowadzania nowoczesnych, innowacyjnych rozwiązań jest główną przeszkodą rozwoju rzemiosła – mówi Renata Granowska, dyrektor Dolnośląskiej Instytucji Pośredniczącej. - O innowacji mówimy wtedy, gdy nowy lub ulepszony produkt trafia na rynek albo nowy lub ulepszony proces zostaje zastosowany w produkcji. Ważne, aby ów produkt i proces były nowymi przynajmniej z punktu widzenia wprowadzającego je przedsiębiorstwa. Unowocześnienie maszyn i urządzeń oraz opanowanie nowych technologii gwarantuje rozwój.

Pieniądze z Unii na innowacje
Na Dolnym Śląsku zarejestrowanych jest ponad 235 tysięcy mikroprzedsiębiorstw, ale tylko dwa tysiące z nich prowadzi działalność rzemieślniczą.
- Zależy nam na tym, by rzemiosło było atrakcyjną formą działalności biznesowej. Dlatego ważne jest zwiększanie skali ich działalności, zdolności do inwestycji i zatrudniania – podkreśla Renata Granowska.
Dotację będzie można otrzymać na unowocześnienie lub zmianę rozwiązań produkcyjnych i procesowych lub sposobu świadczenia usług stosowanych w rzemiośle. Zakres projektu musi być powiązany z dziedziną, której dotyczy świadectwo kwalifikacji zawodowej aplikującego rzemieślnika. O dofinansowanie mogą ubiegać się mikroprzedsiębiorstwa z całego województwa dolnośląskiego. Preferowane branże to: chemiczna i farmaceutyczna, mobilność przestrzenna, żywność wysokiej jakości, surowce naturalne i wtórne, produkcja maszyn i urządzeń, technologie informacyjno-komunikacyjne (ICT).
Maksymalna wartość projektu to 50 000 zł. Wnioski o dofinansowanie są przyjmowane od 5 października do 7 grudnia.

--------------------------------------------
Poddziałanie 1.5.1 A
Chcesz wiedzieć więcej o naborze?

napisz
info.dip@umwd.pl, pife@dolnyslask.pl

zadzwoń
tel. 71 776 58 13

lub przyjdź
Dolnośląska Instytucja Pośrednicząca
ul. Strzegomska 2-4
53-611 Wrocław

www.dip.dolnyslask.pl
--------------------------------------------
ts
#reklama
Czy wakacje w regionie uważasz za udane?
#ankieta

Czytaj również

#reklama
Miasto musi płacić
Nie ma wyjątków od zasady comiesięcznych wpłat zaliczek na fundusz remontowy – wynika z wyroku sądu apelacyjnego we Wrocławiu, jaki zapadł tam 26 września. W ten sposób gmina miejska Kamienna Góra przekonała się ostatecznie, że obowiązek taki dotyczy także jej.
#AKTUALNOŚCI
11
Nowy nr RTI już w kioskach!
W najnowszym RTI przeczytasz:
#AKTUALNOŚCI
3
Medalowi siłacze z Relaksu
Bardzo udane dla zawodników Relaksu Kamienna Góra były MP w trójboju siłowym klasycznym. W najważniejszej krajowej imprezie w Sosnowcu złote medale wywalczyli dla kamiennogórskiego Relaksu - Alicja Ilczuk oraz Bartosz Tokarski (na zdjęciu, na najwyższym stopniu podium).
#SPORT
1
Cukier w dziesiątce
W ostatnią sobotę – 8 października odbyła się Dzika Trzynasta pod szczytem Dzikowca. Pierwsze miejsce w imprezie wybiegał zawodnik gospodarzy - Alan Dobrowolski. Ósmy był Andrzej Cukier z Kamiennej Góry (na zdjęciu)
#SPORT
0

Komentarze

Brak komentarzy.

Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Dodaj komentarz

Komentarze są moderowane. Przed publikacją komentarz musi zostać zaakceptowany przez administratora.#reklama
#reklama
#reklama
#reklama